1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Jídlo je lék i zabiják. Počty lidí se záněty střev se stále zvyšují

Pokrok může být, že od doby, kdy se začal dělat na rakovinu tlustého střeva a konečníku účinný screening a následuje včasná léčba, klesla úmrtnost na tento typ rakoviny o třetinu. Střevní záněty ale rostou, a to každý rok o 4 až 5 procent.

„Díky screeningovým programům se nám podařilo seskočit z nelichotivého 1. na 26. místo v úmrtnosti na rakovinu kolorekta ve světě, ale roste nám počet těch, kteří bojují se střevními záněty. Zvyšuje se také množství lidí, trpících celiakií. Je jich dvakrát více než před 20 lety tedy 60 000. Vše má, kromě genetických faktorů, společný jmenovatel – životní styl. Kondice střeva se přímo odráží na zdravotním stavu celého těla,“ uvedl lékař Milan Lukáš. Aktuálně je v České republice asi 55 tisíc lidí s nějakou formou střevního zánětu.

Důvodem růstu výskytu střevních zánětů, mezi něž patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jsou podle doktora Lukáše důsledky změn životního stylu, stravování a životního prostředí, ve kterém žijeme.

Šálek kávy denně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Nezáleží přitom na kvalitě

Problém je podle odborníka také v tom, že stále roste spotřeba antibiotik, která střevům neprospívají. Dále i to, že se stravujeme potravinami, které jsou plné nejrůznější chemie. Všechno chceme mít barevné a plné roztodivných chutí, které nejsou přírodní, přirozené a celému organismu, logicky tedy ani střevům, vůbec neprospívají.

Zajímavá je problematika celiakie. Právě i alergie na lepek, nebo jeho nesnášenlivost, je onemocnění, kterého mezi lidmi přibývá. Toto onemocnění se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním ale i anemií či neplodností. Jediný lék je opravdu přísná bezlepková dieta. To znamená, že se pacientovi zvyšují výdaje, ale na dietu mu obvykle nikdo nepřispěje.

„Pojišťovny přispívají pouze určitým skupinám celiaků. Nejčastěji dětem a studentům. Je to jediná nemoc, která nemá úhradu jediné možné léčby ze zdravotního pojištění. Pacienti jsou odkázaní sami na sebe, i když za své onemocnění nemohou,“ popsal lékař Pavel Kohout.

Jedná se o tak závažný problém, že k němu dokonce vznikla vlastní pracovní skupina. Za záněty střev může stát celá řada faktorů a skrytých nemocí. Problém je, že takový neléčený nebo špatně léčený zánět může mít další důsledky a může přejít do mnohem závažnějších problémů. Proto je dobré věnovat velkou pozornost tomu, co konzumujeme.

Trpíte na časté bolesti břicha, průjmy a větry? Viníkem může být lepek

Jako obvykle platí, že by člověk neměl jíst žádné polotovary, je potřeba vyvarovat se příliš kořeněných jídel, nestravovat se pouze po restauracích, nechodit do fast foodů, vyvarovat se smaženému jídlu. Vybírat přírodní suroviny, které nejsou dále průmyslově modifikované. Důležité je především méně solit a vystříhat se mléka a mléčných výrobků, které jsou průmyslově upravené, a které ještě navíc zahleňují. Naopak jsou lépe snášeny kysané mléčné výrobky.

Před 1 hodinou
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
Před 2 hodinami
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu...
Dnes, 15:37
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Dnes, 12:30
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Dnes, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Dnes, 11:00
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Dnes, 09:00
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Reklama