11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Jeho balzové a rákosové vory vpluly do legend. Souhlasit s ním nemusíte, ale obdivu se neubráníte

Další fotky

Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních zaoceánských plaveb na primitivních plavidlech. Nebál se nesouhlasit s tzv. oficiální vědou a neúnavně pracoval na ověření svých teorií. Navíc to vše dokázal poutavou formou přiblížit široké veřejnosti.

Reklama

Pocházel z norského Larviku, kde narodil 6. října 1914. Vystudoval zoologii na univerzitě v Oslu. V roce 1936 bádal se svou první ženou Liv Coucheron-Torp (1916–1969) na ostrově Fatu Hiva v souostroví Markézy. Měl s ní dva syny, manželství skončilo roku 1947 rozvodem. Potom byl Thor Heyerdahl ženatý ještě dvakrát. Podruhé s Yvonne Dedekam-Simonsen (1924–2006), která mu porodila tři dcery. Po rozvodu v roce 1969 si další manželství dlouho rozmýšlel, až si v roce 1991 vzal svou třetí ženu, o 18 let mladší herečku Jacqueline Beer.

Člověk podle něj nebyl stvořen, ale vyvinul se z opice. Revoluční Darwinova teorie změnila svět

Do dějin experimentální archeologie Heyerdahl vstoupil roku 1947, kdy postavil repliku inckého voru z balzového dřeva. To plave lépe ještě než touto vlastností známý korek. Své plavidlo nazval Kon-Tiki a překonal na něm část Tichého oceánu, z Jižní Ameriky z Peru doplul do Polynésie na atol Raroia. Šestičlenná posádka přitom za 101 dnů urazila 7960 km.

Touto plavbou Heyerdahl podpořil svou teorii, že praobyvatelé Tichomoří připluli do Polynésie z Jižní Ameriky, jenže ta se však nakonec stejně nepotvrdila. Vzorky krve, odebrané Polynésanům, ukazovaly jejich příbuznost jen s obyvateli jihovýchodní Asie, a ne s obyvateli Ameriky.

Střet dvou kultur. Slavného mořeplavce Jamese Cooka před 240 snědli na Havaji domorodci

Po Heyerdahlově průkopnické plavbě se o totéž pokusili další odvážlivci, zatím celkem asi třináctkrát. V roce 1955 to byl i český mořeplavec Eduard Ingriš, autor známé písně Temně hučí Niagara. S Heyerdahlem se osobně poznal a jeho plavbu chtěl zopakovat se třemi nadšenci na balzovém voru Kantuta. Ten však mořské proudy zanesly stranou a Ingriš musel svůj pokus vzdát.

V letech 1955–1956 Heyerdahl pátral na Galapágách a na více místech nalezl střepy a jiné artefakty naznačující, že souostroví v předkolumbovské době zřejmě navštívili původní jihoameričtí obyvatelé. Rovněž řídil vykopávky na Velikonočním ostrově.

Obchodoval s otroky a dal omylem jméno celému kontinentu. A možná předčil i Kolumba

Jako už renomovaný mořeplavec a badatel se Heyerdahl účastnil i dalších experimentů, např. dvou výpravy s člunem Ra roku 1969 a 1970 z Maroka přes Atlantický oceán ke břehům Ameriky. Při druhém pokusu doplul až na Barbados. Plavbou v rákosovém člunu Tigris z Iráku přes Perský záliv do Indického oceánu chtěl dokázat, že civilizace se v této oblasti mohla šířit i tímto způsobem.

FOTO: Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl - Thor Heyerdahl – wikipedieThor Heyerdahl - Model Tigris u pyramid Güímar na Tenerife – wikipediaThor Heyerdahl - Thor Heyerdahl se svou třetí ženou – Pirámides de GüímarThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 7- youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 1 – youtube
Další fotky
Thor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 2 – youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 3 – youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 4 – youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 5- youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 6- youtubeThor Heyerdahl - Atol Raroia ve Francouzké Polynézii , kde skončil svou cestu vor Kon-Tiki – wikepediaThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 7- youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 8- youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 9- youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 10- novinové titulky – youtubeThor Heyerdahl - Cesta Kon-Tiki – 11- konec cesty – youtubeThor Heyerdahl - Expedice Kon-Tiki – 1 – GeocachingThor Heyerdahl - Expedice Kon-Tiki – 1 – wikipediaThor Heyerdahl - Expedice Kon-Tiki – 2 – www.history.Thor Heyerdahl - Expedice Kon-Tiki -2 – Mother Nature NetworkThor Heyerdahl - Humboldtův proud – youtubeThor Heyerdahl - Jacqueline Beer – fanpix.famousfixThor Heyerdahl - Jacqueline Beer – fanpix.famousfixThor Heyerdahl - Jacqueline Beer ( narozená roku 1932), třetí žena Thora Heyerdahla – wikipediaThor Heyerdahl - Naoa Velikonočního ostrova – wikipediaThor Heyerdahl - Norská vlajka na Kon-Tiki – youtubeThor Heyerdahl - Plavba voru Kon-Tiki – youtubeThor Heyerdahl - Posádka voru Kon-Tiki – youtubeThor Heyerdahl - Ra II v muzeu – wikipediaThor Heyerdahl - Stavba voru – youtubeThor Heyerdahl - Stavba voru -2 – youtubeThor Heyerdahl - Thor Heyerdahl se svou třetí ženouThor Heyerdahl - Vor Kon-Tiki ve stejnojmenném museu v Oslu – wikipedieThor Heyerdahl - Busta Thora Heyerdahla. Güímar , Tenerife – wikipediaThor Heyerdahl - Hrobka Thora Heyerdahla – wikipedia

V roce 1991 Thor Heyerdahl začal studovat pyramidy na ostrově Tenerife a porovnával je s dalšími jinde na světě. V jejich blízkosti se roku 1994 usadil a bydlel tam až do konce života. Zemřel 18. dubna 2002 v Itálii. Jeho teorie a důkazy tzv. oficiální věda nepřijala dodnes.

Včera, 17:30
Došlo k tomu 25. května 1742, necelý rok po nástupu Marie Terezie na rakouský trůn....
Včera, 16:00
Ženy versus muži. Téma věčné a vděčné. Co jen vtipů a různých výroků bylo již...
Včera, 14:51
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Včera, 14:51
Za čtrnáct dní se centrum Prahy promění v barmanskou show. V sobotu 8. června propukne...
Včera, 14:00
Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika...
Včera, 11:30
Pohádkové bytosti máme rádi. Vracíme se s nimi do dětství. Známe je dobře, víme o...
Včera, 11:00
Byl součástí tzv. „Generace českého Národního divadla“, do níž patřili i Mikoláš Aleš, Josef Václav...
Včera, 10:00
Jste to, co jíte, říkává se. Jídlo má opravdu obrovský vliv na naše zdraví, ať...
Včera, 08:00
Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších. Je známý jako jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst...
24.5.2019
Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině....
24.5.2019
Poznali se v roce 1959, kdy Elvis Presley sloužil na americké vojenské základně v Západním...
Reklama