4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Jeho píseň se stala neoficiální nacistickou hymnou. Znáte životní příběh Horsta Wessela?

Další fotky

Národ, který nezná svoje dějiny, je nucen je opakovat. Do našich dějin patří i okupace a protektorát a dobové reálie jako je Píseň Horsta Wessela. Nestačí jen vědět, že „patřila k nacismu“, je třeba i vědět proč. Přes všechna úskalí, která studium a výklad moderních dějin provázejí.

Reklama

Horst Ludwig Wessel, autor textu písně „Die Fahne hoch“, později známé jako Horst Wessel Lied, se narodil 9. října 1907 ve Vestfálsku jako syn luteránského pastora. Matka pocházela rovněž z luteránského prostředí. Měl ještě dva mladší sourozence, sestru Ingeborg a bratra Wernera. Později rodina žila v Berlíně.

Po základní škole Horst navštěvoval střední školu a pak gymnázium, které ukončil maturitou. V roce 1926 se zapsal na univerzitu, aby studoval právo.

Takhle Hitler okomentoval dnešní noviny a programy v televizi. Co na to řekl?

Rodina Wesellů podporovala, pod vlivem otce, konzervativní a nacionalistickou Německou národní lidovou stranu, která se nechtěla smířit s výsledky Versailleské mírové smlouvy (1920) vedoucí ke ztrátě německého území v Evropě a v zámoří kolonií. Když bylo Horstovi 15 let, zapojil se do práce mládežnické skupiny strany „Bismarckjugend“, ale za tři roky ji opustil. V té době to byla nejsilnější pravicová strana.

Wessel brzy začal navštěvovat laciné bary a noclehárny a také založil vlastní mládežnickou skupinu „Knappschaft“ jejímž záměrem bylo „vychovat z našich chlapců skutečné Němce“. Koncem roku 1923 se připojil také k polovojenské skupině „Viking League“, jejímž cílem bylo „na základě národního a etnického cítění působit na duchovní výchovu svých členů“. Sám definoval, že konečným cílem této skupiny je nastolení nacionální diktatury. Brzy se stal místním vůdcem a zapojoval se do pouličních bitek se členy jiných mládežnických skupin, jako byla Sociálně demokratická strana a Komunistická strana. Později se stal členem sdružení, jejichž program a zaměření nevěštilo nic dobrého a demokratického, jako bylo „Olympia, německá asociace pro tělesnou výchovu“.

Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

Vikingská liga a sdružení Olympia byly v květnu 1926 zakázány, když se zjistilo, že plánují puč proti vládě. Wessel je koncem listopadu roku 1929 ve věku devatenácti let opustil a za dva týdny vstoupil do polovojenské organizace „Sturmableitung“ (SA, útočný či úderný oddíl) Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) neboli nacistické strany Adolfa Hitlera. Do SA vstoupily více než dvě třetiny Horstových „kamarádů“ z Vikingské ligy.

To, že se Wessel začal „vidět“ v programu a cílech NSDAP, bylo zásluhou Josepha Göbbelse, který byl jmenován novým berlínským „gauleiterem“ (vedoucím župy, tedy oblastním vůdcem Berlína). Wessel později řekl, že „nebylo nic, co by (Göbbels) nezvládl. Kamarádi ve straně k němu vzhlíželi s nábožnou oddaností. Göbbels – to byl Hitler sám. Göbbels – to byl „náš“ Göbbels“. Wessel byl inteligentní a politicky bystrý, ale též extrémně násilnický. Po svém návratu do Berlína zorganizoval mnoho násilných akcí proti berlínským komunistům.

Adolf Hitler jako ikona nenávisti a diskriminace. Proč je tak oblíbený v internetových diskuzích?

V září 1929 Wessel potkal v hospůdce Ernu Jänicke, bývalou prostitutkou, které tehdy bylo 23 let. Měl na ni takový vliv, že zanechala prostituce a začali spolu žít. Proto ho také, a neprávem, po jeho smrti komunistická propaganda označila za pasáka. Erna se 1. listopadu 1929 přestěhovala do podnájmu do bytu, který patřil o něco starší Elisabeth Salmové, jejíž zesnulý manžel byl zarytý komunista. Ona sama o sobě tvrdila, že je apolitická. Po několika měsících došlo mezi Salmovou a Wesselem k hádce kvůli neplacení nájemného. Salmová tvrdila, že Wessel jí přitom vyhrožoval násilím. Domnívala se také, že Erna dále provozuje prostituci, což by vrhalo špatné světlo i na ni, a chtěla, aby se Erna s Horstem do 14. ledna 1930 vystěhovali. Erna s Horstem to odmítli a Salmová se proto obrátila o pomoc na komunistické přátele svého zesnulého manžela.

Poslední Vánoce nacistických zločinců. Tyto dobové fotky jste pravděpodobně neviděli

Komunisté zprvu neměli chuť Salmové pomáhat, protože nesouhlasili s tím, že manželovi vystrojila křesťanský pohřeb v kostele místo toho, aby se uskutečnil standardní ateistický pohřeb příhodný pro člena jejich komunistické organizace. Když však zjistili, že se jedná o spor s nacistou a příslušníkem SA Horstem Wesselem, souhlasili, že ho z bytu vyhodí, třeba i násilím. A protože Wessela znali, bylo jim jasné, že potřebují někoho zkušeného, který se nebude bát použít i sílu. Poslali proto do nedaleké hospody pro Albrechta „Aliho“ Höhlera, pasáka a kriminálníka, který vlastnil zbraň a byl ochoten i kdykoli křivě přísahat. Höhler byl původně truhlář, potetovaný po celém těle, komunista a nedávno propuštěný z vězení.

Kolem desáté večer Höhler a Erwin Rücket, další komunista, zaklepali na dveře místnosti, kde bydlil Wessel s Ernou, zatímco ostatní členové skupiny čekali venku na ulici. Wessel očekával návštěvu jiného vůdce SA, a tak bez jakéhokoliv podezření otevřel a Höhler ho rovnou střelil do hlavy. Nezabil ho ale na místě, svému zranění Wessel podlehl až po více než měsíci v nemocnici. „Jeho“ Göbbels poté vydal prohlášení, ve kterém tvrdil, že útočníci byli „degenerovaní komunističtí podlidi“. A měl také mučedníka, který zemřel v bojích o vítězství národního socialismu hrdinnou smrtí.

Ne všichni chtěli Hitlerovi ustoupit. Tajná zpráva o Mnichovské zradě v roce 1938

Wesselova pohřbu 1. března 1930 v Berlíně se podle Göbbelse zúčastnilo na 30 000 lidí, nechal ho nafilmovat a tyto záběry dále propagandisticky využíval.

Horst-Wessel-Lied (Píseň Horsta Wessela) je známá také pod názvem „Die Fahne Hoch“ (Vlajky vzhůru) byla pochodová píseň SA a NSDAP v dobách Třetí říše i krátce před jejím vznikem. V dobách nacismu sloužila jako druhá neoficiální hymna a hrála se obvykle vzápětí po oficiální hymně „Deutschland, Deutschland über alles“ (Německo, Německo nade všechno). Při zpěvu první sloky a jejího opakování na konci písně byl od roku 1634 povinný „německý pozdrav“ Heil Hitler. Obě písně mají více slok, obyčejně se však zpívaly jen první dvě.

FOTO: Horst Wessel

Horst Wessel - Hoest Wessel – wikipedia – kopieHorst Wessel - Berlin, Reichstagssitzung, Rede Adolf HitlerHorst Wessel - Nürnberg, Horst Wessel mit SA-SturmHorst Wessel - Pohřeb Horst Wessela – youtube.Horst Wessel - Horst Wessel – wikipedia
Další fotky
Horst Wessel - Horst Wessel s matkou a otcem roku 1907Horst Wessel - Loď pobřežní stráže Spojených států, dříve německá školní (výcviková) plachetnice Horst Wessel – wikipediaHorst Wessel - Místo, kde byl hrob Horsta Wessela – 1 – youtubeHorst Wessel - Místo, kde byl hrob Horsta Wessela – 2 – youtubeHorst Wessel - Píseň Horsta Wessela – mourningtheancient.Horst Wessel - Píseň Horsta Wessela – WW2 Gravestone.Horst Wessel - Pohřeb Horst Wessela – GHDI – Image.Horst Wessel - Pohřeb Horst Wessela – WW2inColor.Horst Wessel - Policejní fotografie zločince Albrechta Hoelera, muže dříve trestaného, který zavraždil Horst Wessela. Komunisté mu koupili na fotografování nový oblek – wikipediaHorst Wessel - Pomník a hrob Horst Wessela – WW2 GravestoneHorst Wessel - Pomník Horsta Wessela – Third Reich in Ruins

Text na melodii známé lidové písně z 19. století Horst Wessel napsal někdy mezi roky 1927 až 1929, poprvé byl uveřejněn v srpnu roku 1929 v novinách SA „Der Angriff“. Napadlo někdy autora při verši o kamarádech, které „Rudá fronta a reakce zastřelily“ a jejichž duch dál kráčí v řadách SA, že vlastně píše do budoucna sám o sobě?

 

 

 

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama