25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Jaká je Čonhova planeta? Příběh chlapce s autismem z jihokorejské školy na festivalu v Polici!

V Polici nad Metují se ve dnech 21. – 24. března konal již osmý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Nabídl plno zajímavých snímků. Například dokument „Čonhova planeta“ o škole v Jižní Koreji, kam dochází i chlapec s poruchou autistického spektra, o jeho vztahu se spolužáky, učiteli, o spolupráci rodiny a školy.

Reklama

Film je pojat lidsky a zřejmě i citlivě sestříhán, nebaží po senzaci. Mapuje všední dny malého Čonha s poruchou autistického spektra, strávené v základní škole, kde se mu trpělivě věnují učitelé, kteří pravidelně spolupracují s jeho rodiči. Cestu k němu nacházejí i spolužáci, kteří se ho nejprve bojí a vyhýbají, neboť občas někoho praští nebo poplive. Učitelka mu vysvětluje, že to dělat nemůže, dává mu kladné body, když se chová dobře, a říká, že když plivat a mlátit nebude, za pár týdnů přijde odměna.

Režiséři si pokládali za čest, pokud napsal hudbu pro jejich film. Jeho život se uzavřel však příliš brzy

V následné besedě se speciální pedagožkou a ředitelkou školy v Novém Městě nad Metují Olgou Taláškovou, které se zúčastnilo mnoho učitelek, byl oceněn obrovský entuziazmus kantorek a kantorů v jihokorejské škole, zároveň zaznělo, že lepší než „bodovat“ dobré chování a za měsíc odměnit, je rychlá odměna tady a teď, která je pro dítě s autismem srozumitelná. Jinak je těžké hledat odpovědi, co by pomohlo, protože každé dítě je jiné a žádná šablona neexistuje.

Statečná jezídka Nadja podává svědectví

V rámci Jednoho světa v Polici nad Metují byl promítán také mimo jiné film „EXIT – Dát extremismu sbohem“, kdy norská dokumentaristka Karen Winther (která byla v raném mládí u neonacistů a vyrovnává se se svou minulostí, vyčítá si ji i si odpouští) nachází lidi s podobnou minulostí v různých zemích (v Německu, Dánsku, Francii a Spojených státech) a zaznamenává jejich příběhy i dnešní pocity.

Následoval dokument „Na jejích bedrech“ o jezídce Nadje Muradové, nositelce Nobelovy cení míru, která prožila věznění, znásilňování a další trýznění od ISIS, neúnavně podává svědectví, byť je to pro ni traumatizující, snaží se dostat činovníky Islámského státu před Mezinárodní soudní tribunál, domoci se práv pro všechny válečné oběti a povzbuzuje lidi v uprchlických táborech. Po filmu byla beseda s bývalým ředitelem humanitární a rozvojové organizace CARE ČR Janem Koubkem Kejzlarem.

Podpora sociálního podniku a dětského domova

Dalším filmem byla například „Srdcová královna“, což je portrét Lizette Risgaardové, která jako první žena v roce 2015 stanula v čele dánských odborů, následovala beseda s právničkou a odborářkou Šárkou Homfray z ČMKOS. Diváci mohli vidět i film „Novaja“ o nezávislém ruském deníku „Novaja Gazeta“, doprovozený besedou s novináři Ondřejem Kundrou a Jakubem Šimákem. A mnohé další filmy následované besedami.

Středočeská filmová kancelář rozšíří nabídku lokalit pro film

V rámci festivalu byla i keramická dílna, občerstvení bylo možné zakoupit od lidí ze sociálního podniku „Pekárna na plechu“, kde pečou pekařky a pekaři s handicapem. Festival zpestřil mimo jiné koncert „Lavurata + Mário Bihári a DJ Gadjo.cz“. Třicet procent výtěžku z festivalu jde na Dětský domov Broumov. Festival se konal v místním Kolárově divadle.

Před 11 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 38 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama