29℃
Dnes je 20. červenec , svátek má Ilja

Jeho kariéru započala nehoda balónu. Průkopník reportážní fotografie Rudolf Bruner – Dvořák

Další fotky

Fotografoval císařpána a jeho rodinu. Koně i dělníky. Sportovce i balkánskou přírodu. Pokládáme ho za zakladatele novinářské fotografie u nás. Rudolf Bruner – Dvořák se narodil před 155 lety, 2. července 1864 v Přelouči.

Reklama

Vyučil se u známého fotografa Carla Teufela (1845 – 1912) v Mnichově.
V roce 1887 získal vysvědčení, že je schopen samostatného podnikání „ve všech způsobech“ fotografie a v Přelouči si založil portrétní ateliér.
Rutinní ateliérová práce mu však neposkytovala příliš uspokojení.
Začal se specializovat na „momentní“, zpravodajskou fotografii a přestěhoval se do Prahy – i s celou početnou rodinou. (Úředně je ale veden jako samostatně žijící na adrese Praha II-Nové Město, Palackého 720/5.)

Největším zvratem kariéry byla Jubilejní výstava, konaná během roku 1891.
Jeho snímky se poprvé objevily ve výstavním deníku Praha a svým způsobem se jednalo o senzaci, neboť zachytil nehodu balónu Kysibelka.
Od té doby se jeho fotografie na stránkách časopisu objevovaly pravidelně.
Na Jubilejní výstavě snad nejvíce Rudolfa fascinovaly balónové lety. Soubor jejich snímků s vygradováním děje je označován za první skutečnou fotografickou reportáž v Čechách. Postupně se ke zpravodajským snímkům přidávaly další náměty, třeba cvičení hasičů, cvičení sportovců, záběry architektur, interiéry.

Spisovatel Vladimír Neff. Přišel na svět ze sňatků z rozumu před 110 lety

Orientace na náročnou a finančně riskantní momentní fotografii se ukázala být správná a Rudolf Bruner – Dvořák začal být brzy považován za nejvýznamnějšího odborníka v této oblasti. 20. prosince 1891 mu bylo schváleno používání titulu „Momentní fotograf Jeho císařské a královské Výsosti Nejosvícenějšího pana arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského z Este“. Začal následníka trůnu doprovázet na honech, při zábavách ve Sv. Mořici. Fotografoval jeho rodinu i ve vysloveně rodinných situacích. Snímky zachycující Ferdinandovy děti při hrách jsou přirozené a nenucené.
Podobně nekonvenčně a nestrojeně zachycoval také žertovné situace při lovu nebo třeba i při manévrech.
Díky vztahu s následníkem trůnu fotografoval v devadesátých letech zámky Ferdinanda d’Este na Konopišti a v Chlumu u Třeboně, Rudolfu Lichtensteinovi exteriéry i interiéry na Hluboké. Na panství Nosticů Bruner – Dvořák již v první polovině devadesátých let fotografoval koně, kteří se objevují jako jedno z hlavních témat po celou dobu jeho fotografické dráhy.

V období 1904 – 1910 patřil mezi kmenové autory nejvýznamnějšího obrazového časopisu v češtině, Českého světa.
Roky 1907 – 1910 jsou považovány za vrchol fotografické aktivity. Díky svému vybavení se stal mnohem všestrannějším fotografem, což vedlo k větší tematické pestrosti, prohloubení techniky a stylu práce.
Následovaly tematické snímky z Bosny a Srbska.
Dalším novým tematickým okruhem, který souvisel s technickou dokonalostí, s technickým zvládnutím fotografického problému, bylo fotografování interiérů továren.
Je rovněž autorem několika inscenovaných fotografických výjevů, s jejichž kompozicí mu pomáhal bratr, malíř František Dvořák (1862 v Přelouči 1927 v Praze).

Před 190 se narodil František Fridrich, nejvýznamnější český fotograf a vydavatel druhé poloviny 19. století

Po roce 1910 se fotografování věnoval méně než dřív.
O jeho fotografické činnosti za války nejsou žádné zprávy.
Stárnoucí fotograf se jako zemský vlastenec cítil zklamaně.
30. října 1921 zemřel ve věku 57 let na srdeční vadu a vleklý zánět ledvin.
Pochován byl na Olšanech.

Žádné noviny ani fotografický tisk nevěnovaly zprávě o skonu velikána české fotografie ani řádku, s výjimkou Společenstva českých fotografů, které vyzvalo formou placené inzerce k účasti na jeho pohřbu. Nejen proto, že jeho velikost nikdo v té době nevnímal, ale také proto, že byl velkým fotografem šlechty a především osoby, která v té době byla přímo ztělesněním c.k. monarchie – Ferdinanda d’Este.
Dědicem fotografického díla a celého závodu se stal mladší bratr Jaroslav Bruner – Dvořák (1881 v Přelouči – 1942 v Praze). U Rudolfa se vyučil fotografem a asistoval při některých zakázkách. Někdy kolem roku 1905 začal být pověřován k samostatné práci. V roce 1914 se mu podařilo zaznamenat událost celosvětového významu – Atentát na Františka Ferdinanda d’Este.

Zdroj: Wikipedie

FOTO: Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka

Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 1 024px-Bruner1 pestrý týden nehoda balonu kysibelkaFotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 2 25px-Rudolf_Bruner-Dvořák_(1864-1921)Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 2b Rudolf_Bruner_Dvořák_český svět 1905Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 3 DSC09123 balóny nad výstaavbouFotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 4 DSC09127 výst edisonův fonograf
Další fotky
Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 4b DSC09119 výs 1891 skluzavka pro pány i dámyFotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 5a 800px-Bruner3_cisar výstava pestrý týdenFotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 5b titl český svět 14. 7. 05Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 6 DSC09134 tech pol zkouška 18.3.896 před zah prov na balabence křižík s hodinFotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 6b DSC09138Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 7a brunner-dvořák branický 1900Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 7b DSC09117 cementárna v podolí, kol 1900Fotografie Rudolfa Brunera – Dvořáka - 0 DSC09125 patrně propag jízda automobilu fy peter klubal 1898

 

Před 3 hodinami
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Dnes, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Dnes, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Dnes, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Dnes, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Včera, 19:53
Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do...
Včera, 17:30
A to 19. července 1985 v 12.21 hodin a 55 vteřin, kdy došlo k protržení...
Včera, 16:00
Pokud bychom měli vybrat nějakou hudební skupinu, která patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější...
Včera, 15:31
Středočeská záchranná služba obnoví vozový park, pořídí i nová nosítka. Krajští radní dnes schválili nákup...
Reklama