19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Jeho stíhačky pomohly SSSR vyhrát 2. světovou válku. Vůbec však vzniknout nemusely

Další fotky

Jejich konstruktér, Semjon Alexejevič Lavočkin (11. září 1900 – 9. června 1960), se svým letadlem nejprve neuspěl. Od úřednické práce ho zachránila náhoda, když dostal za úkol navrhnout stíhačku z překližky. Kupodivu unikl i čistkám v 30. letech a komunistou se stal až v roce 1953.

Reklama

Pocházel ze Smolenska z rodiny židovského učitele. Střední školu absolvoval s vynikajícím prospěchem. Od roku 1918 sloužil v Rudé armádě a bojoval v občanské válce. V roce 1920 přešel k Pohraniční stráži a koncem téhož roku byl demobilizován a poslán do Moskvy. Od konce roku 1920 studoval v Moskevské vysoké technické škole (dnes Baumanova moskevská státní technická univerzita), kterou absolvoval roku 1927 a získal kvalifikaci inženýra letectví. Od roku 1927 pracoval v různých leteckých konstrukčních kancelářích. 1935 – 1938 byl hlavním konstruktérem projektu stíhače LL, který však nebyl přijat do výroby.

Šílené přistání hazardéra Mathiase Rusta na Rudém náměstí v Moskvě. A jak to bylo dál

Poté rok pracoval v Hlavní správě leteckého průmyslu v lidovém komisariátu obranného průmyslu. Jeho nadřízený, Vladimir Petrovič Gorbunov, nebyl úřednickou prací nadšen a rozhodl se vrátit ke konstrukční práci. Zadal Lavočkinovi navržení stíhače z nově vyvinuté vrstvené lisované překližky. Lavočkin za dva až tři týdny dal dohromady hrubý návrh letounu, později nazvaného LaGG-1. Začátkem roku 1939 návrh vypracovaný již třemi konstruktéry, protože k Lavočkinovi a Gorbunovovi se mezitím přidal ještě M. I. Gudkov, schválil lidový komisař Michail Kaganovič.

Chtěl stavět letadla, a tak se spojil i s nacisty. Jinak by jeho firma zkrachovala

V květnu 1939 byla tato trojice dosazena do čela konstrukční kanceláře při leteckém závodě č. 301 (přesněji OKB-301, později pojmenovanou NPO Lavočkina) v Chimkách v Moskevské oblasti. V čele kanceláře stál zprvu Gorbunov, záhy byl jmenován hlavním konstruktérem Lavočkin. 19. srpna 1944 byl Lavočkin jmenován generálmajorem inženýrsko-letecké služby. Lavočkiny uspěly v té nejtěžší možné zkoušce, v bojovém nasazení. Jak skvělé stroje to jsou, dokázal sovětský pilot a letecké eso Ivan Kožedub, který na nich létal po celou dobu 2. světové války.

Ledový závan studené války – v Brdech vám zatrne v unikátním Atom muzeu Javor 51

Během jejího trvání Lavočkinův tým zkonstruoval tři typy lavočkinů, LaGG-3, La-5 a La-7. Po válce pokračoval Lavočkin v konstrukci stíhačů – vrtulových La-9, La-180, La-11 a proudových La-150, -160, -15, -176, -190, -200, -250. Od začátku 50. let pracoval Lavočkin na raketách země-vzduch protivzdušné obrany pro komplex S-25 Berkut. Testy raket probíhaly na zkušební střelnici Kapustin Jar. Po počátečních obtížích byla roku 1953 zahájena sériová výroba. Od roku 1954 se Lavočkinova kancelář věnovala práci na mezikontinentální nadzvukové křídlaté raketě Bouře (rusky Буря). Roku 1956 byl Lavočkin jmenován generálním konstruktérem.

Fenomenální sovětský pilot sestřelil za války 62 Němců a 4 Američany. V Koreji se však musel krotit

Náročná práce na nejvyšší důležitosti si zřejmě vybrala svou daň. Lavočin zemřel 9. června 1960 na srdeční selhání přímo na zkušební raketové střelnici Sary-Šagan během zkoušek rakety Bouře. Kvůli utajení vývoje rakety však tehdejší oficiální zpráva udávala jako místo smrti Moskvu. Jeden z nejúspěšnějších sovětských leteckých konstruktérů je pochován na Novoděvičském hřbitově v Moskvě.

FOTO: Lavočkin

Lavočkin - Semjon Lavočkin – wikipediaLavočkin - Letadlo La-5 – wikipedieLavočkin - S-25 Berkut (česky orel skalní) je řízená střela země-vzduch, používána výhradně k obraně Moskvy – wikipedieLavočkin - wikipedie – wikipediaLavočkin - LaGG – 3 – wikipedie
Další fotky
Lavočkin - Lavočkin La-250 Anakonda – valka.czLavočkin - Lavočkin La-250 Anakonda byl sovětský dálkový stíhací letoun pro každé počasí s deltakřídlem – wikipedieLavočkin - Lavočkin LaGG-1 – aviastarLavočkin - Po válce vyráběný Lavočkin La 150 – AlchetronLavočkin - Sondážní rakety na polygonu Kapustin Jar – wikipedieLavočkin - Sovětská raketová střelnice Kapustin Jar. Zde se zkoušly Kavočkinovy raket S-25 Berkut – suenneuniverseLavočkin - Pamětní deska na domě číslo 16 na ulici Chaadaeva ( Nižnij Novgorod ) – wikipediaLavočkin - Lavochkinův hrob na hřbitově Novoděvičí. – wikipedia

Objektivně je Lavočkinovi nutno přiznat obrovské technické nadání, když ho sověti nechali pracovat na vojenských projektech letadel a raket jako nekomunistu. Do komunistické strany Lavočkin vstoupil až v závěru své kariéry a života v roce 1953, předtím se roku 1950 jako bezpartijní (!) stal poslancem Nejvyššího sovětu SSSR roku 1950. Tuto funkci pak zastával až do smrti.

 

Před 22 minutami
Začátkem 30. let si Stalin svou pozici ve vedení sovětské komunistické strany i SSSR upevnil...
Před 1 hodinou
Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Před 3 hodinami
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
dýně
Dnes, 11:30
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Reklama