Jezírko je ozdobou zahrady. Jak ho vybudovat?

Maličké jezírko se vejde do každé zahrady, ale ještě lepší je mít dost místa na větší vodní plochu. Teprve tady můžete uplatnit různé nápady, které upoutají a zahradu oživí.

Docela malá nádržka například ve formě do země zapuštěné vaničky se vejde i na maličkou zahrádku, větší zahrada si však zaslouží velkorysejší vodní plochu. Ale než takové jezírko začnete budovat, zamyslete se nad jeho umístěním, velikostí a podobou.

Nejdůležitější je zvolit vhodnou polohu. Jezírko by mělo být blízko domu, abyste se z něj mohli těšit v létě na jeho břehu i v zimě, když se podíváte z okna do zahrady. Je to praktické i kvůli přívodu elektrického proudu, který budete potřebovat na čerpání vody, osvětlení a třeba i vodotrysk.

Cesta k vodě

Blízko jezírka by měla vést cesta, abyste mohli k vodní hladině kdykoliv přijít. A ještě lepší je mít nedaleko vody odpočinkové místo, kam se vejde sestava zahradního nábytku.

Nejpřirozeněji bude jezírko působit v nejnižší části zahrady, nemělo by však ležet přímo pod stromy. Ty mohou škodit zespodu svými kořeny, které by mohly narušit fólii, a shora opadem listí. Ryby nesnášejí znečištění způsobené listím padajícím do vody. By voda v zahradě měla být dobře chráněna před větrem.

Jezírko by mělo být alespoň část dle osluněno. Nejenom proto, že se na slunci dobře daří leknínům. V teplé vodě je dobře i rybám a na sluníčko u vody bude dobře i vám!

Ledvina nebo čtverec?

Zahradní jezírko mívá obvykle protáhlý ledvinovitý tvar. Je na pohled zajímavější než ovál. Záleží na tom, jaký styl se právě k vašemu domu a do vaší zahrady bude hodit.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Jezírko může být takzvaně neformální (nepravidelné, nebo naopak mít tvar čistý, geometrický (to znamená čtverec, obdélník, ovál, kruh či dokonce trojúhelník.

K venkovské chalupě se bude více hodit jezírko vypadající jako rybníček a břehy zasypanými valouny či porostlými mokřadními a vodními rostlinami.

Modernímu domu strohých linií bude slušet i voda jako podle pravítka. Její kraje nemusí mít na první pohled s přírodou nic společného. Ze všech stran může být hladký kámen, dlažba, beton, dřevo nebo prkna z dřevoplastu.

Zapuštěné či nad terénem?

A tím plánování nekončí. Je ještě nutné rozhodnout, zda bude jezírko zapuštěné do země nebo vyvýšené nad terén či jen částečně zapuštěné. Zapuštěné připomíná přírodní rybníček, který i snáze přiláká volně žijící živočichy. Je však nebezpečné pro malé děti. Nadúrovňové je náročnější na stavbu, ale určitě bude dominantním bodem v zahradě.

Voda v pohybu

A ještě jedno rozhodnutí by mělo padnout ještě před výstavbou. Bude hladina jezírka klidná, nebo ji bude čeřit tekoucí voda? Ta může být přiváděna z potůčku, může prýštit z prameniště, může na hladinu padat ve formě kaskád či vodopádu, ale můžete si dopřát i krásu vodotrysku. Tekoucí voda je prospěšná rybám i rostlinám, protože zvyšuje množství kyslíku ve vodě. Jen k tomu budete potřebovat čerpadlo, které vodu uvede do pohybu.

Dodržujte stavební postup

Když máte promyšleno, jak by měly budoucí jezírko, rybníček, prameniště, vodopád a další vodní prvky v zahradě vypadat a kde budou umístěny, můžete začít s projektováním díla a jeho následnou realizací. Důležité je vše přesně vyměřit, důsledně používat kvalitní trvanlivé materiály a přesně se držet navrženého stavebního postupu. Voda totiž odhalí každou chybu.

welcome back
Včera, 23:04
Od 15. května by se mohlo zjednodušit cestování mezi Českou republikou a šesti zeměmi pro...
Včera, 16:01
Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená lékařem Petrem Smejkalem doporučuje vládě nepřidávat do...
Včera, 15:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:57
Restaurační zahrádky se budou moci otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše...
Včera, 13:25
Byla to válka, která všechny ty předcházející odsoudila do rolí hospodských rvaček. Skončily bitvy vojáků...
Včera, 11:59
Vážné riziko pro nejmenší představuje podle České obchodní inspekce (ČOI) dětská židle s označením 4...
Včera, 11:15
Chcete pěstovat zeleninu, bylinky a květiny, ale nemáte zahrádku? Už na středně velkém balkonu to...
Včera, 10:11
Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od...
Včera, 10:00
Robert Čihák na podzim roku 1986 napadnul dvě mladé dívky z Prahy. Pro jednu z...
Včera, 08:43
Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní...
Včera, 08:38
Na Pražském hradě se dnes uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se...
Reklama