10℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Japonské umění shibari, aneb když provazy promlouvají. A velmi působivě

Není to tak dlouho, co jsem se procházel po Staroměstském náměstí v Praze. Nikam jsem nepospíchal, nic jsem nekupoval, tak jsem měl dost času pozorovat okolí. Jakýsi starší japonský pár fascinovaně hleděl na uměleckého kováře v pilné práci. Pán cosi říkal šeptem své partnerce a pak projevil praktický zájem. Nakonec blaženě odcházel s replikami brnění středověkého rytíře a s mečem v podpaží. Zaujala ho zřejmě exotika a tradice této velmi vzdálené země, z opačného konce světa. Jeho sbírka se opět rozroste.

Reklama

Japonské tradice pro nás také dýchají exotikou.  Známe čajový obřad, nebo pěstování bonsají, či aranžování květin na vysoké úrovni, neboli ikebanu. Známe profesionální společnice. Krásné a vzdělané gejši, které jsou neprávem v jiných kulturách považovány za prostitutky. Zajímavé jsou i zbraně samurajů. Samurajský meč, jako synonymum pro dokonalost práce lidských rukou. Co nás tak ještě může zaujmout? Určitě porcelán. A co třeba shibari?

Chcete zažít Japonsko na vlastní kůži? Advík láká na koncert vocaloidů, workshopy a soutěže. Jednou z cen jsou samurajské meče!

Shibari byla původně středověká technika, při které se provinilci svazovali určitým způsobem. Každé provinění mělo typický úvaz. Metoda se měnila i podle toho, z jaké společenské vrstvy provinilec pocházel. Nad svázaným člověkem nemusela viset cedule s textem. Každý okamžitě poznal, co dotyčný provedl, k jaké kastě patří, a i třeba jak dlouho bude muset podobné omezení snášet. Postupem času se podobná informovanost veřejnosti začala vytrácet. Nebyla již zapotřebí. Shibari přestalo být trestem a stalo se uměním.

Galerie nahých těl v Praze.

Vzrušil jsem živý exponát. Aneb na návštěvě galerie nahých těl v Praze

Láká vás něco takového vidět? Proč ne, pokud odvrhnete předsudky a často naprosto nesmyslné informace, které všechny tyto aktivity obestírají. Pozvánka na vystoupení shibari je pozvánkou do divadla. Se vším všudy. Estetický zážitek pro vás a náročný výkon pro účinkující, na který se museli pečlivě připravit. Profesionalita a dokonalá souhra je výsledkem dlouhodobého experimentování a nacvičování. Je to i o maximální důvěře mezi účinkujícími. Svěřit svoje tělo ke spoutání není houska na krámě.  Shibari není jen o technice, je to i o pocitech a fantasii. Pro všechny zúčastněné bez výjimky.

FOTO: Shibari

Shibari - Shibari 3Shibari - ShibariShibari - bdsm-prahaShibari - Shibari 1Shibari - Shibari 2
Další fotky
Shibari - Shibari 4

Fantazie v šedi každodenní nudy, řekl by klasik. Může být i vaší inspirací. Líbí se vám barevný provázkový vzor na kůži účinkujících? Představujete si podobný na těle vaší partnerky či partnera? Můžete začít, nic vám nebrání. A i když po prvním nezdařeném uzlu použijete nůžky, neházejte flintu do žita. Žádný učený z nebe nespadl a vaše odměna za trpělivost bude sladká.

 

 

Dnes, 17:30
Začátkem 30. let si Stalin svou pozici ve vedení sovětské komunistické strany i SSSR upevnil...
Dnes, 16:00
Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Dnes, 14:00
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
dýně
Dnes, 11:30
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Reklama