Jeho Atomový dóm přečkal zkázu bomby. On však zemřel v ústavu pro duševně nemocné

Jan Letzel se narodil v Náchodě 9. dubna 1880 jako šesté dítě hoteliéra Jana Letzela. Po studiích na UMPRUM v letech 1901 – 1904 se angažoval v Praze v ateliéru Jana Kotěry. V naší zemi je jeho nejznámější stavbou lázeňský pavilon Dvorana v Lázních Mšené z roku 1905. Zde také při výzdobě uplatnil japonské motivy. Podílel se rovněž na přestavbě secesního hotelu Šroubek, který se dnes jmenuje hotel Evropa. Po krátkém působení v Praze se vydal do jižní Evropy a posléze se dostal až do egyptské Káhiry. Zde pracoval v týmu architektů, které zaměstnával egyptský místokrál Fabricio Pascha. Po dvou letech dostal velmi zajímavou nabídku v Japonsku.

V této zemi se rychle seznámil se zemětřeseními, která Japonsko velmi často sužují. Proto Letzel začal navrhovat zcela nový typ staveb s užitím nových stavebních materiálů a z pochopitelných důvodů používal zejména beton. Brzy měl tolik nabídek, že si založil vlastní ateliér. Po ukončení 1. světové války se vrátil na čas zpět do vlasti, ale byl velmi nespokojen s vývojem v Československu, a tak se v roce 1922 vrátil zpět do Japonska.

Alois Čenský. Byl prvním českým architektem, který na ČVUT získal titul doktora technických věd

K jeho největší chloubě náležel Průmyslový palác v Hirošimě. Tato třípatrová budova s točitým schodištěm a prosklenou kopulí byla otevřena 5. srpna 1915. Sloužila jako výstavní síň obchodních produktů. Jeho pravděpodobně poslední stavbou v Japonsku je Miyaima Hotel u Hirošimy.

Jan Letzel navrhoval a projektoval budovy odolné proti zemětřesení. Atomový dóm přežil i Hirošimu

Počátkem 20. let začal architekt Letzel trpět psychickými problémy, které se zhoršovaly. Spouštěčem této nemoci se zřejmě stalo zemětřesení, které za sebou nechalo velkou zkázu. Mnoho jeho staveb bohužel tyto přírodní katastrofy nevydrželo. Zklamaný se proto vrátil do Čech, kde nakonec skončil v sanatoriu pro duševně nemocné v Praze v Kateřinské ulici. Zde také zemřel 26. prosince 1925 a byl pohřben ve svém rodném městě Náchodě.

Český architekt Josef Hlávka byl všechno jiné, než příslušník zlaté mládeže. Boháč, který vše rozdal

Možná by se duševní nemoc nerozvinula, kdyby tušil, že jeho Průmyslový palác v Hirošimě jako jediný přečká zkázu, která toto město postihla 6. srpna 1945, kdy zde americká armáda svrhla atomovou bombu. Stavba stála pouhých 160 metrů od epicentra výbuchu. Po náletu nebyla nikdy opravena a dnes slouží jako památník na tuto válečnou tragédii. Nazývají ji Atomový dóm.

Architektka Hana Kučerová – Záveská. Její nábytek plnil příbytky našich předků a prapředků

Zajímavostí je, že v roce 2009 byl v Brně objeven zcela náhodně hrob, který slavný architekt sám navrhoval. Letzel je pak samozřejmě i autorem mnoha dalších staveb. O jeho životě byl v roce 1990 natočen hraný film „Rajská zahrada“ a rovněž vzniklo několik dokumentů. Vyšla také kniha „Dopisy z Japonska“.

FOTO: Jan Letzel

Jan Letzel - Detail výzdoby hotelu EvropaJan Letzel - Pamětní deskaJan Letzel - Lázně Mšené – Pavilon DvoranaJan Letzel - Jan Letzel

V září 2016 byly japonskou delegací přivezeny fragmenty z Průmyslového paláce v Hirošimě a následně byly předány členům rodiny Jana Letzela a městu Náchod. Schránka s fragmentem byla také umístěna do nově opravené architektovy hrobky. Je tedy zřejmé, že rodné město na svého slavného rodáka nezapomíná.

Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Včera, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Včera, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Včera, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Včera, 08:00
Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.
Reklama