Jejich úkolem byl atentát na Emanuela Moravce, operace Tin skončila před 79 lety

15.1.2022
Jaroslav Svoboda

Operace Tin byl krycí název pro jednu z parašutistických skupin vysazených v období druhé světové války na území protektorátu. Úkolem Ludvíka Cupala a Jaroslava Švarce z Tinu byl atentát na tehdejší symbol kolaborace – na ministra školství Emanuela Moravce.

Výsadek obou chlapců proběhl v noci z 29. na 30. dubna 1942 a to spolu s další skupinou s názvem Intransitive ve středních Čechách nedaleko Rožmitálu. Cupal se Švarcem byli na území protektorátu vysláni s jasným cílem, spáchat atentát na ministra školství a propagandy protektorátní vlády Emanuela Moravce. Při seskoku se ale oba zranili. Jednak si poranili nohy, Cupal si navíc způsobil i vnitřní zranění.

Švarcovi se nakonec podařilo dostat do Prahy a spojit se tam s Adolfem Opálkou ze skupiny Out Distance. V Praze se pak skrýval díky pomoci odbojové skupiny Jindra. Doléčil si zranění a snažil se najít svého parťáka Cupala. Toho se ale už nedočkal. Švarc totiž skončil stejně jako šest dalších parašutistů svůj život v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Atentát na druhého muže SS v protektorátu se nikomu nehodil, hrdinové upadli v zapomnění

Zraněného Cupala mezitím nalezl Vojtěch Lukaštík z Intransitive a přesunul se s ním na Moravu. Ukrýval se nedaleko svého rodiště ve Velehradě na Slovácku, a to i s pomocí svých příbuzných a známých, čehož se všichni parašutisté měli vyvarovat. Cupal se tam opětovně spojil s Lukaštíkem, aby realizovali sabotážní akce, když jejich původní přemístění do Prahy ztratilo po atentátu na Heydricha smysl.

Německých represí se však oba hoši nezalekli a 18. září 1942 se pokusili o sabotáž železniční tratě mezi Polešovicemi a Nedakonicemi. Bohužel tím akorát upozornili gestapo, kterému netrvalo dlouho, aby oba parašutisty vypátralo. Lukaštíka Němci našli v noci z 8. na 9. leden 1943, při následnm útoku gestapa pak český parašutista zahynul.

Cupalův úkryt gestapu prozradil až jeho otec, který Němcům pomáhal i při synově zatčení. K tomu došlo přesně před 79 lety – 15. ledna 1943, kdy byl Cupal obklíčen ve svém úkrytu v cihelně u Velehradu. I druhý člen Tinu tuto akci nepřežil, v bezvýchodné situaci se zastřelil.

Zdroj: HANÁK, Vítězslav. Muži a radiostanice tajné války


Témata:

Nepřehlédněte