Jak slavili Velikonoce naši předkové i jiné národy? Tohle vás zaručeně překvapí

Svátky jara dnes vnímáme jako ryze křesťanské oslavy Ježíšova zmrtvýchvstání. Málokdo ale ví, že tyto svátky naši předkové slavili již dávno před přijetím nové víry. Pomlázka, pentličky, kraslice a další byly symboly probouzející se přírody a příchodu jara. Ovšem některé zvyky jiných národů jsou opravdu pozoruhodné.

Svátky vítání příchodu jara měly pro naše předky zásadní význam. Dnešní pomlázky, vyfoukaná vajíčka nebo ozdobné pentličky, bez kterých si Velikonoce nedovedeme představit, mají své historické kořeny dávno před příchodem křesťanství, které si pak podobu jarních svátků vypůjčilo.

Slovanské „červené“ Velikonoce

Druhé veliké svátky roku se slavily v době jarní rovnodennosti. Svátky červené, jak se také jinak nazývaly, byly oslavou vzkříšení přírody k novému životu, oslavou jara a slovanské bohyně Vesny. Tomuto jarnímu obratu v přírodě, kdy slunce stoupá výš a světla přibývá, se staří Slované přizpůsobili mnohými zvyky. Vítali jarní božstva a se zimními se loučili. Vynášeli Dědka, řezali Bábu, topili nebo shazovali ze skal Moranu. Jaro bylo přinášeno do vsí v podobě jívových, tisových nebo klokočových proutků. Domy se zametaly zelenými ratolestmi, věštilo se pomocí rituálů ohněm a vodou a také se vzpomínalo na zemřelé.

Krvavé Velikonoce. Před 630 lety se v Praze odehrál největší pogrom u nás

Vejce se nevyfukovala, kraslice byly ale symbolem

Velikonoce se však už tenkrát konaly ve znamení kraslic. Byla to vařená vejce, obarvená na červeno. Právě červená barva jejich oku Slovanů lahodila tak, že ji nazývali „kráskou“, proto vznikl název pro velikonoční červené vejce – kraslice. Ovšem tato vajíčka mají až rituální význam. Jako ochrana před jakýmkoliv neštěstím se přehazovala přes chalupu a kam dopadla, tam se zakopala. Pro naše předky byla také symbolem životní síly, obnovy, znovuzrození. Po staletí se ale barvila jen plná vejce, jinak by ztrácela svůj význam a magickou funkci. Vyfouknutá zdobená vejce se objevila až ve 20. letech minulého století.

Pomlázka pro dívky i pro chlapce

Mladé pruty mají předávat svoji omlazující sílu ženě. Pomlázka byla nejvýznamnější součástí oslav a sílu tohoto zvyku dokazuje i to, že se udržel až do dnešní doby. Nejstarší záznamy o mrskání neboli „pomlazení“ pocházejí z přelomu 14. a 15. století a hovoří o šlehání mladými vrbovými proutky. Mrskali se však navzájem muži, ženy, chlapci i dívky. Tento zvyk byl původně rituálem, využívajícím magických vlastností jarních zelených ratolestí. U nás, západních Slovanů, je tento zvyk pravděpodobně nejrozšířenější.

Nezachraňujte opuštěné „velikonoční“ zajíčky. Čekají na matku a můžete je tím zabít

Beránek přináší budoucnost

Jako bylo vánočnímu slunci zasvěceno prasátko, tak slunci velikonočnímu byl obětován beránek. Z kostí beránka bylo prý užíváno k čarování. U jižních Slovanů má zabíjení beránka ráz starodávného rituálu.

Vajíčková bitva a týdenní prázdniny

Nemálo zajímavé jsou také oslavy Velikonoc v jiných zemích. Chorvatské svátky jsou velmi podobné těm našim, ačkoliv si zde lidé nejčastěji přiťukávají vajíčkem tak, aby skořápka nepraskla. Ve Francii si pak pochutnávají na jehněčím i sladkém beránkovi a přátelé si rozdávají sladkosti, vajíčka a různé cukrovinky. Naopak v některých částech Německa je zachován i starý slovanský zvyk, házení vejce do dvora přes střechu. U protinožců je velikonoční pondělí věnováno hlavně dětem, které musí doma nebo na zahradě hledat malovaná vajíčka, která pro ně v noci schoval velikonoční zajíček. Na své si pak přijdou především australské děti, které mají prázdniny již týden předem. Kolébka kultury Řecko považuje Velikonoce za jeden z hlavních svátků v roce. Ten začíná zpravidla velkou vajíčkovou bitvou, kdy si každý vezme několik vajec a hází je hlava nehlava. Kdo rozbije svým vajíčkem vajíčko protivníka, vyhrává.

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama