20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Je třeba se probudit, jinak do deseti let hrozí kolaps sociálních služeb

V sociálních službách chybí asi 3,1 miliardy korun. Vyplývá to z informací Asociace krajů České republiky. Pokud nedojde k systémovému řešení, do deseti let může sociální péče zkolabovat.

Reklama

„Chybějící částka je způsobena částečným výpadkem evropských zdrojů, takzvaných individuálních projektů, nečekaným zvýšením zvláštních příplatků pracovníků v sociálních službách na základě změny nařízení vlády ze 17. 12. 2018, nedostatečnou kompenzací zvýšení základních platových tarifů, ale i zvýšenými výdaji v souvislosti s probíhající reformou psychiatrické péče. Významná část poskytovatelů sociálních služeb obdržela nižší dotace než v roce 2018, ačkoliv jejich výdaje jsou kvůli rozhodnutím vlády ČR v oblasti odměňování vyšší,“ uvedla Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Nedostatečné kapacity

„Česká republika má podprůměrné, nedostatečné kapacity sociálních služeb (domovy, pečovatelské služby, respitní péče) v porovnání s většinou evropských zemí, ale i dle neuspokojené poptávky po těchto službách, kterou evidujeme. Je celkem jednoduché zpracovat prognózy vývoje potřeb seniorů v příštích letech. Ta čísla jsou alarmující, a pokud budeme dál ‚dřímat‘, pak je to otázka příštích deseti let, kdy přijde kolaps sociální péče v ČR,“ uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a prezident Evropské sítě stárnutí Jiří Horecký.

Neexistuje centrální plán

Ze studie Současná struktura služeb dlouhodobé péče a prognóza potřebnosti sociálních služeb 2019–2050, vydané Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a zpracované Jiřím Horeckým a Ladislavem Průšou, mimo jiné vyplývá, že v ČR neexistuje žádný centrální plán na budování kapacit sociálních služeb pro seniory včetně návrhů řešení. „Pro odvrácení budoucího kolapsu sociálních služeb je nutné zajistit dostatečnou podporu investic sociálních služeb, a to v souladu s doporučeními Evropské komise pro ČR. Rozpočtovaná částka v rámci státního rozpočtu ČR na rok 2019 pro tento účel ve výši 150 milionů korun je fatálně nedostatečná,“ uvádějí autoři studie.

Báchorky i mýty obestírají dějiny každého národa bez výjimky. Josef Pekař, historik, konstatoval historická fakta, a tím se nelíbil

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama