Jak uchovat nakoupená jablka, aby se nekazila. K čemu potřebuje ovoce Ethylen

Také kupujete nyní přes zimu jablka a za pár dní jsou moučnatá? Máte rádi rajčata, ale jejich chuť se nyní prostě nedá srovnat s těmi co si vypěstujete? Jde s tím něco udělat? Poradíme vám.

Ovoce a zeleninu všech druhů včetně těch exotických dnes nakoupíme prakticky po celý rok. Důvodem je dovoz ze zemí, kde se zelenina a ovoce dají pěstovat díky příznivým klimatickým podmínkám a také proto, že velkými producenty jsou firmy, které pěstují zeleninu v obrovských sklenících. To je sice fajn, že máme tyto potraviny po celý rok, ale jejich chuť kolikrát není nic moc v porovnání s tím, co si vypěstujeme na zahradě nebo ve skleníku. Každý ale nemá zahradu a ani sklep, kde by svoji úrodu uchoval, a tak sáhne po zelenině a ovoci v regálech supermarketů. Někdo má to štěstí, že má blízko farmáře, který je zásobuje třeba jablky nebo cibulí pravidelně. Skladování těchto potravin má svá pravidla a to, že ovoce a zelenina vydrží relativně ve stejném stavu jako po sklizni, je jen díky speciální technologii.

lednice

Nejčastější chyba při skladování potravin: Mléko a vajíčka ve dveřích lednice

Hormon zrání

Aby ovoce dozrálo, k tomu potřebuje ethylen. Ten se vytváří v ovoci při optimálních teplotách a způsobuje dozrávání plodů. Ethylen je vlastně hormon zrání a využívají ho velkosklady na urychlení dozrávání. Pokud potřebují skladovat ovoce a zeleninu pro pozdější spotřebu či naskladnění do obchodů, využívá se naopak proces, který zpomalí nebo pozastaví tvorbu ethylenu. To se jednoduše řečeno provádí při uskladnění v komorách s nízkými teplotami a specifickou atmosférou s menším podílem kyslíku.

Doma toho jen částečně docílíme tím, že ovoce uložíte do chladnějších prostor, zrání tím zpomalíte nebo zastavíte. Také můžete dát jablka do utěsněné nádoby, spotřebují tam kyslík, protože plod je pořád živý a tím také pozastavíte proces zrání. Proto jsou jablka či hrušky v obchodech nebo od prodejců, kteří mají sklady na ovoce, šťavnatá. Tak si jich koupíte třeba kilo a pak sledujete, jak postupně dozrávají, sesychají a ztrácí nejen šťavnatost, ale i chuť. Prostě v pokojové teplotě začala dozrávat. Můžeme ale tento proces zpomalit i doma, když ovoce uložíme ihned do chladničky. Tam většinou vydrží několik týdnů beze změny.

Exotické ovoce je ideální do salátů. Použít můžeme mango i avokádo

Se skladováním ovoce, ale i zeleniny se potýká nejedna hospodyňka. Aby nedošlo k mýlce kvůli doporučení skladovat jablka v chladničce. Ne všechny druhy ovoce jsou totiž vhodné na umístění do lednice. Chlad způsobuje i ztrátu některých cenných látek v ovoci a zelenině a také mění chuť.

Co nepatří do chladničky?

Klasickým ovocem, které by nemělo nikdy skončit v lednici, jsou banány. Ty nechte dozrát při pokojové teplotě a trochu pozastavíte jejich zčernání, pokud je uložíte do papírového sáčku, než je položíte do mísy s ovocem. Do lednice také nepatří třeba meloun. Jen pokud jej nakrojíte, tak ho uchovávejte v chladničce, ale pouze pár dní. Na kvalitě a chuti ztrácejí v lednici také meruňky, nektarinky nebo blumy.

Pokud si chcete pochutnat třeba nyní přes zimu na rajčatech, kupujte zásadně cherry rajčátka, nejlépe ještě na větvičce. Uložte je někde v místnosti, kde není příliš teplo a kde je tma. Rajčátka takzvaně dojdou a získají alespoň něco na své chuti. Do lednice rajčata nepatří,,, a to ani ta po sklizni z vašeho skleníku v létě. Nedávejte tam ani salátové okurky, ztrácejí chuť.

Už se těšíte na chutné domácí papriky? Je nejvyšší čas s výsadbou osiva

Do ledničky také nepatří česnek či brambory. Příliš nízká teplota mění sacharidy na cukr a brambory zesládnou. Vyšší teplota nad 12 °C pak vede ke klíčení brambor a světlo k jejich zelenání.

Co můžeme skladovat v chladničce?

Pokud nakoupená jablka co nejdříve nespotřebujete, umístěte je do ledničky. Tam vám i déle vydrží nespotřebované citrusové plody, tedy citrony, pomeranče nebo grapefruity. Ideální je předtím je uložit do vzduchotěsných igelitových sáčků. Tak vydrží déle a nebudou vysychat. V lednici můžete skladovat i saláty, listovou a kořenovou zeleninu, hlávkové zelí, květák nebo brokolici. Kvůli tomu, aby ovoce nechytlo příchuť po některé zelenině, uchovávejte tyto druhy potravin odděleně.

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama