• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jediný český výsadkář sťatý v Berlíně. Smůlu měl od začátku

  11.1.2020
  Václav Pavlík
  Další fotky

  Nejdřív byl vysazen 35 km od původně určeného cíle a po pouhých 19 dnech zatčen na základě výpovědi gestapem zatčeného rezidenta sovětské tajné služby. Jako vrchol cynismu potom jeho rodina obdržela účet za vykonání popravy.

  Radiotelegrafista, československý voják a příslušník výsadku Percentage František Pavelka se narodil se 29. listopadu 1920 v Břeclavi v rodině poštovního doručovatele. Po vychození obecní školy vystudoval gymnázium. Zapsal se v roce 1939 na filozofii v Brně, ale kvůli zavření vysokých škol v Protektorátu nedostudoval. Potom pracoval jako dělník a zapojil se do odbojové práce proti nacistickým okupantům. V březnu 1940 před hrozícím zatčením uprchl přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii a Turecko do Francie. Zúčastnil se bojů na frontě a po zhroucení Francie odplul do Velké Británie.

  Z krypty nebylo pro parašutisty úniku. Anebo ano? Mohli se prokopat na svobodu?

  Tam byl zařazen k pěšímu pluku, absolvoval školu pro důstojníky, v hodnosti svobodník aspirant byl vycvičen pro plnění zvláštních úkolů a absolvoval školení v odbornostech nutných pro plnění sabotážních úkolů. Byl prvním československým výsadkářem, vyslaným z Velké Británie, který seskočil nad územím protektorátu, a to v noci z 3. na 4. října 1941, po letu, který trval 11,5 hodiny. Vinou navigační chyby byl vysazen u Čáslavi, 35 km od původně naplánovaných Nasavrk, kde na něj čekali příslušníci místní odbojové skupiny. Přesto se Pavelkovi podařilo spojit s představiteli Petičního výboru „Věrni zůstaneme“ (PVVZ), předat náhradní díly do radiostanic a šifrovací klíč a dostat se do Prahy.

  Před 76 lety zemřel na Bulovce nacista a říšský protektor Heydrich. Šílené osudy potkaly i jeho kolegy

  Tam Pavelka obdržel od odbojářů falešné doklady znějící na jméno Petr Soukup a nějaký čas se skrýval na různých místech. Pouhých 19 dnů po vysazení, 25. října 1941, byl ale v Praze – Holešovicích zhruba ve čtyři hodiny ráno zatčen gestapem v důsledku vyzrazení celé odbojové sítě mjr. Jedličkou. Během následujících výslechů spojených s mučením i psychickým nátlakem se choval statečně a nejspíše neprozradil žádné zásadní údaje o výcviku v Anglii a ani adresy lidí, u nichž se skrýval.

  Místo kulky mohli mít nepředstavitelný balík peněz. Osudové rozhodnutí, které se řeší jen jednou za život

  V době věznění byl v Londýně povýšen do hodnosti poručíka pěchoty. 19. srpna 1942 byl odsouzen k smrti a 11. ledna 1943 byl v Berlíně Plötzensee popraven stětím gilotinou. Stal se tak jediným československým výsadkářem-odbojářem, který byl popraven v Berlíně. Po jeho smrti byl jeho popel rozprášen na neznámém místě v okolí Berlína a jeho rodinu poté vyzvaly německé úřady k úhradě nákladů věznění, popravy a pohřbu, které činily 4 318 říšských marek. Po válce byl František Pavelka 1. prosince 1945 povýšen do hodnosti nadporučíka pěchoty in memoriam a dne 17. července 1948 byl povýšen do hodnosti kapitána pěchoty in memoriam.

  FOTO: Parašutista František Pavelka

  Parašutista František Pavelka - František Pavelka focený před zdí v londýnském Porchester Gate v obleku, který používal coby civilní oděv v prvních dnech pobytu v Protektorátu-wikipedieParašutista František Pavelka - Whitley, britský bombardovací letoun užívaný ve druhé světové válce, který přepravil Pavelku nad území Protektorátu-wikipedieParašutista František Pavelka - Pavelkovy falešné doklady na jméno Petr Soukup – wikipedieParašutista František Pavelka - Josef Jedlička v uniformě štábního kapitána v první polovině 30. let 20. století-wikipedieParašutista František Pavelka - Civilní fotografie Josefa Jedličky z období na přelomu 30. a 40. let dvacátého století-wikipedie
  Další fotky
  Parašutista František Pavelka - Magdaléna Jedličková byla odeslána do koncentračního tábora Osvětim-Březinka, kde byla dne 12. října 1943 zavražděna-wikipedieParašutista František Pavelka - DSC_3661Parašutista František Pavelka - DSC_3656Parašutista František Pavelka - DSC_3654

  Celou Pavelkovu odbojovou síť prozradil po svém zatčení rezident sovětské zpravodajské služby mjr. Jedlička. Neví se však, zda svoji nabídku Sovětům k přímé spolupráci s GRU učinil Josef Jedlička na základě vlastní osobní iniciativy nebo na přímý pokyn představitelů domácího vojenského odbojového hnutí. V každém případě byl v roce 1941 povýšen do hodnosti plukovníka GRU. Zatčen byl 8. října 1941 zřejmě na základě výslechů jiných již dříve zatčených odbojářů. Nabízí se ale i domněnka, že se stal obětí nějaké vyšší zpravodajské hry. Popraven byl zastřelením dne 30. června 1942.  Nepřehlédněte