• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jak zabezpečit zahradu pro vaše čtyřnohého přítele i rostliny

  3.8.2020
  Jiřina Pouzarová

  Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit bezpečným a zároveň zabránit, aby zahradu neničil, přečtěte si následující tipy.

  Voda

  Fontánku či jezírko uvítají zvláště zástupci plemen milujících vodu. Než je ale zbudujete, mějte na paměti, že pes musí mít šanci dostat se z vody ven. S ohledem na to musí být břehy jen mírně svažité či stupňovité, jistě ale ne vysoké a kolmé. I pak ale jezírko napřed vyzkoušejte a na psa při první zahradní koupeli dohlédněte.

  Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

  Stín

  I psi se mohou na slunci spálit či vedrem rovnou zkolabovat. Pokud jsou na zahradě velké stromy, není se čeho obávat, v opačném případě je ale pejskovi třeba zajistit stín jinak. Psí boudy už pokročily od nevzhledných překližkových či plastových kotců a v obchodech s potřebami pro psy jsou už ke koupi docela důmyslná, ba i vtipně řešená psí útočiště.

  Pozor na jedy

  Některé z běžně rozšířených rostlin včetně azalek, lilií a chryzantém jsou pro psy jedovaté. Totéž platí o některých zahradních chemických přípravcích. Stejně tak i mnohé nástrahy na hady, kuny nebo krysy mohou být pro psa fatální. Pokud už je musíte nastražit, učiňte tak mimo dosah vašeho zvídavého kamaráda. Psi mají až obdivuhodnou vynalézavost, když se snaží dostat k věcem, které před nimi skrýváte.

  Bodnutí hmyzem. Kdy si poradíme sami a kdy je nutná lékařská pomoc

  Místo na hraní

  Unavený pes nezlobí, zatímco ze znuděného a netrénovaného psa kouká malér. Nechte psa vyběhat na větším prostranství a budete mít snazší život.

  Cesty

  Psi rádi slídí kolem domu a hlídají. Cesty k tomu skýtají skvělou příležitost a koneckonců mohou vyhovovat i vám.

  Vhodné materiály

  Žádná součást zahrady by se neměla ani na přímém slunci nijak nebezpečně rozpalovat, povrchové úpravy by měly umožňovat pohodlnou chůzi naboso bez toho, aby kamínky ulpívaly na nohách či vázly ve zvířecích tlapkách. Beton, cihly, světlá dlažba i oblázky plní svůj účel dobře. Mulčovací štěpky ani kůry psům neublíží.

  Máme doma fretku. Inteligentní společník a mazlíček

  Aby pes zahradu neničil

  Jestliže chcete určité území na zahradě ochránit před útokem psích tlakem, musíte stanovit, kde začíná a kde končí životní prostor pejska. Možným řešením je drobný plůtek, který „zakázanou“ zónu oddělí od zóny „povolené“. Když pes na zahradě chodí, kam nemá, použijte důrazné povely „nesmíš“ a „fuj“. Po odvolání na druhou stranu barikády pejska pochvalte a odměňte třeba pamlskem.

  Jak se chránit proti klíšťatům a jak je odstranit  Nepřehlédněte