20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Jediné letadlo málem potopilo letadlovou loď. Poznejte příběh USS Franklin

Další fotky

Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou smůlu. Předtím ji již jednou vážně poškodil japonský kamikadze. Boje v Tichomoří byly za druhé světové války stejně urputné jako ty na souši v Evropě.

Reklama

Letadlová loď Námořnictva Spojených států Franklin byla pátou lodí třídy Essex (verze s krátkým trupem) a zároveň pátou válečnou lodí nesoucí jméno amerického státníka Benjamina Franklina (1706 – 1790).  Její kýl byl symbolicky založen 7. prosince 1942, což byl den prvního výročí japonského útoku na Pearl Harbor. Na vodu byla spuštěna za 10 měsíců a 31. ledna 1944 byla zařazena do služby.

Husarský kousek velitele německé ponorky za 2. světové války. Zradilo ho nakonec jeho vlastní torpédo

Zapojila se do bojů v Pacifiku, nejprve do závěrečné fáze obsazování souostroví Mariany a pak její letouny napadaly další nepřátelské cíle. Potom se Franklin v září zapojil do invaze na Peleliu, malý korálový ostrov (13 km2), kde hlavním bojovým úkolem bylo obsazení strategicky důležitého letiště, které Japonci využívali proti americkým silám na Filipínách. 15. října Franklina lehce poškodil zásah japonské pumy a 30. října byl zasažen útokem kamikadze tak vážně, že musel odplout do domácích doků na opravu. Při tomto útoku zahynulo 56 námořníků.

Hrdí a pyšní Američané zažili jednu z největších svých porážek v Kaserínském průsmyku. Proč vyhrál Afrikakorps?

Znovu byl Franklina zařazen do služby v polovině března 1945 a jeho letadla se zapojila do náletů na japonské ostrovy. Loď manévrovala 80 km od japonské pevniny a byla v plné bojové pohotovosti.  Za 12 hodin byl šestkrát vyhlášen bojový poplach. Když se zdálo se, že akutní nebezpečí právě nehrozí, byl stupeň poplachu o jeden stupeň snížen, aby se část posádky mohla najíst a vyspat. Obsluhy děl zůstaly na svých místech.

Proč si Američani málem vylámali zuby na Iwo Jimě? O válce v Tichomoří se dříve spíše mlčelo

Před úsvitem 19. března 1945 se najednou na obloze objevil japonský střemhlavý bombardér Yokusuka D 47, kterému se podařilo shodit dvě patrně čtvrttunové bomby na loď. Pronikly skrz palubu lodi do hangárů, kde byla připravena letadla k boji – natankována a vyzbrojena. V těchto prostorách vznikl obrovský požár, který se podařilo uhasit jen s největším vypětím až po šesti hodinách. S hašením a evakuací posádky zasažené letadlové lodi pomáhal lehký křižník Santa Fe. Útok způsobil smrt 807 osob, 487 bylo zraněno. (Stav posádky byl 3 448 osob, počet letadel kolem stovky.) Loď se sice nepotopila, ale nahnula se o 130 a hrozilo potopení, ke kterému však nedošlo.  Admirál Davidson vyslal 6 torpédoborců, aby vyhledali muže z posádky Franklina, kteří byli smeteni z paluby nebo skočili do moře.  Loď musela opět do opravy. Není jasné, zda útočící letadlo bylo sestřeleno, anebo se mu podařilo uniknout. Franklin byl opraven nedlouho po skončení války, ale do aktivní služby se už nevrátil. Roku 1947 byl přeřazen do rezervy, pak vyškrtnut z námořního rejstříku (1964) a sešrotován (1966).

FOTO: USS Franklin

USS Franklin - Děla na zádi lodi v plamenech – 19. březen 1945 – wikipedia – kopieUSS Franklin - Franklin roku 1964 – wikipediaUSS Franklin - Franklin s posádkou na palubě 19. března 1945 – wikipediaUSS Franklin - Hořící Franklin – Warfare History NetworkUSS Franklin - Inferno na Franklinu – Warfare History Network
Další fotky
USS Franklin - Japonský střemhlavý bombardér-kamikaze, který zútočil na americkou letadlovou loď Franklin – wikipediaUSS Franklin - Kotvící Franklin v newyorském přístavu 28. dubna 1945 – wikipediaUSS Franklin - Letadlová loď Franklin v blízkosti souostroví Mariany 1. srpna 1944 – wikipediaUSS Franklin - Letadlová loď Franklin v Norfolku v únoru 1944 – wikipediaUSS Franklin - Letová paluba těžce poškozené USS Franklin po návratu do New Yorku s Manhattanem v pozadí – wikipediaUSS Franklin - Loď Belleau Wood (vlevo) a Franklin zasažený kamikadze 30. října 1944 – wikipediaUSS Franklin - Po útoku na letadlovou loď Franklin 19. března 1945 – wikipediaUSS Franklin - Pohled na hořící Franklin s křižníkem Santa Fe u boku – wikipediaUSS Franklin - USS Franklin v roce 1945 – wikipedia

Z některých lodí se stanou třeba muzea, Franklin takové štěstí neměl. Možná i kvůli tomu, že námořníci jsou odjakživa pověrčiví. A komu by se chtělo sloužit na lodi poznamenané smrtí tolika členů své posádky.

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama