29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Jedinou armádou, která může Čechy porazit, je armáda česká. Byla bitva u Lipan tragédie nebo spása?

Občanská válka už trvá patnáct let. Země je zruinována a ekonomicky na dně. Entuziasmus a nadšení již dávno zmizelo. Mistr Jan by se obracel v hrobě, kdyby jeho popel neskončil v řece Rýnu. Oprávněná zloba z prvních let dokázala probudit v lidech netušené a skryté síly. Žižkova obec, polem pracující, poskytla prostým lidem něco, o čem se v patnáctém století nikomu dosud ani nesnilo. Rovnost před vojenským řádem. Trest podle míry provinění. Trest, který nebral ohled na původ toho, kdo jej spáchal. Šlechtic, zeman, obyčejný, prostý sedláček vedle sebe. Dokonalá organizace a tvrdá kázeň, o kterou se rozbíjely lebky křižáckých armád.

Reklama

Kádě se společným majetkem jsou dávnou minulostí. Blouznivý sen o dokonalé rovnosti, spojený s očekávaným koncem světa se nedostavil. Trval jen pár měsíců. I na Táboře pochopili, že zadarmo nikdo pracovat nebude, a že vybírání daní od poddaných z okolních vesnic bude nutností. Rozdělování kořisti podle zásluh v bitvě? Už ne. Dnes už ne. Každý si bere, co se mu dostane pod ruku a co zvládne. Neporazitelní, husitští hejtmané si plní truhlice kořistí, na hradech, které ovládají. Myslí na horší časy. Tuší, že konec přijde dříve nebo později. Vědí, že Kristus nepřijde tělesně soudit.

Míšeňský rejs a nejdražší jeleni na světě. Husité za hranice nejezdili na dovolenou

Žold už není sprosté slovo. Ani rabování vesnic, pokud má armáda hlad. V Čechách, nebo za hranicemi, to je lhostejno. Zbídačelí vesničané už nerozlišují, kdo je okrádá, jestli ti s kalichem na prsou, nebo s křížem. Zatím se daří. Stále se daří. Vítkov, Ústí, Tachov, Domažlice. Koncil v Basileji. Se skřípěním zubů zde církev musí kacířům říkat, vážený pane oponente.  Křižácký meč na ně zatím nestačí. A co to raději zkusit po dobrém. Rozděl a panuj?

Nejslavnější období husitů. Konečně postavili vojsko hodné toho jména a pokračovali v řeži

Země je na dně. Lidé hladoví a mnoho šlechticů, kteří zbohatli na předcházejících kruciátách, by si rádo zachránilo získané majetky. Přijmout Zikmunda za krále, a obnovit pořádek v zemi. Abychom však všechno nesváděli jen na proradnou šlechtu, po míru toužila naprostá většina lidí v zemi. I Bohu se to nelíbí. Dopustí na rok 1432 děsivou neúrodu po celé Evropě. Obléhání Plzně husity to o rok později silně pocítí. Výprava do bavorského pohraničí, za účelem získání proviantu, je rozdrcena a k vojsku se nedostane ani zrnko obilí. Velitel této výpravy je po návratu málem zlynčován a dokonce Prokop Holý je na čas uvržen hladovými a zuřícími vojáky do vězení.

FOTO: Bitva u Lipan

Bitva u Lipan - Bitva u LipanBitva u Lipan - Lipanská pláňBitva u Lipan - Útěk Jana Čapka ze SánBitva u Lipan - Lipany 2Bitva u Lipan - Mohyla Lipany
Další fotky
Bitva u Lipan - útok panské jízdy

Nakonec je propuštěn a vrací se do Prahy, pokusit se o diplomatické jednání s těmi, kdo nemůžou radikální husity ani cítit. Chudina na Novém městě je však poražena a Prokop Holý se opět zachraňuje útěkem. Ke své armádě.  Nepřátelé přebírají iniciativu. Nemluví německy, ale česky a dokonale znají vojenskou taktiku husitů. Vždyť někteří z nich kdysi bojovali na opačné straně. A pak přišel třicátý květen 1434. Pro některé historiky tragédie, pro některé spása. Pro některé konec revolučních ideálů a symbol zrady a nesvornosti. Pro některé konec strádání. Hořící stodoly se zajatými radikály byly už jen děsivou tečkou příběhu, který začal v roce 1415. Jedno poznání však Lipany přinesly. Jedinou armádou, která může Čechy porazit, je armáda česká.

Před 11 minutami
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Reklama