35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Jeníček s Mařenkou ukradnou perník a kdo je potrestán? Majitelka nemovitosti. Reflektují české pohádky naši povahu?

Další fotky

Klasická věta, v pohádkách dobro vítězí nad zlem, není pravdivá. Přesněji řečeno, je pravdivá jen částečně, protože to dobro nekráčí s odkrytým hledím. V českých pohádkách v naprosté většině případů není vyzdvihována pracovitost, ale vychytralost, lstivost, spoléhání se na druhé. Nejstarší syn pracuje na statku a Honza se válí na peci. Když je konečně oprávněně naštvanými rodiči donucen odejít do světa, rozdělí se na mezi s kouzelným dědečkem o raneček buchet, a vše jde jako na drátkách. Honza, který v celém dosavadním životě nevytáhl paty za humna, najednou umí ovládat zbraně, zabije draka a král je nucen předat svoji krásnou a zvelebenou zemi hlupákovi, bez panovnických znalostí.

Reklama

Jeníček s Mařenkou ukradnou perník a kdo je potrestán? Majitelka nemovitosti. Manžel hloupé havířky hledá hloupější ženu, než jakou má doma, šidí lidi na potkání, a čtenáři mu v duchu tleskají. Honza si konečně uvědomí vlastní nevzdělanost, začne se učit cizí řeči a výsledek? Není oceněna jeho snaha, nýbrž dostane výprask. Poslušnost, pasivita a čekání na zázrak. Popelka nebo Maruška a dvanáct měsíčků. Žádná se nebouří, obě jsou poslušné, a kdyby nezasáhla vyšší moc, udřely by se k smrti.

Čas filmových pohádek se blíží. Uhodnete, co mají společného Dařbuján a Pandrhola a Hrátky s čertem?

Specifickými jsou pohádky krkonošské. Majitel panství, Trautenberk, je podle mého názoru jedinou pozitivní postavou. On jediný by se dnes bez problémů zařadil do společnosti, a se svojí podnikavostí a snahou zvelebit své panství, by patřil mezi ekonomické a politické špičky. Jeho tragédií je však personál, kterým se obklopil. Servilní slouha, kverulantská služka, udavačská sojka, a tupý hajný, který by vůbec neměl vlastnit oprávnění na zbraň. Vše zaštítěno z pozice síly Krakonošem. Služebný personál se masochisticky vyžívá v přesném plnění Trautenberkových pokynů, a místo toho, aby si sbalili věci a odešli jinam, spokojeně trpí a čekají na pomoc shůry. Každý pokus svého pána o jakoukoliv podnikavost, snaživě, a s pomocí Krakonoše překazí, a ještě se tváří uraženě a ukřivděně, když se to jejich pánovi nelíbí.

 

FOTO: české pohádky

české pohádky - Josef Ladačeské pohádky - Popelkačeské pohádky - krkonošská pohádkačeské pohádky - Trautenberk1české pohádky - divadelní pohádka
Další fotky
české pohádky - Jak šel Honza do Lenoráječeské pohádky - Perníková chaloupkačeské pohádky - O dvanácti měsíčkách

Do pohádek se vždy promítal život obyčejného, prostého člověka. Víc než by nám bylo milé, a než co jsou historici ochotni připustit. I když pochybuji, že se v tomto směru nad pohádkami nějaký historik zamýšlel. Ohnuté hřbety a nenávist k mocným, za poslední tři staletí. Snaha přikrčit se, být nenápadný, ale pokud možno zákeřný, když to nešlo silou. Nepohněvat si vrchnost otevřeným odporem. Démoni severských pohádek jsou opravdu krutí a zlí. Český čert je dobrácký trouba, který to se svými tresty nemyslí příliš vážně. Pomáhá chudým lidem, a velmi často odnáší do pekla zlého pana správce, nebo vrchního na panství. Lstivost, podlézavost, spoléhání na cizí moc a ne na vlastní pracovitost, sílu nebo vědomosti, je bohužel typická charakteristika pro velké množství českých pohádek.

 

Před 14 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 1 hodinou
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Před 3 hodinami
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama