6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Jeho jed vás zabije do 45 vteřin. Který had je nejjedovatější a kdy se bát nemusíte?

Další fotky

Pokud máte na mysli mambu, chřestýše nebo kobru, tak se mýlíte. Jsou to úplně jiní borci, u nás téměř neznámí. Naštěstí.

Reklama

Nebudeme vás dlouho napínat. Absolutně nejjedovatější hadi na světě jsou taipani žijící v Austrálii. Jejich jed je tak silný, že množství jedu z jednoho uštknutí taipana menšího, tj. kapka o velikosti špendlíkové hlavičky, by zabila 1000 myší. Kdyby uštkl člověka, předpokládá se, že smrt by nastala do 45 vteřin. Hlavní složkou jeho jedu jsou neurotoxiny, které ochromí nervový systém. Taipani žijí v řídce obydlených oblastech Austrálie, čili s člověkem přijdou do styku jen málokdy. Vedle taipana menšího, dlouhého až 250 cm, známe i taipana většího dorůstajícího délky až cca 290 cm. Třetí druh taipana zatím ani nemá české jméno a byl objeven roku 2006. Proti jedu taipanů již existuje velmi účinné sérum. Pokud je aplikováno včas, uštknutý přežije se stoprocentní jistotou.

Jmenuje se Hadovka opravdu po hadech? A víte, že zde byly původně vinice?

Na druhém místě co do jedovatosti je pakobra páskovaná a pakobra východní, rovněž z Austrálie. Dávka jedu z jednoho uštknutí vystačí na zabití 10 tisíc myší nebo tří lidí, smrt nastává do pěti minut. Kromě neurotoxinů jed pakober obsahuje i látky způsobující vnitřní krvácení. Naštěstí i proti němu již existuje sérum.

Taipani a pakobry paří do čeledi korálovcovitých, stejně jako již zmíněné mamby. Ty však v jedovatosti stále ještě předčí vodní hadi z téže čeledi z rodů vlnožil, vodnář, smrtonoš nebo korálovec. Protože jejich domovem jsou tropická moře, nehrozí, že bychom se s nimi setkali v českých rybnících a řekách.

OBRAZEM: Tajemství Valdštejnské zahrady. Proč tam jsou podivní hadi a ropuchy?

Mamba černá si vysloužila svoji vražednou pověst především proto, že se v Africe vyskytuje poměrně běžně a často se dostane do kontaktu s člověkem. Mohutný had hnědé, šedé či bronzové barvy dostal své jméno podle černého vnitřku tlamky. Dorůstá délky až 4,5 metru a je schopen plazit se rychlostí až 19 km/hod, čili je i problém mu utéci. Jedno uštknutí dospělého hada stačí na usmrcení deseti lidí, bývá tedy prakticky vždy smrtelné. Dost jedu k zabití člověka mají i právě vylíhnutá mláďata. Smrt nastává do 45 minut. Účinné sérum existuje, je však poměrně drahé.

Mamba zelená, pojmenovaná podle svého zbarvení, je drobnější než mamba černá, dorůstá obvykle délky kolem 1,5 až 2 metrů, výjimečně 2,5 metru. I když má stromy a křoviny ve velké oblibě, stejně rychle a hbitě se pohybuje i po zemi. Není však tak útočná jako mamba černá. Bez podání séra nastává smrt do 2 až 4 hodin po uštknutí. Stejně jedovaté jsou i zbývající dva druhy mamb, úzkohlavá a Jamesonova.

5 nejlepších zoologických zahrad v Praze, které ještě neznáte. Kam vyrazit za zvířátky?

Uštknutí pověstné kobry indické, tzv. brejlovce, rovněž z čeledi korálovcovitých, je také smrtelné, smrt však obvykle nastává „až“ po dvou hodinách, čili je poměrně dost času na podání séra a záchranu postiženého. Jedná se navíc o hada tak mírumilovného, že v indických domácnostech se někdy chová jako domácí mazlíček. Patří do skupiny tzv. plivajících kober, které dokážou z tlamky jed velmi prudce vystříknout až na vzdálenost čtyř metrů. Míří přitom na oči a především se tak brání velkým predátorům.

V pražské zoo chovají téměř 200 ohrožených druhů zvířat, která mohou vyhynout

Chřestýš je vlastně jen „velká zmije“, protože patří do čeledi zmijovitých, kteří mají jed mírnější než korálovci. Uštknutí chřestýše tedy nekončí vždy nutně smrtí. Nejnebezpečnější z celkem 29 druhů je chřestýš diamantový, protože jeho uštknutí obsahuje poměrně velkou dávku jedu. Před člověkem se navíc nesnaží prchnout jako jiné druhy chřestýšů, ale rovnou útočí a uštknout může i opakovaně. V oblastech, kde se chřestýši vyskytují, je sérum proti jejich uštknutí dostupné v každé nemocnici.

FOTO: Nejjedovatější hadi

Nejjedovatější hadi - Australian GeographicNejjedovatější hadi - Tree of Life Web ProjectNejjedovatější hadi - Nejjedovatější hadi - The Express TribuneNejjedovatější hadi - Imgur
Další fotky
Nejjedovatější hadi - WetlandInfoNejjedovatější hadi - India Biodiversity PortalNejjedovatější hadi - Smrtonoš zmijí wikipedieNejjedovatější hadi - The ChronicleNejjedovatější hadi - I Love FourwaysNejjedovatější hadi - Learn about animals with JYNejjedovatější hadi - Mamba zelená, Wikipedie, fotoNejjedovatější hadi - CalPhotosNejjedovatější hadi - ReptáriumNejjedovatější hadi - Chřestýš diamantový www.labet.czNejjedovatější hadi - Nejjedovatější hadi - Klasická a černá formaNejjedovatější hadi - Minolta DSCNejjedovatější hadi - Viva NaturaNejjedovatější hadi - 51081674 – close-up of 3d king cobra snake attack  isolated on green background

Naše zmije je oproti chřestýšovi a všem korálovcům co do účinnosti svého jedu opravdu jen chudičkou příbuznou. Zcela plné jedové žlázy tohoto poměrně malého hada, jen zřídka dosahujícího délky jednoho metru, obsahují pouze polovinu dávky potřebné k zabití člověka a zmije z tohoto množství při uštknutí nikdy neuvolní více než jednu třetinu. Pro zdravého dospělého člověka proto zmijí uštknutí nepředstavuje větší újmu ani nebezpečí než bodnutí sršněm, což platí i pro obávanou tzv. černou zmiji. Proto se obvykle ani neaplikuje sérum, protože reakce na něj může být závažnější než na zmijí jed samotný. Podává se pouze kalcium a kortikoidy a je třeba vyhnout se lékům obsahujícím kyselinu salicylovou snižující srážlivost krve. V nemocnici zůstává uštknutý jen den či dva na pozorování.

 

Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Co čtou naše děti?
Včera, 14:00
Máte pocit, že jste četli více než vaše děti? Možná je to pravda, ale není...
Včera, 11:30
Jeho hrdinové jsou čestní, ušlechtilí a stateční, přesně takoví, jakými bychom rádi byli i my....
Včera, 11:00
Už pár dní jsou v trafikách výtisky březnového SORRY, humoristického měsíčníku, který vydává naše vydavatelství...
Včera, 10:00
Jak jsem dospěl k této domněnce? Z jednoho prostého důvodu. Pokládám knihy tohoto autora za...
Včera, 08:00
Když byly naše maminky a babičky mladé, na trhu vůbec nebylo tolik kosmetických vymožeností jako...
18.3.2019
Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly...
Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
18.3.2019
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
18.3.2019
V době svého otevření byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě....
Reklama