25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Jaro bez třepotání barevných křídel. Proč z české přírody mizí motýli?

Už jste si toho asi všimli. Jarní slunce probudilo do květu stromy i rostliny, na které létají včely, při troše štěstí se tu a tam mihne čmelák. Ale vidět motýla, to je skoro zázrak. Z české přírody totiž motýli postupně mizí. A vinu nenesou jen zemědělci, ale i všichni ti, co si na zahradě pěstují anglický trávník.

Reklama

Motýlí armagedon

Nedávno uveřejněná studie, která se zabývá populací hmyzu ve světě, upozorňuje na fakt, že v posledních desetiletích vymřelo na 80 procent hmyzích jedinců. A nejvíce se to týká právě motýlů. Čeští a němečtí vědci, kteří mapovali výskyt motýlů u našich sousedů, rovněž přišli s alarmující zprávou. Za pouhých jedenáct let vymřelo na sledovaných místech deset procent motýlích druhů. Data přímo z České republiky sice nejsou k dispozici, přesto vědci potvrzují, že obdobná situace se týká i Česka.

OBRAZEM: Opravdové krasavce nehledejte na lukách. Víte, jak co nejlépe vyfotit motýla?

Anglické trávníky a nekonečná pole

Dříve bylo motýlů mnohem více, modrásci, žluťásci, otakárci a babočky byli stálými obyvateli luk a zahrad. Krajina se ale za posledních pár desetiletí výrazně změnila. Průmyslové zemědělství, které ve velkém používá dusíkatá hnojiva a pesticidy, intenzivní zalesňování, ale i odvodnění krajiny a v neposlední řadě módní vlna krátce střižených trávníků na zahradách a v parcích. To jsou jen některé důvody, proč motýli z české přírody postupně mizí.

Obrovské lány polí, na kterých roste řepka a další plodiny, jsou nejvýraznějším problémem. Po odkvetení kukuřice nebo slunečnice už žádná potrava pro motýly na polích nezbude, protože plevel zlikvidovaly pesticidy a remízky prakticky neexistují. Motýli mohou žít jen tam, kde mají dostatek potravy na celý svůj život. Zoufale chybějí přírodní stanoviště jako pastviny a louky, které by nekonečné lány rozčlenily.

Cvrček

Guláš z cvrčků, rizoto s červy. Proč budeme jíst za 30 let jen hmyz

Sekání na etapy

Motýlům a ostatním opylovačům se dá přitom docela jednoduše pomoci. Pokud je nutné sekání, je lepší trávu kosit na etapy, aby na louce, zahradě, v parku vždy něco kvetlo. S posekanou trávou totiž mizí mezi strunami sekaček i larvy a housenky. Zemědělci zase mohou využít dotace kompenzující ušlý zisk z neposekané louky.

FOTO: Proč z české přírody mizí motýli

Proč z české přírody mizí motýli - Otakárek motýlProč z české přírody mizí motýli - Otakárek motýlProč z české přírody mizí motýli - motýl, otakárek

 

Před 7 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 33 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama