Jana Brejchová, královna českého filmu, oslavila jubileum. Jak hledala svého srdcového krále?

Najít si pro maximálně vytížené herečky životního partnera, není většinou snadné. Takovou situaci měla také herečka, kterou Jan Werich osobně poznal při natáčení historického filmu v režii Evalda Schorma Král a žena, kde hrála Kateřinu Paarovou a on Jindřicha VIII. Setkali se i v Baronu Prášilovi. Jan Werich tehdy prohlásil, že Jana Brejchová je královnou českého filmu.

A takhle nějak nejvytíženější herečka, jdoucí z role do role, hledala i svého životního „srdcového krále“. Tak lze pochopit i to, že česká „Bardott“ si nemohla najít za manžela úředníka, ale právě režiséra nebo herce. Kolegu, kterého znala nejlépe, z natáčení. Vždy však u svého protějšku hledala: porozumění, inteligenci a charisma. Snadné to neměla. Celý život bojuje s plachostí.

První role: pět sourozenců

Živit se od 14 let není snadné. Pro Janu Brejchovou to nebylo nemožné. Vyrůstala v rodině, která měla šest dětí. V takových případech se používá „schůdkový“ způsob, ten starší sourozenec pomáhá starat se o ty mladší. A pro tuto roli, životní, ačkoliv byla neskutečně fotogenická a krásná (začali ji porovnávat s Brigit Bardott) a ačkoliv se začala objevovat v dívčích rolích ve filmu, na závratnou filmovou kariéru nemohla ani pomyslet. Chtěla proto dělat něco praktičtějšího, asistentku v kanceláři, aby rodině (byla druhá nejstarší z dětí) vypomohla. Takovou práci v Praze našla. Ale pak ji spatřil Ladislav Helge. A uviděl v ní budoucí královnu českého filmu.

Role druhá: plachá laň

Slavná herečka vzpomíná na svou příznačnou plachost. Režiséři si ji museli najít sami i přes závoje jejích dlouhých řas. Ladislav Helge, tehdy pomocný asistent režie, v roce 1953 okatou dívku uviděl ve školní lavici v Kobylisích. Hledal mladičké herce do filmu Jiřího Krejčíka Olověný chléb. A později kameraman Vladimír Novotný prohlásil: „Z tý bude, když u toho zůstane, jednou velká hvězda.“  V roce 1957 přišel další film, tentokrát režiséra Jiřího Weise Vlčí jáma a úspěch v Benátkách.

Francouzský šarm v českém filmu. Herečka Eliška Balzerová dnes slaví 69. narozeniny

Za rok film Touha Vojtěcha Jasného. A pak znovu film režiséra Krejčíka Morálka paní Dulské. A jasno bylo. Jana Brejchová bude největším talentem filmu, a nejen u nás. Potěšilo ji, když svou rolí pomohla k ocenění i filmu Jiřího Krejčíka Vyšší princip na filmovém festivalu v Locarnu v roce 1960. Na práci s režisérem Krejčíkem ráda vzpomíná.

Třetí role: královnou filmu

Přišla šedesátá léta a filmy další, Zelené obzory, Dýmky. I spolupráce s režisérem Karlem Kachyňou (Noc nevěsty). Mnohokrát se stala Herečkou roku, u nás i v zahraničí, zejména v Německu (Zámek Gripsholm, 1962). V 70. letech se přenesla z rolí „dívenek“ do rolí zralejších žen, které jedním dechem sledujeme na filmovém plátně a obrazovce, aniž bychom si povšimli, že jim přibyla nějaká vráska. Mají charisma, i když nejsou nalíčené.

Filmový festival netradičně na podzim. Ve Varech bude v listopadu kratší nesoutěžní filmový festival

Přišel další úspěšný film, Dotyk motýla Juraje Herze, film Zdeňka Podskalského Ženu ani květinou neuhodíš a jiné. Dle režiséra Jiřího Svobody, který si Janu Brejchovou vybral v roce 1983 pro svůj film Zánik samoty Berhoff i do jiných filmů, jsou dvě takové ženy, Jana Brejchová a Ivana Chýlková. V roce 1979 byla proto Jana Brejchová oceněna titulem Zasloužilá umělkyně a v roce 2004 dostala za 50 hlavních rolí ve filmech Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

A role čtvrtá: manželka

Léta 60. a 70. léta. To už byla v dlouholetém vztahu nejen s filmem, ale se svým manželem a hercem Vlastimilem Brodským. Film a život se začaly prolínat. A přišly „vztahové“ filmy jako Ženu ani květinou neuhodíš (Zdeněk Podskalský), Hodíme se k sobě, miláčku (Petr Schulhoff) a Noc na Karlštejně (znovu Zdeněk Podskalský). Muzikálový film inspiroval divadla k představením se stejným názvem. Inscenace dostala Cenu Thálie. Dnes je „perlou“ mnoha letních scén a hradů, nejen karlštejnského. Novinář Vladimír Bystrov byl tím, který si s Janou Brejchovou mnohokrát povídal. A zjistil, že naše královna filmu má velký dar, úžasnou senzitivitu, proto jsou její role tak působivé. A v reálném životě?

S Formanem: kráska v nesnázích

Byl to její partnerský debut. Jana Brejchová pro něho byla natolik přitažlivá a tajemná, že spolu vytvořili na několik let vztah. Seznámili se v roce 1958, když si ji režisér vyhlédl pro jednu z hlavních rolí ve filmu Štěňata. Měla sotva 18. Hned jí nabídl i hlavní roli ve svém životě. Kdyby to tak zůstalo, při té roli hlavní, mohli možná spolu být, ale byla mladičká, nezkušená, plná snů a představ.

Natáčel filmy a také projektoval Barrandov. Architekt a pionýr českého filmu Max Urban

Znala jenom film. Neměli kde bydlet. Teplo domova? Bydleli „mezi psacími stroji“ v kanceláři, jak sama říká. Je to až neuvěřitelné. Herečka roku. A pak Miloš Forman potkal jednu baletku. Jana Brejchová se z trucu seznámila s německým kolegou Ulrichem Theinem. Citový „trucpodnik“ ale nevyšel. S Theinem se vzali, ne však nadlouho.

Dlouhá noc s králem Brodským

Poprvé se spatřili tváří v tvář ve filmovém klubu. Znala ho z hlediště Vinohradského divadla, dávali Válku s mloky. Zářila. Výkon „par excellence“. Na svém muži nyní nehledala jen povrchní kvality. A on ji doslova oslnil svým oduševněním a svou inteligencí i zralostí. Dvěma hvězdám filmu hvězdy přály. Vzali se v roce 1966 a za čtyři roky se jim narodila dcera Tereza (která se dnes s úspěchem věnuje také herecké práci). Spolu si zahráli v nejednom filmu, Ženu ani květinou neuhodíš (Zdeněk Podskalský), Hodíme se k sobě, miláčku (Petr Schulhoff), Romaneto (E. Sadková). A přišel i slavný film Noc na Karlštejně (Zdeněk Podskalský, 1973), který zamával s kiny i divadelními scénami. S filmem však přišel i vztahový zvrat.

Dlouhé léto s kovbojem Hanzlíkem

Jana Brejchová měla čtyři manželství: s režisérem Milošem Formanem, německým hercem Ulrichem Theinem, hercem Vlastimilem Brodským a hercem Jiřím Zahajským. Jen s Jaromírem Hanzlíkem to bylo jiné. Žili v partnerství bez „papíru“. Hrdina z filmu Léto s kovbojem byl lamačem dívčích srdcí. A v lásce „autoritativnější“ než Brodský, který byl „královsky velkorysý“. Předtím žil s matkou svého syna Davida, v manželství, rozešli se, Jaromír se ženil příliš mladý podobně jako mladičká Jana Brejchová, a pak už nechtěl zažít další zklamání a na všetečné dotazy odpovídal stručně: Nepotřebuju mít na ženu papír. Říkali jim: Budete narážet na své povahy. Mysleli tím prý „puntičkářství“. Vydrželi dvanáct let.

Podzim s přítelem Zahajským

Jana Brejchová přesto na manželství nezanevřela. Jiří Zahajský ji znal od jejích třiadvaceti let. Chtěl být pilotem nebo lesákem. Měl rád přírodu. A podzim pro jeho pestrobarevnost, kdy se všechny barvy propojí v jednu teplou barvu. Herečka netušila, že by právě Jiří Zahajský mohl být podzimem i jejího života. Žil v dlouholetém manželství s Kamilou Moučkovou, televizní hlasatelkou. Ani on nevěděl (s Janou Brejchovou se vzali v roce 1992), že ho kráska, která ho nechávala na jaře i v létě jeho života v takovém klidu, na podzim tak oslní.

FOTO: Jana Brejchová – plachá královna filmových kamer

Jana Brejchová – plachá královna filmových kamer - Jana BrejchováJana Brejchová – plachá královna filmových kamer - Miloš FormanJana Brejchová – plachá královna filmových kamer - Vlastimil BrodskýJana Brejchová – plachá královna filmových kamer - KarlštejnJana Brejchová – plachá královna filmových kamer - Jaromír Hanzlík
Další fotky
Jana Brejchová – plachá královna filmových kamer - jana brejchova

 

Včera, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Včera, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Včera, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Včera, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Včera, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Včera, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
20.10.2020
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
20.10.2020
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama