11℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Jen jasné chvíle počítám. Hodiny na zdi ukazují čas spolehlivěji. Přesněji, slunce je spolehlivé

Další fotky

Jen jasné chvíle počítám. S tímto nápisem, většinou pochopitelně v latině, jste se již mohli setkat. Většinou ve městech, na domech bohatých měšťanů, na zdech šlechtických sídel, na církevních budovách. Nápis je součástí slunečních hodin, této krásné, většinou velmi vkusně vypracované součásti lidských příbytků. Biblické či přírodní výjevy, astrologické symboly, z toho všeho dýchá nostalgie po starých, zašlých časech. Tenkrát měli lidé opravdu smysl pro krásu, řeknete si v duchu. Pak se pyšně zadíváte na svoje levé zápěstí. Jen s tou přesností byly tyhle hodiny na zdi asi na štíru, pomyslíte si. Omyl, hluboký omyl. Ty hodiny na zdi ukazují čas spolehlivěji. Přesněji, slunce je spolehlivé.

Reklama

Povězme si nyní něco málo o jejich historii. Nejstarší pomůckou pro měření času byl gnómon. Kolmý obelisk určoval čas podle délky svého stínu. Nejstarší takový monolit byl nalezen v Irsku a je přes sedm tisíc let starý. Velmi známý obelisk, na náměstí svatého Petra v Římě, dal přivézt z Egypta císař Caligula. To však už tuto metodu antika dávno znala. Řekové ji převzali od Babyloňanů v době, kdy Řím byl ještě maličkou osadou. Pokud se budeme zajímat o naše blízké okolí, tak nejstarší sluneční hodiny najdeme na kostele sv. Michala ve Fuldě. Jsou z roku 822.

Změna letního času na zimní je hloupost. Nevěříte? Máme 10 důkazů

Na počátku článku jsem napsal, že sluneční hodiny jdou přesněji. Jistě v dnešní době není čas se o tom přesvědčit. Ale jde to. Stačí nám k tomu rovná plocha a dostatečně dlouhá, kolmá tyč. Zaměříme se zatím jen na poledne. Vždy, když bude stín nejkratší, zapíchneme do země kolík. Již druhý den zjistíme, že to není na to samé místo, ale o kousek dál. Pokud budeme mít trpělivost, zakreslíme v průběhu roku zvláštní křivku. Proč to tak je? Je to zkrátka tím, že naše planeta obíhá po elipse, a tudíž se mění i její rychlost oběhu. Průchod slunce poledníkem proto není vždy ve dvanáct hodin. V porovnání s dnešními mechanickými časoměry. Jednou je to třeba o deset minut dříve, jednou o deset minut později. Hodinky na vaší ruce tuto nepravidelnost neregistrují. Sluneční stín však míří v tu chvílí přesně na dvanáctku. Vaše pýcha na levém zápěstí se shodne se Sluncem jen čtyřikrát za rok.

FOTO: sluneční hodiny

sluneční hodiny - sluneční hodinysluneční hodiny - moderní sluneční hodinysluneční hodiny - sluneční hodiny Klementinumsluneční hodiny - gnómonsluneční hodiny - konstrukce svislých slunečnívh hodin
Další fotky
sluneční hodiny - přenosné sluneční hodinysluneční hodiny - Gnomon a jeho funkce

Sluneční hodiny, které vystřídaly gnómon, podstatně zdokonalili Arabové ve 14. století. Ten astronom se jmenoval Ibn al-Shatir a toho napadlo sklonit ukazatel času ve směru rotace naší planety. Laicky řečeno, každé sluneční hodiny by měly mít ukazatel skloněný podle zeměpisné šířky místa. Nechci se zde pouštět do popisů jejich výroby, lze jich nalézt velké množství a jsou velmi pečlivě vypracované. Slunečních hodin existuje velké množství typů a konstrukcí, včetně těch přenosných. Mít na zdi, či na zahradě přesné sluneční hodiny, není ani kýč, ani snobství. Z jednoho prostého důvodu. Musíte se před tím seznámit se základy astronomie a prohloubit si své znalosti o přírodě i kultuře. Tak z chutí do práce.

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama