29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Jeden velmi vděčný objekt k pozorování. Jupiter, král mezi planetami

Další fotky

Světelný smog nás už řadu let ochuzuje o další z jistot, kterých člověk v životě už tak příliš nemá. O jistotu, že nad našima očima svítí hvězdy. Je to škoda. Planetária nejsou nafukovací a lidé spíš koukají na displeje svých tabletů a mobilů, než na nebe. Pokud takový velkoměstský člověk vyrazí na venkov, anebo do hor, bývá často překvapen tělesy, jaké byly a jsou na obloze odpradávna. A protože zná jenom Měsíc, telefonuje, fotografuje, zaznamenává a sděluje tuto senzaci přátelům na facebooku.

Reklama

Že jsem vás podcenil? Že to není pravda? Potom se omlouvám. V takovém případě bych vás rád upozornil na jeden velmi vděčný objekt k pozorování, a tím je planeta Jupiter. Od dvanáctého, tohoto měsíce, je nejblíže Zemi a takto naprosto nepřehlédnutelný bude, po několik týdnů. Za tu dobu jistě vyšetříte tu hodinku někde za městem, s triedrem v ruce. Bude vám postačovat.

Planetu najdete nízko nad jižním obzorem, jen asi 18°, v souhvězdí Štíra, a bude nad obzorem celou noc. Mezi dny patnáctého až sedmnáctého června zde naleznete při konjunkci nejen Jupiter, ale i Měsíc a červeného veleobra, jménem Antares. Omlouvám se za uvedené podrobnosti, ale hvězdářskou ročenku nemá doma každý.

Planetka pojmenována jedenáctiletou dívkou. Jaký je příběh jména Pluto

Jupiter je pátá planeta co do vzdálenosti od Slunce právem si zaslouží postavení, které mu bylo určeno. Gigant, který je dvaapůlkrát hmotnější než všechny ostatní planety. Název planety je shodný se jménem starověkého nejvyššího římského boha. Přesto nalezneme u některých národů názvy jiné a stejně zajímavé. Ve staročeštině se jmenoval Kralomoc, v čínštině Muxing, v blízké polštině Jowish.

Tisíciletá dogmata se začala kymácet a katolická církev se přestala usmívat. Jak to řekl Galileo?

Pouhé dva roky po objevení dalekohledu objevil italský astronom první čtyři největší měsíce této planety. Přesnější by však možná bylo, znovu je objevil pro Evropu, protože o nich již věděli dávno před tím Číňané. Nejsou to žádní drobečkové, měsíc Ganymédes je dokonce větší než planeta Merkur. Bude ale úplně stačit, když si zapamatujete jen tyto čtyři, protože do současnosti již bylo objeveno šest desítek měsíců, a tak si Jupiter vlastně vytvořil vlastní miniaturní soustavu.

FOTO: Jupiter, král mezi planetami

Jupiter, král mezi planetami - Země a měsíce sluneční soustavyJupiter, král mezi planetami - Jupiter ,v porovnání se ZemíJupiter, král mezi planetami - Jupiter a polární zářeJupiter, král mezi planetami - Struktura JupiteraJupiter, král mezi planetami - atmosféra Jupitera
Další fotky
Jupiter, král mezi planetami - jižní pól JupiteraJupiter, král mezi planetami - Země a měsíce sluneční soustavyJupiter, král mezi planetami - Zeus v OlympiiJupiter, král mezi planetami - Císař Claudius jako Jupiter – Vatikánská muzea

Jupiter je vlastně taková nepovedená hvězda. Bohužel, i když je 318 x hmotnější než Země, stále to nestačí k tomu, aby se v jeho nitru zažehly termonukleární reakce. Nalezneme zde maličké kamenné jádro, snad jen desetkrát hmotnější než naše planeta. Nutno říci, že se jedná o pouhé předpokládané modely, stoprocentní jistotu vědci nemají.

Známý autor sci-fi, A. C. Clarke se dokonce domníval, že uhlík, který vzniká štěpením plynů v atmosféře planety, klesá k jejímu jádru, kde se pod gigantickými tlaky mění ve stejně gigantický, diamantový krystal. Nad kamenným jádrem se nachází vrstva vodíku s kovovými vlastnostmi, dále tekutý vodík a pak atmosféra, rovněž z vodíku, s přídavkem čpavku a metanu a mnoha nejroztodivnějších organických látek. Pro nás Pozemšťany plní Jupiter velmi záslužný úkol. Jeho nesmírné gravitační pole nejen pomáhá vesmírným sondám nabrat potřebné rychlosti, ale zároveň čistí i svoje okolí od asteroidů a komet, které se už k naší planetě nedostanou.

Před 58 minutami
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama