7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Jan Lucemburský 11. března 1332 tvrdě narazil v bitvě u Mailbergu a Evropa se rozdělila

Další fotky

Stejně jako dnes i ve středověku se Evropa dělila do různých sfér vlivu. O čem rozhoduje německý císař a co přísluší papeži? Komu přináleží tohle knížectví a tamto hrabství? A jaká práva si smí osobovat český král? A dokáže je uhájit, nejen politicky, ale v případě nutnosti i vojensky?

Reklama

Poté, co si císař Ludvík Bavor s významnou pomocí Jana Lucemburského bezpečně zajistil říšský trůn, došlo mezi bývalými spojenci k rozporům, které bylo nutno řešit vojensky. Ludvík Bavor i Jan Lucemburský sebrali velké vojsko a v listopadu roku 1331 se rozmístili v blízkosti města Klosterneuburgu. K očekávané bitvě však nedošlo, protože Ludvík Bavor ještě před bojem svoje vojsko rozpustil.

Česká knížata se nechala roku 845 pokřtít v Řezně. Rozhodla tím o našem osudu na stovky let dopředu

Během následujícího roku došlo na hranicích Českého království s rakouskými državami k místním bojům, z nichž nejvýznamnější se stala 11. března 1332 bitva u hradu a města Mailbergu. České vojsko Jana Lucemburského v boji proti vojsku vedenému Ludvíkem Bavorem prohrálo a někteří čeští šlechtici, Beneš z Vartemberku, Mařík z Vlašimi, Ješek z Poličan a další padli. Jiní, např. Jindřich z Lipé a jeho bratr byli zajati. Český král Jan Lucemburský dojednal 13. července téhož roku mír, své zajatce musel vykoupit za nemalou částku a vzdát se ještě ve prospěch Rakouska několika dříve obsazených hradů. Nevelký střet měl dalekosáhlý význam v tom, že k němu vedla snaha o rozdělní sfér vlivu v Evropě mezi německým císařem a českým králem. Když Ludvik Bavor jako německý císař žádal německá knížata o radu, jak má postupovat proti Janu Lucemburskému, dostalo se mu odpovědi: „Když si český král přivlastňuje to, co je za horami (tj. za Alpami), pak má německý císař plné právo přivlastnit si to, co je před horami.“

Velký omyl české historie. Kdyby se mise Cyrila a Metoděje zdařila, píšeme dnes něčím jako azbuka

Nyní šlo jen o to tuto zásadu uvést do praxe, což se podařilo právě v bitvě i Mailbergu. Mohlo k tomu dojít ovšem jen proto, že české království se v té době ocitlo poněkud mimo hlavní zájem Jana Lucemburského, což vedlo k oslabení jeho pozice vůči Dolnímu Rakousku. Jako řešení se jevilo sjednání sňatku mezi Janem Lucemburským a Eliškou, dcerou zesnulého krále Fridricha Rakouského (Habsburského), čímž by došlo ke spříznění obou rodů. Z plánovaného sňatku však nakonec kvůli nesouhlasu papeže sešlo.

Míšeňský rejs a nejdražší jeleni na světě. Husité za hranice nejezdili na dovolenou

Jan Lucemburský se poté roku 1334 oženil s Beatrix Bourbonskou. Králova orientace spíše na Francii než na české (a německé) země se nakonec ukázala jako správná, když svého syna Václava (budoucího krále Karla IV.) nechal vychovat na francouzském dvoře u své sestry Marie, choti francouzského krále Karla IV. Tam se Václavovi dostalo jak perfektního vzdělání, tak i společenských kontaktů, které nakonec vyústily až do jeho korunovace německým císařem, což jeho otci, Janu Lucemburskému, uniklo.

FOTO: Bitva u Mailbergu 1332

Bitva u Mailbergu 1332 - Chroniques du Moyen AgeBitva u Mailbergu 1332 - Ludvík Bavor – Find A GraveBitva u Mailbergu 1332 - Jan Lucemburský – security magazinBitva u Mailbergu 1332 - Beatrix Bourbonská – Wikimedia CommonsBitva u Mailbergu 1332 - Beatrix Bourbonská – wikipedie
Další fotky
Bitva u Mailbergu 1332 - Karel IV. Francouzský . wikipedieBitva u Mailbergu 1332 - Ludvík Bavor – Howling PixelBitva u Mailbergu 1332 - Kosterneuburg – Wikimedia CommonsBitva u Mailbergu 1332 - Mailberg – wikipedie

Pokud jde o Mailberg samotný, původně to byla komenda Řádu rytířů sv. Jana v Mailbergu založená roku 1140 v Dolním Rakousku (dnes okres Hollabrunn), asi 10 km za dnešní naší hranicí s Rakouskem. Hrad založený na strategickém místě v nárazníkovém území sám mnohokrát v bojích utrpěl, za husitů, během třicetileté války i koncem 2. světové války. Roku 1082 se u něj odehrála bitva, v níž naopak české vojsko vedené knížaty Konrádem I. Brněnským a Otou I. rozdrtilo vojsko markraběte Leopolda II. Babenberského, který před tím vpadl na Moravu.

 

 

Před 58 minutami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 1 hodinou
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 1 hodinou
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Před 3 hodinami
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama