1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Jeho mládí poznamenaly drastické válečné zážitky. Přesto nám Michael Ende dal svůj Nekonečný příběh

Další fotky

Kdo by neznal „Nekonečný příběh“ alespoň ve filmové verzi? Jeho autor Michael Andreas Helmuth Ende patří mezi nejoblíbenější a nejznámější německé autory 20. století. Popularitu mu získala především jeho díla určená dětem, adaptovaná jako filmy, divadelní hry, audioknihy i opery. Psal však také knihy pro dospělé čtenáře a rozhodně si zasluhuje jejich pozornost.

Michael Ende se narodil 12. listopadu 1929 v bavorském Garmisch-Partenkirchenu. Po svém otci, surrealistickém výtvarníkovi Edgaru Endem zdědil obdivuhodnou představivost. Vyrůstal v Mnichově v inspirativním uměleckém a literárním prostředí, ale jeho mládí a následně i tvorbu poznamenaly drastické válečné zážitky. Jako čtrnáctiletý se připojil k bavorskému hnutí protinacistického odporu. Po válce studoval, psal poezii a mimo jiné se pokoušel o hereckou kariéru.

Nekonečný příběh slaví 35 let. Co jste o slavném filmu možná nevěděli

Téměř zázračně v době, kdy byl Ende v kritické finanční situaci, prorazil s románem „Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer“ (1960, česky Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema, 1997). Spisovatel tenkrát poznamenal, že díky této dětské knížce zjistil, jakým dobrodružstvím může psaní být; jak do příběhu postupně vstupují nové postavy, jak působí logika příběhu a inspirace, jak pozoruhodně se objevují řešení spletitých dějových uzlů. „Jim Knoflík“ získal řadu ocenění, byl přeložen do jiných jazyků a dočkal se filmové adaptace tak jako další obdivovaná Endeho díla, která následovala.

3 vánoční filmy pro děti i rodiče. Jaká skrytá poselství mají předat?

Nejen Endeho nejznámější romány (např. „Momo“, 1973, česky „Děvčátko Momo a ukradený čas“, 1979; „Die unendliche Geschichte“, 1979, česky „Příběh, který nikdy neskončí“, 1987, také jako „Nekonečný příběh“;  „Wunschpunsch“, 1989, česky „Punč přání“, 1993) propojují překypující imaginaci a střízlivou, všední skutečnost. V jejich dějovém ohnisku vyvstávají problémy technologické moderní společnosti, neúprosný vliv ekonomiky a ztráta fantazie a magie v lidském nazírání na svět. I proto je čtenář je vyzýván, aby v příběhu zaujal interaktivní roli a stal se virtuálním spoluhercem vyprávění.

Nechte se zavést do světa fantazie. Vždyť snít je tak snadné…

Na Endeho dílo měla mimo jiné vliv jeho fascinace Japonskem – do japonštiny také překládal – a láska k Itálii a italské kultuře. Spolupracovnicemi a intelektuálními podporovatelkami mu byly jeho manželky, herečka Ingeborg Hoffmannová (+ 1985) a Japonka Mariko Sato. Michael Ende zemřel na rakovinu 28. srpna 1995. Je pohřben na mnichovském hřbitově Waldfriedhof. Lázeňské město Garmisch-Partenkirchen podle svého slavného rodáka nazvalo nejhezčí místní park, jehož výzdoba připomíná Endeho fantazijní dílo.

FOTO: Michael Ende – nedožité devadesáté narozeniny

Michael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - Jim KnoflíkMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - Audiokniha o Jimu KnoflíkoviMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - filmová  MomoMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - MomoMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - Nekonečný příběh
Další fotky
Michael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - Ende českyMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - Příběh jako audioknihaMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - RodrigoMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - Punč přáníMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - Vězení svobodyMichael Ende – nedožité devadesáté narozeniny - náhrobek

„Každý skutečný příběh je nekonečný příběh. Čas je život sám a život spočívá v lidském srdci. Dobře naslouchat je umění. Příběh může být nový, a přesto vyprávět o starých časech; přichází s ním minulost. Bez minulosti nemůžete mít budoucnost. Pokud jde o ovládání lidských bytostí, neexistuje lepší nástroj než lži. Lidé žijí vírou a přesvědčení lze manipulovat. Lidské vášně jsou záhadné podstaty a nepředvídaně se projevují jak u dětí, tak u dospělých. Ti, kterých se to týká, je nemohou vysvětlit a ti, kdo je neznají, jim vůbec nerozumí. Kalendáře a hodiny měří čas, ale to znamená málo, protože všichni víme, že hodina se může zdát věčností, nebo proběhnout jako blesk podle toho, jak ji trávíme.“ (z myšlenek Michaela Endeho)

Před 27 minutami
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Před 18 minutami
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Před 1 hodinou
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 1 hodinou
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Před 3 hodinami
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Včera, 17:00
Nezbedný bakalář a skupinka rozjívených žáčků, od těch nejmenších, až po ty na prahu dospělosti....
Včera, 15:00
Je autorem ilustrací k pohádkám - pod zřejmým vlivem svého učitele Hanuše Schwaigera. Dnešní doba...
Včera, 12:30
Sám sebe považoval za Spasitele, čili Mesiáše, příznivci jeho učení zakládali komunity jevící znaky sektářství....
Včera, 11:00
Koráli i medúzy patří do skupiny žahavců. Na rozdíl od přisedle žijících korálů se však...
Reklama