Jak vést spokojený život? Jděte vlastní cestou

Chcete-li najít svou vlastní cestu životem, nevyhnete se tomu, že zklamete jiné lidi. Neustále se budete setkávat s lidmi, kteří to s vámi myslí dobře a ochotně vám budou radit a navrhovat, jak máte žít a jednat. Cizí rady občas bývají rozumné, ale dobře míněné návrhy velmi často vycházejí ze zkušeností a aspirací jiných lidí, kteří dostatečně nerozumí těm vašim.

„Budeme-li tiší a dobře připravení, dokážeme v každém zklamání najít nějaké odškodnění.“

Henry David Thoreau

Buďte pravdiví sami k sobě

Nebuďte překvapeni, pokud nejlepší cesta dopředu vyžaduje, abyste cizí rady odmítli, i když vám je poskytují vaši nejbližší. Ignorováním rad můžete druhé i urazit. Obecně však platí, že budete-li pravdiví a autentičtí sami k sobě, pokaždé někoho zklamete. Ti, kteří vás skutečně milují a záleží jim na vás, nebudou své zklamání prožívat příliš dlouho. Promluvte si s nimi a požádejte je, aby vaše rozhodnutí pochopili a přijali. Vezměte si k srdci slova doktora Seusse: „Buďte tím, kým jste, a říkejte, co cítíte. Na těch, kterým to bude vadit, totiž nezáleží, a těm, na kterých záleží, to vadit nebude.“

Ptejte se ostatních, co si o vás myslí. Poznáte lépe sami sebe

Překonejte pocit viny

Je přirozené, že když uděláme něco jiného, než navrhoval někdo blízký, cítíme vinu. Většina z nás ráda lidem vyhovuje a může být pro ně těžké stát na svém, když na ně nějaký příbuzný hodně naléhá, aby zvolili variantu A, když se sami chcete rozhodnout pro variantu B. Tento pocit viny byste si měli přiznat. Pokud vám to pomůže, promluvte si o tom s člověkem, kterého jste podle svého názoru zklamali. Vysvětlete, proč jste přijali jiné rozhodnutí.

Jste se sebou nespokojení? Přestaňte se porovnávat s ostatními a přijměte sami sebe

Když někoho zklamete, zamyslete se nad tím, co se z té situace můžete naučit. Často míváme špatnou a přehnanou perspektivu – druhá strana nemusí být tolik zklamaná, jak se domníváme, nebo může být dokonce potěšena, že jste šli proti proudu a zvolili vlastní řešení.

Jestliže se ukáže, že by bývalo lepší řídit se cizími radami, nasaďte si hroší kůži. Počítejte s tím, že vám lidé budou připomínat: „Já jsem to říkal.“ Všichni děláme chyby. Poučte se z toho, co se stalo, a jděte dále.

Chcete-li být v životě spokojení, nezaměřujte se na oblibu, ale na charakter

Někteří lidé nebudou nikdy spokojení

Některým lidem ve svém životě možná nikdy nedokážete vyhovět. Mohou se chovat tak, že jste je zklamali, ať už uděláte cokoli. V takovém případě nemůžete udělat nic jiného, než se je naučit snášet. Pokud jejich výčitky začnou být nesnesitelné, reagujte, omezte čas v jejich společnosti a přestaňte se s nimi dělit o své plány, sny a záměry.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)

Dnes, 11:30
Začněme trochu z jiného konce. Artura Conana Doyle, a jeho detektivky s Sherlockem Holmesem, zná...
Dnes, 10:00
Slouží v Papežské švýcarské gardě, která oficiálně existuje od 22. ledna roku 1506 a neoficiálně...
Dnes, 08:00
Dnes navážeme na to, o čem jsme mluvili minule – o vybavení kuchyně. Vrátíme se...
Včera, 17:30
Je spojen s osobností generála armády Konfederace Thomase Jonathana „Stonewall” Jacksona, „pravé ruky“ generála Roberta E. Lee. Za...
Včera, 16:00
Vždy vše dělal naplno a s velkou vervou. Ať už jako horník v časech budování...
Včera, 14:00
Především proto, že z ní byl dokonalý výhled na pohraniční část Ho Či Minovy stezky,...
Včera, 12:01
Národní galerie chystá pro rok 2020 celkem 13 nových výstav. Výstavní sezona začne v březnu...
Včera, 11:30
Oslavíme 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky, výjimečné intelektuální a kulturní osobnosti našich dějin. Média...
Včera, 10:56
Cestování je vášeň. Ten, kdo ji propadl, jistě potvrdí, že se nejedná o žádný levný...
Včera, 10:42
Většina domácností u nás stále používá zemní plyn jako palivo pro ohřev. V porovnání se...
Reklama