16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Její jméno zní jako pseudonym, ale je pravé. Recept na „cornwallské sny“ vymyslela a skvěle prodává Rosamunde Pilcherová

Další fotky

Někteří na ni nedají dopustit, jiní se jí snaží vyhnout obloukem. Její příběhy mohou být považovány za plytké, jenže to reálné jádro v nich je takového druhu, že zůstávají stále populární. Vždyť také jejich hlavními ingrediencemi jsou láska, pochopení a smíření se s lidmi i se životem.

Reklama

Oblíbená spisovatelka se narodila jako Rosamunde Scottová 22. září 1924 v Lelantu v Cornwallu. Její otec, britský armádní velitel, byl těsně před jejím narozením vyslán do Barmy, v té době součásti kolonie Britská Indie, zatímco její matka zůstala v Anglii. Rosamunde navštěvovala školy pro dívky a pak školu pro sekretářky. Své první příběhy začala psát již ve svých sedmi letech a první povídka jí vyšla v jejích 15 letech.

Napsala na 700 knih plných těch nejhorších genderových stereotypů. Staly se z nich bestsellery

Od roku 1943 do roku 1946 sloužila Rosamunde u ženské královské námořní služby na Srí Lance a v Indii. 7. prosince 1946 se provdala za Grahama Hope Pilchera, válečného hrdinu a obchodníka s jutou. Odstěhovali se spolu do skotského Dunde a měli dvě dcery a dva syny. Její starší syn Robin Pilcher také píše, kromě toho je ale i kameraman, textař, podnikatel a věnuje se i dalším oborům. S manželkou a dětmi žije ve Skotsku. S jediným mužem svého života Rosamunde Pilcherová strávila v klidném manželském přístavu 62 let, až do Grahamovy smrti v březnu 2009.

Svoji první knihu, romantický román, vydala dnes již slavná spisovatelka v roce 1949 pod pseudonymem Jane Fraser, stejně jako dalších deset románů. V roce 1955 začala také psát paralelně i pod svým skutečným jménem Rosamunde Pilcher a od roku 1965 již užívá jen své pravé jméno.

Pohlazení pro romantická srdce? Že se dnes už nenajde? Ale ano!

Zatímco po řadu letu v první části své literární dráhy Pilcherová produkovala spíše „čtivo“, v roce 1987 nastal zlom, když jako své čtrnácté dílo napsala rodinnou ságu „Hledači mušlí“ (Shell Seekers) s hlubším záběrem a širším přesahem. Její hlavní hrdinka Penelopa Keelingová se na prahu stáří ohlíží za svým bohatým a pestrým životem. Ten začal krásným dětstvím v Londýně a Cornwallu, pokračoval nešťastným válečným manželstvím s člověkem, s nímž si přestala rozumět už pár týdnů po svatbě a krátkým časem stráveným s mužem, jehož opravdu milovala. Nyní ji trápí vztah k dospělým dětem. Ty uznávají jiné životní hodnoty než ona a snaží se s ní manipulovat podle svých potřeb.

Přijímejte kompromisy. Jsou nezbytné pro důležité vztahy našeho života

Pokud hledáte návod na bestseller v duchu Rosamunde Pilcherové, tak se skrývá právě v obsahu tohoto díla. Hlavní hrdinkou musí být žena, protože muži dnes beletrii prakticky nečtou, která se snaží v životě nalézt štěstí. A když už ne štěstí, tak aspoň spokojenost. Žije pro dva hlavní vztahy, které také neustále řeší – vztah k mužům a vztah k dětem, a to i když zrovna (či zatím) žádného muže či děti nemá. Musí být aktivní a nesmí se vzdávat, čímž svým čtenářkám imponuje, protože v reálném životě to je opravdu někdy těžké. A musí dojít nějakého srovnání sama se sebou. Čili řeší všeženské starosti a problémy. Při četbě o nich se tak aspoň dá zapomenout na problémy a starosti vlastní, případně i najít klíč k jejich řešení.

V tomto duchu Pilcherová potom pokračovala i ve svých dalších dílech. Značnou oblibu si získal román „Září“ (September, 1990) o rodinném setkání viděném očima nejstaršího člena této rodiny, matky a babičky Violet Airdové. Propletenec rodinných vztahů obohacený o „klasický“ vztah chudé dívky k bohatému muži, to vše za 2. světové války, řeší epopej „Návrat domů“ (Coming Home, 1995). V „Zimní slunovrat“ (Winter Solstice,2000) starší náhle osamělá žena, která se odstěhovala z Londýna na venkov, potkává muže i ženy různého věku i postavení, z nichž každý právě řeší nějaké životní úskalí. A, pochopitelně, taky ho vyřeší.

Přes útěšné konce se tato pozdější díla Pilcherové stávají více prozaičtější než romantické, a dosahují vyšší, úrovně. Nechybí ani vtip a sympatický nadhled. V každé knize autorka navíc barvitě a s láskou popisuje krajinu svého dětství, tedy Cornwall.

Pohádkové a romantické zámky ve středních Čechách. Které jsou pro svatbu jak ušité?

Tím zásadním pro jejich oblibu se ovšem stala jejich televizní zpracování v produkci stanice ZDF. Divák, tedy spíše divačka, si může být jistý, že vždy uvidí sympatickou hlavní hrdinku, s níž se může ztotožnit, pohlednou osobu mužského rodu, na níž je radost pohledět, životní standard, o kterém si většina z nás, zvláště pak v bývalé východní Evropě, můžeme jen nechat zdát (auta, jachty, koně, venkovská sídla), jako bonus občas velmi hvězdné herecké obsazení a vždy krajinu zobrazenou tak, že vypadá až jako kýč, obvykle cornwallskou (moře, skály, květiny, vítr a, jak jinak, povětšinou modré nebe). A protože tu nádheru řada divaček chce spatřit i na vlastní oči a do Cornwallu skutečně doputuje, v roce 2002 získala Rosamunde Pilcherová spolu s programovým ředitelem ZDF cenu „British Tourism Award“ za přínos jejího díla (respektive jeho televizních adaptací) pro britskou turistiku. Téhož roku Rosamundě Pilcherové královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria.

FOTO: Rosamunde Pilcherová

Rosamunde Pilcherová - Příslušnické Královské ženské pomocné služby (WRN)S nebli Wrens) v době druhé světové války – wikipedieRosamunde Pilcherová - 71CgwMZ32HL._SL1200_Rosamunde Pilcherová - 81JkYhyq4IL._SL1258_Rosamunde Pilcherová - 71UjnJ-NaPL._SL1200_Rosamunde Pilcherová - 919pR926hpL._SL1500_
Další fotky
Rosamunde Pilcherová - 910xiVkEN3L._SL1500_Rosamunde Pilcherová - 81VT8RQJaLL._SL1458_Rosamunde Pilcherová - 715EJ+7t+zL._SL1200_Rosamunde Pilcherová - r4IehRZtHBoEcx76gu6BVomnEhKRosamunde Pilcherová - 71ciqup-ZGL._SL1500_Rosamunde Pilcherová - Howellova škola pro dívky v Llandaff, kterou Rosamunde Pilcher navštěvovala-v roce 2010 slavila 150 let od svého založení – wikipediaRosamunde Pilcherová - Cornwall – Wikimedia Commons

K oblíbené autorce byl laskavý i osud. Dožila se 94 let a zemřela letos 3. února na mrtvici, která ji postihla o tři dny dříve. Jejich knih se zatím prodalo 60 mil. výtisků a prodávají se – jak také jinak – stále další a další.

Před 1 hodinou
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Před 3 hodinami
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Včera, 10:11
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Včera, 10:00
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Reklama