25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Jede, jede, poštovský panáček. Romantika a trocha nostalgie na doby minulé

Další fotky

Odmysleme si nyní obálky s různobarevnými pruhy. Odmysleme si poštovního zřízence, který zazvoní a pak s doporučenou zásilkou uteče jako školák. Odmysleme si upomínky, či složenky na všechno možné. Zůstane jen romantika a trocha nostalgie na doby minulé. Doba pana Kolbaby, který běhá celý rok a hledá adresáta dopisu s čistou obálkou, to už asi nebude. Stačí pohlednice z letního tábora a možná i zamilované psaníčko. Naivní představa? Ruku na srdce, co by vás potěšilo víc? SMS nebo veršíky na kusu papíru? V tom druhém případě si zřejmě odesílatel dal větší práci, a to se musí ocenit.

Reklama

Nepředstavujte si nyní cválajícího jezdce, s důležitou listinou v brašně na boku koně. Nebo vojenského kurýra. Začneme v době, kdy se pošta stala důležitou a nepostradatelnou složkou života lidí. Jedním z podstatných atributů funkčního státu. V zemích Koruny české to bylo krátce před nástupem Habsburků, přesněji v roce 1526.

Česká pošta zdražuje dopisy i balíky. Kolik za ně nově zaplatíte?

Historie evropského poštovnictví je přímo spjata s šlechtickým rodem Thurn Taxisů. Byl to německý, knížecí rod, pocházející ze severní Itálie, z okolí města Bergamo. Do Čech přišli v první polovině 16. století.  Císař Ferdinand I. Habsburský, který usiloval upevnit státní správu, pověřil tento rod správou pošt. Nebylo to náhodou, tradice rodu v tomto směru začala již o tři staletí dříve.

František Thurn Taxis založil první pravidelnou poštovní trasu již v roce 1516, mezi Vídní a Bruselem, jeho bratr Bernard spravoval pošty v německých zemích a ve španělském Nizozemí.

Běchovice dostaly peníze na rekonstrukci Staré pošty. Fungovala už v době, kdy dopisy rozvážely poštovní vozy tažené koňmi

 

Nejstarší poštovní trasa z roku 1527, mezi Prahou a Vídní, vedla přes Tábor do vesnice Košice. Zde se rozdvojovala. Jižním směrem pokračovala na Budějovice a Linec, druhá trasa směřovala na Vídeň.

V dobách rekatolizace přešla pošta pod správu hrabat Paarů, protože Thurn Taxisové, jako luteráni, odešli do emigrace. Jejich monopol zanikl v roce 1722, kdy byla pošta zestátněna. Pošta, to tehdy pochopitelně nebyla jen doprava zásilek, ale hlavně cestujících. Praha nebyla v tomto směru žádné provinční hnízdo. Již v době zestátnění pošt vyjíždělo týdně až sto dostavníků všemi směry.

FOTO: historie české pošty

historie české pošty - spěšná poštahistorie české pošty - spěšný poštovní kurýrhistorie české pošty - známka Thurn Taxis z roku 1862historie české pošty - dostavníkhistorie české pošty - pan Kolbaba
Další fotky
historie české pošty - poštovní dostavník 1historie české pošty - erb Thurn Taxishistorie české pošty - poštovní kočár

Každé dvě poštovní míle, tedy asi po patnácti kilometrech, se přepřahali čerství koně, a cestující se mohli občerstvit. Třídenní cesta do Vídně by se nám dnes asi nelíbila, ale jisté kouzlo mít musela. Význam dostavníků pohasl s vybudováním železnice. Nepohasl však význam pošt. Právě naopak.

S průmyslovou revolucí objevil člověk novou hodnotu a tou byl čas. Rychlost znamenala zisk. Rychlost, to znamenalo předběhnout konkurenci. To platí dodnes. Nicméně i dnes, ve věku pokročilých technologií je zamilovaný dopis, či přáníčko něčím, co se nikdy neomrzí.

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama