4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Jak to bylo s kněžnou Libuší? Máme zde veliký prostor pro fantazii

Další fotky

Zdánlivě jednoduchá otázka. Opravdu jenom zdánlivě. Egyptolog vám spatra vysvětlí historii určité starověké dynastie, protože má informace. Odborník na antiku vám podrobně popíše situaci v Římském Impériu a nezaváhá, protože má informace. Zde se však každý odborník ocitá na tenkém ledě. Připusťme nyní, že kněžna Libuše skutečně žila, že se nejedná o mýtus z české historie. Poprvé se o ní zmiňuje Kosmas ve své, latinsky psané, Kronice české. Nebude to již dlouho trvat a jeho rukopis se dožije úctyhodných devíti set let. Dvanácté století, to už je od nás opravdu hodně daleko. Kosmas byl na svoji dobu hluboce vzdělaným mužem. Studoval na různých místech Evropy, hlavně však v Lutychu (Belgie). Studoval nejen dílo Reginona z Prümu, jehož styl práce pak později použil. Studoval i díla antická, jako byl Vergilius, Horatius, Ovidius.

Reklama

Jistě si nyní řeknete, jak to souvisí s Libuší? Velice podstatně, jak uvidíte. Předně, studiem antických autorů se jistě dočetl o jejich kontaktech s tehdejšími Galy. My je známe jako Kelty, kteří kdysi osídlovali území dnešních Čech. Autoři, jako třeba Gaius Julius Caesar, líčili nejen bitvy s Galy, ale i jejich zvyky, náboženské obřady, celý způsob života. V Kosmových časech bylo pohanství ještě velmi živé, zdaleka se jej nepodařilo vymýtit. Kosmas musel být udiven, když se v těchto zápiscích setkal s informacemi o zvycích, které zřejmě ještě v jeho časech, mezi lidmi v Čechách přetrvávaly.

Kamenný pastýř v Klobukách je nejvyšší menhir u nás. Pojí se s ním řada pověstí. Znáte je?

Frankové už svoje kroniky měli. Němci také. Děkan svatovítské kapituly se rozhodl napsat kroniku Čechů, pokládal to za zvýšení prestiže nejen národa, ale i panovníka a církve, tedy i sebe.

Z Výtoně do Podolí. Kde byla Libušina jeskyně plná zlata?

Studovaný muž dlouho nemusel přemýšlet, do jaké doby zařadit svoji první knihu. Nemohl si dovolit napsat lež. Pravdu však také napsat nemohl, protože ji neznal. Rozhodl se velmi přesně. Vybral si období mezi pádem Sámovy říše a vznikem Velké Moravy. Zde zeje 170 let historické prázdnoty. V této době se vlastně odehrávají nejstarší kapitoly, tak jak známe z knihy Staré pověsti české. Bylo to mazané, protože žádný historik ho nemohl nařknout ze lži.

Chystá se největší středověká vřava v republice. Pod hradištěm kněžny Libuše ožijí rytíři nejen z království českého

Naskýtá se zajímavá hypotéza. Co když Kosmas do své Kroniky přenesl vše, co znal o pohanství v Čechách? Uctívání kamenů, stromů, kopců. Keltské zvyky. Není to zase tak fantastická myšlenka. Můžeme se o to pokusit. Libuše měla ve zvyku jezdit za svým milencem Přemyslem. Z Libušína do Stadic je to nějakých 76 km. Beru v úvahu trasu pro pěší, tu mohli kdysi kopírovat i koně. Nyní si zvětšíme mapu a půjdeme po trase, po které zřejmě cválala Libuše. A vida! Na cestě leží menhiry u Přelíce. Mineme těsně kamenného pastýře v Klobucích v Čechách. Projedeme kolem dubů v Peruci. Mineme tajemný kopec Boreč, kopec Ostrý se zříceninou hradu a projedeme se podél úpatí Milešovky. Zajímavé, že? Nechávám k posouzení.

FOTO: Kněžna Libuše

Kněžna Libuše - Staré pověsti českéKněžna Libuše - Libuše vítá PřemyslaKněžna Libuše - Přemysl OráčKněžna Libuše - Libuše vítá Přemysla 2Kněžna Libuše - Kosmova kronika
Další fotky
Kněžna Libuše - freska s legendouKněžna Libuše - Hradiště LibušínKněžna Libuše - Libušin kůň sám vedoucí poselstvoKněžna Libuše - pohanství žije dodnes

Kosmas musel o pohanských obřadech na místech, která jsem vyjmenoval, dobře vědět a proto je zabudoval do svého bezesporu krásného příběhu. Veřejně se k nim přiznat nemohl. Byl přeci kněz a přiznání k nevymýcenému pohanství, by mu jistě v jeho vysoké funkci neprospělo. Máme zde veliký prostor pro fantazii. 150 km za jednu noc a o tom ostatním nemluvě, to by nevydržela Libuše ani kůň. Třeba se žádná cesta koňmo nikdy nekonala. Kosmas mohl ta pohanská místa jen zašifrovat do trasy, která mu vytanula na mysli. A ještě jedna škodolibost na závěr. Přemysl pocházel ze Stadic, byl tedy rodem Lemuzan, nikoliv Čech. Naše dějiny jsou opravdu zajímavé.

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama