25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Jaro je tady. Bohyně lásky Vesna už rozhazuje květiny

Další fotky

Zářivá planeta Venuše byla odjakživa personifikací bohyně lásky, smyslnosti, sexu a plodivé síly, u všech starověkých kultur a státních útvarů. Jupiter vzbuzoval respekt, Mars vyvolával v lidech strach. Bohyně lásky byla snad jedinou bytostí, pro kterou lidé stavěli svatyně bez přehnaných obav, beze strachu, bez pocitů nepříjemné povinnosti. Budovali její svatyně s úctou, ale i s radostí.

Reklama

Babylonská Ištar, fénická Astoret, egyptská Isis. Zapomeňme nyní na prudérní morálku bigotního křesťanství. Starověk a později antický svět, to byla doba nejen krutá, ale i krásná. Byla to doba živočišná a smyslná. Doba, která se shlížela v kráse lidského těla a života. Bohové stvořili svět, aby v něm bylo lidem dobře, ne aby to pro ně bylo slzavé údolí. Bohové byli bytosti s lidskými klady a zápory. S lidskými touhami i neřestmi. Lidé se jich báli, lidé je měli rádi. Bohyni lásky nelze nenávidět.

Těšíte se na jaro? Orchideje v botanické zahradě vás určitě dobře navnadí

Prastaré říše vznikaly a mizely, zaváty pískem. Mladé Řecko a nová kultura. I oni zabydleli svoje nebe na Olympu novými bohy. Nová jména, staré vlastnosti. Z Isis a Asoret se stala Afrodité. Dějiny pokračovaly. Řecko bylo vystřídáno Římem. I přes svoje svaly, které Řím velice rád tehdejšímu světu ukazoval, nezapomněl na uctívání toho, nač mysleli hlavně vojáci ve vojenských táborech.

Bohyně lásky Venuše, zrozená za svitu měsíce a z mořské pěny. Impérium se rozmáchlo ze široka a barbarské národy na jeho území si přizpůsobili antická božstva svým potřebám. Germáni říkali své bohyni lásky, jara a nového života Freyja. Slované, to už je v porovnání s těmito dávnými věky vlastně již současnost. Bohyně Vesna byla stejně krásná, stejně smyslná, stejně milující jako všechny ty, o kterých jsme mluvili.

FOTO: Venuše

Venuše - Venuše 2Venuše - ištarVenuše - Afrodita 3Venuše - Venuše MilóskáVenuše - Afrodita 2
Další fotky
Venuše - Venuše na radaruVenuše - FreyjaVenuše - zivaVenuše - IsisVenuše - Afrodita

Planeta Venuše, symbol krásy a něhy je třetím nejjasnějším objektem na nebi, hned po Slunci a Měsíci, a pokud máme určité astronomické znalosti, lze ji na obloze nalézt i ve dne.

Vlastně je dobře, že lidé tuto planetu podrobněji poznali až v dnešní době. Jen díky nevědomosti mohly být Venuše, Isis, Astoret, zpodobňovány umělci všech věků tak, jak je známe z muzeí a galerií. Dnes by to byl zřejmě symbol podsvětí. Pekelná výheň, rozpálená na několik stovek stupňů, atmosférický tlak hydraulického lisu a déšť kyseliny sírové. To nás však nemusí trápit. Jaro je tady. Bohyně lásky Vesna už rozhazuje květiny a záleží jen na nás, kterého večera ji budeme uctívat.

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama