6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Je nejodolnějším tvorem na Zemi šváb? Prý jako jediný dokáže přežít i atomový výbuch

Dokáže šváb přežít tak ničivou katastrofu jako je výbuch jaderné bomby? Patrně i vy jste tuto zajímavost slyšeli. Je ale pravdivá nebo se pouze jedná o tolik rozšiřovaný mýtus.

Reklama

Mnoho lidí věří, že právě šváb dokáže jako jediný přežít výbuch atomové bomby. Je tomu skutečně tak? K tomuto tvrzení přispěly například i okolnosti výbuchu v Hirošimě. Bylo prezentováno, že jedině hmyz a konkrétně šváby bez následků po těchto výbuších normálně fungovali.

Švábovci se rychle množí. Snášejí velké množství vajec najednou a je obtížné je běžnými prostředky zabít. To mohlo taktéž podpořit myšlenku, že šváby vydrží cokoliv. Je ovšem nutno přiznat, že jsou pro přežití skvěle vybaveni. Ať už svým zápachem vypouštěným v ohrožení, nebo svým tvarem těla. Jejich zploštělý tvar jim totiž nebrání vlézt i do těch nejniternějších skulinek.

Vzácná rakovina srdce. Proč jste o ni nikdy neslyšeli?

Tilman Ruff, kandidát Nobelovy ceny a profesor Melbournské univerzity School of Population and Global Health, který se speciálně zaměřuje na ekologické důsledky jaderných výbuchů, říká, že dosud neviděl žádné zdokumentované důkazy o tom, že by šváby byli proti radiaci odolní.

„Už jsem viděl pár fotografií obětí v Hirošimě, se spousty hmyzu okolo a možno si tak představit, že některý hmyz přežil. To ale neznamená, že nebyl nijak zasažen, i když možná méně než lidé.“ Jaderné výbuchy ovlivňují živé tvory různými způsoby, od dopadu počátečního výbuchu až k ionizujícímu záření uvolněného do ovzduší. To postihuje všechny organismy. Trvale deformuje složité molekulární řetězce DNA, které určují, kdo jsme a co předáme svým potomkům. A právě dlouhodobé dávky ionizujícího záření mohou v budoucnu vést k rakovině a zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Jak kočky vyjadřují svou náklonost? A proč zrovna sedáním na náš obličej? Je to logičtější, než se zdá

Otázkou švábů se zabýval i již ukončený, legendární seriál Bořiči mýtů (Mythbusters). V roce 2012 ve své show vystavili šváby radioaktivnímu materiálu. Je pravda, že vydrželi celkem dlouho, rozhodně déle než lidé, ale přesto po nějaké době kvůli extrémní radiaci zemřeli.

Je však upozorňováno, že tyto testy měřili pouze schopnost přežít. Jediným kritériem byla doba přežití po „explozi“. Nikdo už ale netestoval schopnost švábu se množit a produkovat životaschopná vejce.

Novější testy ukázaly, že šváby dokáží přežít až 15 x déle než člověk. 

Topíte si v ložnici? Zpomalujete svůj metabolismus a nezhubnete!

Na světě nicméně existuje více než 4000 druhů švábů a není tedy vyloučeno, že by doba přežití mohla být u některého druhu ještě delší. Pravděpodobnost však, že by byly na radiaci zcela imunní je mizivá. A i kdyby přeci jen vydrželi, rychle by přišli o potravu. Nějaký čas by se sice mohli živit hnijícími mrtvými těly, ale po přemnožení by potravy rychle ubývalo až by nakonec zemřeli i šváby. Takže v konečném důsledku jim není co závidět.

 

Před 43 minutami
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Reklama