13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Rozvoj dětské motoriky mobilem nebo tabletem? Těžko. Ale čím ji rozvíjet…

Další fotky

Jemná motorika zahrnuje pohybové aktivity, které provádějí skupiny jemného svalstva na rukou, dlaních a prstech. Zapojovány jsou i mimické svaly a svaly na nohou.

Reklama

Umožňuje nám uchopit předměty, manipulovat s nimi nebo koordinovat ruce se zrakovým vjemem. Zejména v předškolním věku je důležité k činnostem rozvíjejícím tyto dovednosti děti motivovat. A to určitě jinak, než že jim strčíme do ruky tablet nebo dálkový ovladač.

V návaznosti na moderní technologie je potřeba se na tuto oblast zaměřit, může totiž s narůstajícím vlivem moderních „hraček“ zaostávat. V dnešním světě není žádnou výjimkou, že tablet ovládá dvouleté dítě, zatímco jeho babička s ním má značné potíže. Na rozvoj manuálních dovedností by měli rodiče dbát velmi důsledně. Proto je dobré k cílenému a hlavně úspěšnému rozvoji správné hybnosti u dětí využívat různé kreativní hračky a stavebnice, kombinující jemnou motoriku, smyslové vnímání a kognitivní schopnosti. Dnešní trh jich nabízí víc než dost.

FOTO: Děti a jemná motorika

Děti a jemná motorika - hraDěti a jemná motorika - tabletDěti a jemná motorika - tabletyDěti a jemná motorika - ovladačDěti a jemná motorika - brambory
Další fotky
Děti a jemná motorika - malováníDěti a jemná motorika - modelínaDěti a jemná motorika - korálkyDěti a jemná motorika - trhání papíru

„Třeba skládání podle předlohy rozvíjí prostorové vnímání a stimuluje k vytváření vlastních výtvorů, čímž podporuje zručnost a fantazii. Výhodou je, když má stavebnice možnost stupňování obtížnosti, například zmenšováním stavebních dílků,“ říká ergoterapeutka Bc. Petra Krůtová. „Z ryze holčičkovských činností pomáhá například oblékání panenek, pletení copánků a navlékání korálků,“ dodává.

Rukodělných činností, které pomohou motoriku rozvinout, je mnoho a měli bychom je volit úměrně věku dítěte. Už od jednoho roku lze u dítěte rozvíjet motoriku třeba mačkáním nebo trháním papíru, o něco starší pak baví malování prstovými barvami, hraní si s modelínou a později pak samotné modelování. Pro žáčky ze školky je vhodné stříhání, skládání, lepení, stejně jako omalovánky či jakékoli tvoření, ať už navlékání nití či přišívání knoflíků.

Důležité jsou i každodenní činnosti nebo domácí práce, se kterými by dítě mělo pomáhat odmalička. Starší mohou pomáhat například v kuchyni loupat brambory, hníst těsto, krájet zeleninu či mazat chleba. Klasickými motoriku rozvíjejícími činnostmi jsou zavazování tkaniček a zapínání knoflíků.

Netolismus jako nová civilizační nemoc. Jak poznat, že je dítě závislé na počítači?

Tablety, počítače, televize a telefony mohou správný rozvoj brzdit. Pouhé ťukání na displej je jen jednotvárný pohyb, při kterém se jemná motorika nemůže rozvíjet v plném rozsahu. Nemluvě o tom, že displeje a obrazovky neprospívají očím. Nicméně zakázané ovoce chutná nejlépe, a proto není vhodné tyto věci úplně zakazovat. Je však důležité stanovit čas, který by dítě nemělo přesáhnout, a hlavně dávat pozor, co přesně na zařízení potomek dělá. Existují i hry a aplikace, které mohou být ve zdravé míře prospěšné. Ale jak se říká: všeho s mírou.

 

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama