Jára Cimrman ležící, spící a poprvé odhalený

16.5.2020
Jaroslav Svoboda

Film měl být ve stylu Záhady Blair Witch

Jára Cimrman měl ve filmu několik představitelů. Tím hlavním se stal ale jeden z jeho duchovních otců Zdeněk Svěrák. Jak sám vzpomínal, o svém obsazení se dozvěděl až z rádia, protože se Ladislav Smoljak o představiteli hlavní role rozhodl zcela sám. Nicméně, oba dlouho váhali, zda film vůbec natočit, a když ano, tak v jaké podobě. Podstatou celého jejich životního díla bylo, že nikdo nezná pravou identitu Járy Cimrmana a tvůrcům se jej nechtělo odhalovat. Zvažovali i možnost, že by se celý film natočil z Cimrmanova pohledu, tedy něco podobného jako Záhada Blair Witch apod. Tuto myšlenku ale rychle opustili, a nakonec se rozhodli film natočit tak, jak jej známe.

Filip Smoljak pomáhá souborům v malých obcích, aby hrály Járu Cimrmana

Hlavním cílem byla likvidace Habsburského domu

Úkolem českého velikána Járy Cimrmana bylo především pozvednout národní sebevědomí a oprostit se od Rakouska. Proto se ve filmu hlavní představitel vydává k následníkovi trůnu Františku Ferdinandu d´Este do služby jako učitel jeho dětí. Těm vysvětluje, že monarchie je zřízení prohnilé a nejlepší je republika. Ale tatínkovi to nebudou říkat. Tyto Cimrmanovy snahy však byly naprosto zbytečné. Ferdinandovy děti neměly následnické právo díky jeho sňatku s Žofií Chotkovou. Od smrtit Ferdinandova bratra Otty France v roce 1906 byl druhým následníkem v pořadí Ottův syn Karel, který se pak v roce 1916 opravdu stal. Cimrman měl tak své snahy o likvidaci monarchie zaměřit spíše na Karla.

Život je nejlepší školou života. Nejdůvtipnější výroky českého génia Járy Cimrmana

Příjezd do Vídně

Krátká scéna s kočárem u zámku Schönbrunn se ve skutečnosti natáčela opravdu ve Vídni. Točilo se za plného provozu zámku a režisér Smoljak tak při natáčení běhal k turistům a přemlouval je, aby počkali mimo záběr, jak sám vzpomínal.

Habsburk, který mluvil česky. U nás zvaný Dobrotivý, ve Vídni trotl

Císař už zapomínal

Když do Vídně Cimrman s Ferdinandovým dvojníkem dorazili, navštívili ihned císaře Františka Josefa. Dnes již památná věta „Buď vítán, synovče. Jak se máš? Co tvá matka, co tvůj bratr, co tvá tuberkulóza?“ svědčí o tom, že se císař buď spletl nebo už trpěl jednou ze stařeckých nemocí. Vlastní Ferdinandova matka Marie Anunciata Bourbonsko-Sicilská byla v roce 1909 už téměř čtyřicet let po smrti, jeden jeho bratr také a druhý byl v císařově nemilosti. Samozřejmě, to mu nebránilo se zeptat, ale…? Reálnou tak zůstává jen ta tuberkulóza.

Britský patentový úřad byl v Liberci

Patent Office London, kam Cimrman chodil pozdě zapisovat své vynálezy, se ve skutečnosti nachází v Liberci, jde o budovu tamního Severočeského muzea. Kromě Liberce se natáčelo ještě v Praze, na Konopišti a Vesci u Sobotky.Nepřehlédněte