25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Jakým jídlem zaujmete? Vždycky domácím!

Pozvali jste svého nového přítele nebo přítelkyni domů na dobré jídlo a teď vymýšlíte, co vlastně budete servírovat? Nebo o pozvání teprve uvažujete? Máme pro vás několik tipů, jak sestavit menu, které vždycky zaujme a udělá výborný dojem. Pánové, možná tomu nechcete věřit, ale i ženy se rády nechají „sbalit“ na zajímavou kuchyni! Vůbec však nemusí jít o složité recepty. Stačí dobrý nápad.

Reklama

Zapomeňte na hotovky

Ať chcete připravit menu pro muže nebo pro ženu, vždy se držte základní a nejdůležitější zásady: zapomeňte na to, že byste koupili téměř hotové jídlo a jen ho doma strčili do trouby. Některé hotovky jsou sice vynikající, navíc umějí být i za dobrou cenu, když si je vyhlídnete v akčním letáku Kaufland, ale v této situaci se do menu, na které jste pozvali svůj protějšek, vůbec nehodí. Proč?

S jídlem pro svou druhou polovičku je nutné si pohrát. Dáte tím tomu druhému totiž najevo, že vám na něm záleží a chcete si ho hýčkat. A to je silný důvod k tomu, abyste věnovali dostatek svého času a pozornosti právě přípravě jídla. Když večeři odbudete a jen ji ohřejete v troubě, s dobrým dojmem nepočítejte. Odbyli byste tím totiž i svého hosta.

Polotovary jen výjimečně

Polotovary jsou povoleny v případech, kde je na přípravu jídla nutno vzít surovinu, která se musí předem zdlouhavě vařit nebo zpracovávat. Takže v pořádku je třeba rajský protlak, mražená zelenina nebo plechovka zavařené cizrny a podobně. Pokud na tom chcete ušetřit, zjistěte si, jaké akce nabízí Albert leták či jiný řetězec, abyste tomu mohli své menu uzpůsobit.

Soustřeďte se na uspokojení všech chutí

Ať připravujete jakékoliv menu, vždy je podle odborníků na gastronomii třeba se zaměřit na uspokojení všech tří hlavních chutí. Těmi jsou slaná, sladká a kyselá. To samozřejmě neznamená, že by všechna jídla měla být sladko – slano – kyselá! To rozhodně ne. Jen byste měli menu poskládat tak, aby se v jídlech i postupně objevily všechny tři výše zmíněné chutě. Kyselost nabídne nejen ocet, ale třeba i chuťově výrazné ovoce!

Než však začnete menu na rande plánovat, měli byste si zjistit, co váš host na talíři nesnese. Chutě lidí se totiž mnohdy odlišují přímo diametrálně. A nejlépe samozřejmě bude se svého protějšku na jeho preference zeptat napřímo. Buď, na co má chuť, nebo co jíst rozhodně nechce.

Uvařte akční jídlo

Pozor, tady nemáme na mysli „akční“ cenově, jako z akčního leták Kaufland nebo letáku Albert. Zde slovo „akční“ znamená, že má jít o jídlo, které bude při konzumaci vyžadovat nějakou akci od vás obou. Ujídání polévky nebo svíčkové na smetaně totiž moc akční nebude.

Ale třeba čínské hůlky zabořené do nudlí, napichování vyzývavých kousků ovoce, zeleniny, sýrů – u toho se jistě nasmějete a ještě se můžete i navzájem nakrmit nebo se obohatit novými informacemi třeba o exotickém ovoci, které použijete.

Recepty si nejdříve vyzkoušejte nanečisto

Pokud nejste zběhlými kuchaři nebo jestliže chcete připravovat pro vás zcela nové jídlo, například některé, co vás zaujalo v pravidelně vydávané kuchařce od supermarketu Albert, je vhodné si recept nejdříve vyzkoušet nanečisto, abyste vychytali vše, co je ke správné přípravě nutné, zkrátka všechny postupy, které je nutné nejprve se naučit nebo si je alespoň trochu osvojit.

Požádejte protějšek, ať také něco přinese

Tím aspoň zlikvidujete nejistotu svého hosta, co má na společnou večeři přinést. Stačí drobná ingredience nebo vynikající aperitiv, případně digestiv. Protějšek se pak může účastnit posledních drobných úprav jídla nebo vám s ním může naopak pomoci hned od začátku vaření.

Aspoň uvidíte i to, jak je na tom váš host s přístupem ke kuchyni a s ochotou pomoci vám. I tohle bude totiž v budoucím vztahu velmi důležité.

PR

 

Před 25 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 51 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama