11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Jeho vlastenectví bylo silnější než svědomí. Na další jeho objev pak doplatily miliony lidí

První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve vlhku a s krysami. Zásobování vázne, kuchařům se do frontových linií příliš nechce. Ostnaté dráty, občas světlomety na obou stranách. Z války se stala děsivá a nudná hra. Jen odstřelovči se nenudí. Za každou čárku na pažbě, den dovolené navíc. Linie se posouvají a zase vrací v uzoučkém pásu několika kilometrů. Nikdo nemá dost sil na průlom, který by nepřítel nedokázal odvrátit. Tak je tomu na celé západní frontě. I zde, u městečka Ypres, nedaleko hranic s Francií.

Reklama

Věda ve službách války. Využívána všemi vědci světa. Nejjistější cesta k úspěchu, nejistější cesta k realizaci a ověření vlastních objevů. Výčitky svědomí nejsou k ničemu. Obyčejně přicházejí až po tom, kdy se generálové na jedné straně usmívají, a na druhé straně se listonoš stává poslem smrti. Píše se 22. duben 1915. Do historie válek se zapíše tím nejděsivějším způsobem. Těžký, žlutý oblak, se líně plazí při zemi, k nepřátelským zákopům. I vítr utichá, jako kdyby se mu nechtělo být spoluviníkem této nové válečné zrůdnosti. Chlór vniká do zákopů, do krytů a není před ním úniku. Udusí se tisíce nic netušících vojáků. I přes tuto zbraň se Němcům frontu nepodaří prolomit. Zkusí to ještě o dva roky později. Věda je opět o kousek dál a i účinky nové zbraně jsou děsivější. Hořčičný plyn je mnohem silnější a zabíjí daleko spolehlivěji. Již nadále ponese název města, kde byl poprvé použit.

 

Chcípali v zákopech a jejich rodiny doma hlady. První světová válka očima libockého faráře

Ten vědec, jehož vlastenectví bylo silnější než svědomí, se jmenoval Fritz Haber. Nasazení chlóru bylo jeho nápadem. Použití bojových plynů byl problém, kterým se už dlouho zabýval. Za tento úspěch dostal od nadřízených dovolenou. Karma se však naplnila děsivou rychlostí. Klidný a bezstarostný spánek pana Habera neunesla jeho žena. Články v novinách, o úspěchu jejího manžela, byly poslední kapkou. Druhého května téhož roku se na zahradě zastřelila jeho armádní pistolí. Středoškoláci, kteří dávali pozor, jistě znají Haber – Boschovu syntézu amoniaku, z plynného dusíku a vodíku. Výroba nových hnojiv a hlavně nových výbušnin. Tisíce mrtvých nebylo na překážku a pan Haber dostal v roce 1918 za svoje objevy Nobelovu cenu za chemii.

FOTO: Fritz Haber

Fritz Haber - Fritz HaberFritz Haber - YpresFritz Haber - Použití chlóruFritz Haber - první plynové maskyFritz Haber - bojový plyn chlór
Další fotky
Fritz Haber - Cyklon B z Kolínské draslovky.

Jeho životní příběh by zaujal Hoffmanna i Kafku. Dalším objevem bylo použití kyanovodíku proti hlodavcům v obilných silech. Německo bylo vyčerpáno válkou a každé zrnko mělo cenu zlata. Objev pana Habera vstoupí do dějin daleko hrůzněji než pouhý chlór. Bude se jmenovat Cyklon B. Děsivé kotrmelce osudu. Fritz Haber byl Žid. Geniální objev pro záchranu úrody, usmrtí v rukou nacistů miliony jeho souvěrců. Přítel Einsteinův, Fritz Haber, uprchne před nacismem v roce 1933 do Británie. Nacisté se pomstí. Poslední objev pana Fritze Habera vyvraždí většinu jeho příbuzných.

 

 

Včera, 17:30
Došlo k tomu 25. května 1742, necelý rok po nástupu Marie Terezie na rakouský trůn....
Včera, 16:00
Ženy versus muži. Téma věčné a vděčné. Co jen vtipů a různých výroků bylo již...
Včera, 14:51
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Včera, 14:51
Za čtrnáct dní se centrum Prahy promění v barmanskou show. V sobotu 8. června propukne...
Včera, 14:00
Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika...
Včera, 11:30
Pohádkové bytosti máme rádi. Vracíme se s nimi do dětství. Známe je dobře, víme o...
Včera, 11:00
Byl součástí tzv. „Generace českého Národního divadla“, do níž patřili i Mikoláš Aleš, Josef Václav...
Včera, 10:00
Jste to, co jíte, říkává se. Jídlo má opravdu obrovský vliv na naše zdraví, ať...
Včera, 08:00
Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších. Je známý jako jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst...
24.5.2019
Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině....
24.5.2019
Poznali se v roce 1959, kdy Elvis Presley sloužil na americké vojenské základně v Západním...
Reklama