Jak ušetřit na provozu víkendového bydlení? Máme pro vás pár rad

6.3.2021
Jiřina Pouzarová

Zateplení chaty zvládnete sami

Nedostatečná tepelná izolace zbytečně zvedá náklady na vytápění v chladných měsících. Šikovný kutil dokáže jednoduchou konstrukci dřevěné chaty zateplit poměrně snadno sám. Kýžený efekt ovšem přinese nejen zateplení fasády, ale celého objektu, tedy také podkroví, případně stropů mezi přízemím a půdou. Utěsněná okna a dveře a izolace podlahy od studeného sklepa také výrazně sníží potřebu vytápění.

Prudké střídání teplot domu nesvědčí

Na rozdíl od chat doporučení k zateplení starých chalup už tak jednoznačně nevyznívá. V případě těch zděných sice kromě snížení nákladů na topení také částečně zabrání promrzání zdí a nástupu vlhkosti a plísně, avšak obvykle vyžaduje změnu režimu větrání. Není vhodné u památkově cenných budov. U starých chalup s tlustými kamennými stěnami, které nebudou celoročně vytápěny a po dobu vaší nepřítomnosti budou temperovány jen minimálně, byste zateplením mohli způsobit kondenzaci vodních par ve stěnách a vznik plísní. Žádnému domu nesvědčí v zimě prudké střídání teplot. Je proto důležité rekreační objekty po dobu vaší nepřítomnosti v zimním čase v rámci možností alespoň temperovat.

Jak ušetřit aneb Žijeme ekonomicky v roce 2021

Řešením je kombinace více zdrojů tepla

Dvě třetiny majitelů chalup topí dřevem. Cena je příznivá a příliš velkou díru do rozpočtu neudělá, zvlášť když si palivové dřevo na otop sami zpracujete. V kamnech ale před příjezdem na chalupu na dálku nezatopíte. Pro vytápění je proto nejvhodnější kombinace více zdrojů. Například právě lokální kamna na dřevo, u chat třeba s krbem, k nimž přidáte ještě jeden zdroj, který lze dálkově ovládat, ať už půjde o plyn, elektřinu solární panely či automatický kotel na pelety. Dálkově ovládaný zdroj tepla vám umožní, abyste po příjezdu na chalupu nemuseli první hodiny drkotat zuby při čekání, až teplo z kamen obytný prostor prohřeje.

Víkendový tarif pro chataře

Pro většinu chatařů a chalupářů je elektřina nepostradatelná nejen ke svícení. Řada víkendových domácností ji využívá i k vytápění,k slouží také k pohonu cirkulárky nebo štípačky dříví. Šanci ušetřit nabízí volba vhodného tarifu či sjednání výhodnější smlouvy s dodavatelem. Z hlediska běžného provozuj je také mít důležité v pořádku rozvody elektřiny, abyste neměli při odjezdu strach a nemuseli vypínat hlavní jistič. Úspory provozních nákladů přinesou i menší změny, třeba úsporné LED žárovky spotřebu elektřiny výrazně sníží. Žroutem energie bývají starší spotřebiče. Účty za elektřinu zvednou letité bojlery se špatnou izolací, ve kterých teplá voda rychle chladne. Moderní elektrické mají jen minimální tepelnou ztrátu. Zatímco u zásobníkového ohřívače je denní spotřeba vody daná jeho objemem, průtokový může svádět k většímu využívání a tím odčerpávání většího množství vody.

Chcete víkendy a léto trávit v přírodě? Jak vybrat chatu či chalupu v dobrém stavu

Šetrná spotřeba vody

O nižší spotřebu vody se postarají úsporné vodovodní baterie. Snížit účty za vodné a stočné pomůže využívání „šedé“ odpadní vody, která vzniká při mytí a praní prádla, ale třeba i při splachování toalety. Přemýšlejte o tom, jak v maximální míře užitkovou vodu využít. Pokud máte na zahradě nádrž, svádějte do ní z okapů dešťovku, která je zdarma. Dalším krokem bude instalace čerpadla a a rozvedení užitkové vody.

Zvažte také investici do vybudování vlastní studny. Voda v ní nemusí být jen užitková, ale dokonce pitná. Budete však potřebovat územní rozhodnutí o umístění studny, stavební povolení a povolení pro odběr vody z vodního díla. Náklady na vybudování vrtané studny o hloubce třiceti metrů se mohou vyšplhat ke sto tisícům korun, ale věřte, že tento náklad se během příštích let promění v úsporu. Vybudování domácí čističky odpadních vod připadá v úvahu u nemovitostí, které nejsou připojeny na veřejnou kanalizační síť. Pořádnou díru do rozpočtu udělá také únik vody, která vyteče z poškozených trubek, pokud jste chatu či chalupu pořádně nezazimovali.Nepřehlédněte