15℃
Dnes je 19. říjen , svátek má Michaela

Jan Buchar, průkopník lyžování a horské turistiky v Krkonoších. Lavina ho nezabila, ale pražský náklaďák

Další fotky

V zimě 1892/3 byl jedním z prvních krkonošských lyžařů, poté společně s pražským Ski klubem organizoval množství horských túr a propagačních přednášek. Měl lví podíl na rozvoji turistické infrastruktury – značkování cest, zřizování nocleháren, pořízení map.

Reklama

Narodil se 20. září 1859 v Mříčné.
Přes 40 let působil jako učitel v Dolních Štěpanicích, obě vesnice jsou dva tři kilometry od Jilemnice – Štěpanice směrem ke Krkonošům, Mříčná směrem opačným.
Od roku 1884 se věnoval turistice.
V roce 1892 dal podnět k založení první české studentské noclehárny na Labské boudě a k výstavbě cesty ze Žalého na Mísečky – dnes je to takzvaná Bucharova cesta.

V roce 1890 přivezl hrabě Jan Harrach (1828 ve Vídni – 1909 tamtéž) na své panství norské lyže. V zimě 1892/3 podle nich nechal vyrobit na pile v Dolních Štěpanicích několik kopií a nabídl vybraným lidem, mezi jinými i učiteli Janu Bucharovi, aby je vyzkoušeli. Setkaly se s okamžitým úspěchem. Lesníci, kteří do té doby chodili do vysokého sněhu v „krokvích“ (primitivnější obdoba kanadských sněžnic), se nyní mohli dostat s menší námahou i do jinak nepřístupných míst.

Pražský Honza to dotáhnul málem až na šibenici. A do lužických legend, dnes tu má loupežník ze Smíchova muzeum

Zatímco hrabě Harrach uvažoval o lyžích jen jako o pracovní pomůcce, uvědomil si Buchar jejich možnosti pro turistiku. Následujícího volného dne se vypravil s fotografem Hynkem Bedrníkem (1879 v Jilemnici – 1924 tamtéž) na lyžích na Benecko. O výletu večer nadšeně hovořili v restauraci U modré hvězdy v Jilemnici. Brzy se kolem nich vytvořila skupina, z níž zanedlouho vznikl Český krkonošský spolek „Ski“. O jeho založení napsal Buchar článek, který vyšel v časopise Pražský ilustrovaný kurýr 11. května 1893. Tam si jej všiml Josef Rössler – Ořovský, předseda lyžařského odboru Bruslařského klubu v Praze (založen 1887). Oba spolky od následující sezóny navázaly spolupráci. Buchar s jilemnickým klubem pořádal pro Pražany pravidelné výlety do hor, pražská skupina naopak využívala svých kontaktů k propagaci v tisku.

Z množství horských túr, organizovaných Bucharem, můžeme uvést například výpravu čtyřčlenné skupiny z Dolních Štěpanic do Vrchlabí (9. – 10. ledna 1897), cestou strhli lavinu, která jen velkým štěstím nikoho nezranila. Získali tak zkušenost, že je nutné se vyhýbat příkrým svahům s velkou vrstvou sněhu.
Buchar se také zapojil do podpory českých menšin v pohraničí. Například 14. – 16. srpna 1900 uspořádal výlet do Liberce. Na původní oznámení zareagovali jen dva lidé; poté, co k této akci vyslovil odpor německý tisk, se ale na protest přihlásilo dvacet účastníků.

František Illek. Jeho snímky české krajiny jako by vzešly z dílny mistrů krajinomalby

V neděli 16. srpna 1908 se při návratu z výletu do Adršpašských skal dostal do konfliktu s německým průvodčím ve vlaku z Trutnova poté, co mu česky odpověděl na německou výzvu k předložení jízdenky. Průvodčí, rozezlený tím, že Buchar trval na diskusi v češtině, mu do kupé na příští stanici posadil dva arogantní vrchlabské Němce se psem, kteří ho při výstupu v Kunčicích fyzicky napadli. Jen zásah přítomného úředníka Severozápadní dráhy přitom zabránil tomu, aby byl Buchar vysazen z vlaku jako viník incidentu; zastání se ale nedočkal ani u českých zaměstnanců v Martinicích. V tisku se tato událost líčila jako další příklad arogance Němců vůči Čechům s podporou vyšších míst. (Co všechno se českému cestujícímu státi může na dráze v Čechách, Národní listy, 1908)

Letní a zimní turistika, organizovaná Bucharem, změnila tvář Krkonoš. Horské boudy už nebyly v zimě nepřístupné; naopak, příjmy od návštěvníků stoupaly a za zimu se utržilo víc než za léto. Na podporu turistického ruchu se Buchar věnoval i značkování tras, kartografii, spisovatelství a přednáškové činnosti. Jeho úsilím se také postupně během 30 let dostaly harrachovské boudy od německých k českým nájemcům a informace, poskytnuté Bucharem pražskému Ski klubu, přispěly i k tomu, že nedošlo k poněmčení Benecka.

Co pálilo duchovní v roce 1868? Farní kroniky v městském archivu mohou vyprávět

Byl rovněž botanikem, znalcem krkonošské květeny. U Martinovy boudy, podle jiných zpráv u Labské boudy, založil malou botanickou zahrádku.
Stal se předsedou krkonošské župy Klubu československých turistů.

V neděli 21. prosince 1930 utrpěl v Jilemnici těžké zranění po srážce s osobním autem. Léčil se půl roku, poté byl znovu schopen konat horské túry.
Jenže chodit po horách je jedna věc – a chodit po Praze věc druhá. 10. října 1932 Jan Buchar přijel do Prahy, aby se zúčastnil pohřbu svého přítele, poslance Václava Karbuse (1862 – 1932). A při přecházení ulice u Národního divadla byl zachycen nákladním automobilem; těžkým zraněním (roztržená játra a plíce, zlomná páteř) podlehl zakrátko v nemocnici na Karlově náměstí.
Urna s ostatky byla uložena v Jilemnici do rodinné hrobky.

Zdroje: Wikipedie; F. Mašek, Věstník sokolský, 1932

FOTO: Jan Buchar

Jan Buchar - 1 pension Luisa, Krkonoše, dolní dvůrJan Buchar - 2 čroJan Buchar - 3 mřJan Buchar - 4 horydolyJan Buchar - 4b harrach jan n. svtz 08
Další fotky
Jan Buchar - 5 štěpanice hrobům v dáliJan Buchar - 6 edv faster 11Jan Buchar - 6b vynálezy a pokroky 25Jan Buchar - 7 les32Jan Buchar - 8 letem svtem 32Jan Buchar - 9 les 32
Před 51 minutami
Ovoci kaki, kterému se také říká pokrm bohů, se poprvé objevilo v 7. století v...
Před 3 hodinami
Jeho obětí se měl stát francouzský prezident Charles de Gaulle, ten však pokus o atentát...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:00
Jsme v kraji dvou velkých českých hudebních skladatelů, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Městečko, které...
Dnes, 08:00
Začátkem listopadu, přesněji 3. listopadu si připomeneme svátek sv. Huberta, který je většině lidí známý...
Včera, 17:30
Se všemi tituly se Kalif al-Hakim (13. srpna 985 - 13. února 1021) nazýval Boží...
Včera, 16:00
Úspěšný velitel v bitvách proti Turkům patřil k nejznámějším postavám rudolfínské Prahy. Jeho nepřátelé mu...
Včera, 14:00
Ekologický přístup k planetě a udržitelnost, to jsou témata, která v posledních dnech hýbou internetem....
Včera, 12:11
V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a...
Včera, 11:30
Po smrti uherského krále Ondřeje III. roku 1301 se českému králi Václavovi II. (1271 -...
Včera, 10:00
Údělem každého herce je, být zaškatulkován do určité kategorie a sorty filmových hrdinů, kterou mu...
Reklama