17℃
Dnes je 17. září , svátek má Naděžda

Jeho hlubokým hlasem mluvil nejeden drsný chlap. Miroslav Moravec by dnes slavil osmdesát

Narodil se 6. ledna 1939 v Praze na Žižkově rodičům původem z Hané.
Hrát začínal ochotnicky už za středoškolských studií, přestože rodiče s jeho profesionální hereckou kariérou nesouhlasili.

Reklama

Divadelní fakultu Akademie múzických umění absolvoval roku 1962 dálkově, předtím opakovaně nebyl přijat na konzervatoř. Už během studií přijal angažmá v Divadle pracujících v Mostě (1960-62), Divadlo Pohraniční stráže v Chebu (1962-64) a v Divadle pracujících v Gottwaldově (Zlíně).
V roce 1968 mu nabídl angažmá Otomar Krejča ve svém pražském Divadle za branou, kde zůstal až do jeho likvidace v roce 1972. Pak hrál šest sezón v Městských divadlech pražských, od roku 1980 pak působil v tehdejším Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadle pod Palmovkou). V roce 1996 se stal členem Divadla na Vinohradech, ve kterém zůstal až do roku 2004.

„Od mladistvých rolí přešel záhy k rolím charakterním, jeho doménou se stali chlapi výrazných vlastností i pronikavě uvažující intelektuálové se schopností ironické sebereflexe, jeho herectví se však nevyhýbá ani výrazné groteskní nadsázce a karikatuře“ – tak charakterizoval jeho herectví filmový publicista Miloš Fikejz.

Víte, kdo nejlíp vojtil vtipy? Přece nezapomenutelný herec Jaroslav Vojta. Kromě smíchu nám tak dal i nové sloveso

Na filmovém plátně se mihnul poprvé už v roce 1956 v úloze německého vojáka ve Weissově dramatu Hra o život. Do svého příchodu do Libně se „ohřál“ ve filmových ateliérech jen zřídka u malých rolí: mladík před hotelem v dětském filmu Ivo Nováka Štěňata (1957), voják u závory v Roháčově a Svitáčkově hudebním filmu Kdyby tisíc klarinetů, mladík s dlouhými vlasy v krátké grotesce Zdeňka Rozkopala a Radima Cvrčka Ten čas, uhlíř ve Cvrčkově dětském snímku Táňa a dva pistolníci a Jirkův otec v dalším Cvrčkově filmu Žirafa v okně (1968).

V nastávající normalizaci se stal celkem hojně obsazovaným do menších úloh ve filmech Zlatá svatba Jaroslava Macha, A pozdravuji vlašťovky Jaromila Jireše, ve válečných dramatech Otakara Vávry Sokolovo a Osvobození Prahy, ve Smrti mouchy, Oznamuje se láskám vašim a Pozor, vizita! Karla Kachyni, v Kleinově Případu mrtvého muže, v komedii Zítra vstanu a opařím se čajem Jindřicha Poláka, ve Volání rodu Jana Schmidta, v Rážově Tajemství ocelového města, ve Fukově detektivce Pumpaři od Zlaté podkovy, v Balíkově Šíleném kankánu a dalších.

V 90. letech si zahrál i několik velkých a dodnes oblíbených rolí, ale zato v umělecky podprůměrných filmech. Byl popem a vdovcem v koprodukčních filmech Lady Macbeth Mcenského újezdu a Perfektní manžel, nemravným německým obchodníkem Dietrichem Beckem v Olmerově erotické frašce Playgirls, svérázným a duševně nemocným náměstkem ministra vnitra v trilogii bláznivých crazy komediích Byl jednou jeden polda Jaroslava Soukupa, ředitelem banky v Pasáži režiséra Juraje Herze, mafiánem Fábiem v debutu Karla Spěváčka Brak. Naposledy namluvil hlas Boha v Troškově rádobykomedii Kameňák 3 v roce 2004.

Najdete pivnici, kde se natáčel film Pozor, vizita!? Skoro sto let se schovává ve stínu hostivařského nádraží

Věnoval se také uměleckém přednesu (Viola, Lyra Pragensis), působil v rozhlase, v televizi (Kosmas a paní Božetěcha, Viktor veliký, V kleštích, Hodina obrany, Vetřelci v Coloradu, 30 případů majora Zemana, Nemocnice na kraji města, Návštěvníci, Sanitka, Panoptikum města pražského, U nás doma, Dlouhá míle, Dobrodružství kriminalistiky, Případ pro zvláštní skupinu, Hříchy pátera Knoxe, Pomalé šípy, Bylo nás pět, Hospoda, Motel Anathema, Četnické humoresky) a zejména v dabingu.
Miroslav Moravec měl velice charismatický hlas, díky kterému patřil mezi nejvyhledávanější dabingové herce. Namluvil například Jeana-Paula Belmonda ve snímku Policajt nebo rošťák, Gérarda Depardieu ve filmu Otec a otec, Fantomase, Alaina Delona, Henryho Fondu, daboval inspektora Kojaka (Tely Savalas) nebo komisaře Moulina (Yves Rénier).
Získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní dílo v dabingu, v této kategorii byl i několikrát oceněn v anketě TýTý (1998, 1999, 2000, 2002).

Své vzpomínky shrnul do knížky „Život je parádní jízda“ (s Miroslavou Besserovou, 2000).
S manželkou, výtvarnicí, které říkal „Milča“, měl syna Prokopa a od něho vnuka Daniela.
Miroslav Moravec zemřel následkem nádorového onemocnění v sedmdesáti letech 29. března 2009 v Praze v motolské nemocnici.

FOTO: Miroslav Moravec

Miroslav Moravec - 1 youtMiroslav Moravec - 2 youMiroslav Moravec - 3 yoMiroslav Moravec - 4 dabingforumMiroslav Moravec - 5 f
Další fotky
Miroslav Moravec - 6 DSC07329

Zdroj: Jaroslav „Krib“ Lopour: Česko-slovenská filmová databáze

Před 48 minutami
Dnes od úmrtí učeného rabína uplynulo 410 let, pověsti o něm si ale žijí svým...
Včera, 17:30
Jan Nepomuk Karásek, vůdce loupežnické bandy, působící na pomezí Čech a Lužice, přišel na svět...
Včera, 16:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Včera, 16:00
Je již všeobecně známým faktem, že čtení rozšiřuje obzory a umožňuje lépe ocenit život i...
Včera, 14:18
V Praze 5 se rozpadla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5. Koaliční spolupráci vypověděly...
Včera, 14:00
Nikdo totiž neprohrává rád a prohrát válku, navíc největší válku v dějinách lidstva, je životní...
Včera, 11:30
Květák, nebo také karfiol je úžasná zelenina, která patří mezi brukvovité, spolu s kedlubnou, zelím, či...
Včera, 11:11
Už pár dní je v trafikách zářijové číslo humoristického měsíčníku SORRY, vydávaného naším vydavatelstvím A11.
Včera, 10:44
Loni se v České republice z produktů Fairtrade prodalo nejvíce kakaa, nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala...
Včera, 10:00
Lidská paměť je velmi krátká. Kdyby neexistovalo písmo, knihy a později i jiné způsoby zachycení...
Včera, 08:00
A kupodivu mu to nejen prošlo, ale dokonce i přineslo vyznamenání. A také další přezdívku...
Reklama