4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Břežanský hřbitov získal cenu v soutěži Park roku 2019

Dolnobřežanský park a hřbitov se ve veřejném hlasování soutěže Park roku 2019 umístil na třetím místě. Odborná porota ocenila hřbitov zvláštní cenou Václava Weinfurtera.

Přírodně krajinářský park, jehož součástí je hřbitov, nebo hřbitov v přírodně krajinářském parku? To je místo v Dolních Břežanech, komponované do proměnlivé krajiny navazující na obec, pole a Břežanské údolí.  Lidé ho ve veřejném hlasování ocenili třetím místem, celkem získal 4805 hlasů.

Hřbitov v Dolních Břežanech získal také Cenu Václava Weinfurtera, který v Klatovech tradici soutěže založil. Park s hřbitovem filozofií navazuje na historii obce, na její osídlení – přes Kelty, Slovany až po křesťanství. Vzniklo zde místo k zamyšlení a vzpomínání, místo setkávání, a to nejen to poslední.

„V současnosti vnímá člověk jako dominantní výseče kruhových kamenných zdí, stromy jsou zdánlivě něčím okrajovým, doplňkovým,“ říká autor projektu krajinářský architekt Zdeněk Sendler. „Ale za pár desítek let, až budou mít lípy metrové kmeny a třicetimetrovou výšku, budou zdi jenom takový nenápadný prstýnek. A teprve tehdy získá místo ty správné proporce a správnou atmosféru,“ dodává Sendler.

Hřbitov je ohraničen kamennými zdmi a habrovými stěnami, které mají tvar kruhové výseče. Pomyslný keltský kříž odkazující k dávné historii místa vymezují lipové aleje rozbíhající se do krajiny i směrem k obci. Na pozemku zahradníci vysázeli 2500 stromů, remízky z keřů, vyseli květnaté louky a hlavní cesty jsou tvořeny štěrkovým trávníkem. Stromy jsou rozmístěny zdánlivě nahodile, ale ve skutečnosti jsou v pravidelném rastru, tento efekt je patrný především z leteckých snímků.

Soutěž Park roku vyhlašuje Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003. Účelem soutěže je zdůraznit nutnost tří etap vzniku díla: projektu, realizace a údržby, jejichž postavení je nezastupitelné a časově neopominutelné.

Václav Weinfurter (1952–2006) patřil k zakladatelům soutěže o nejlépe realizované dílo v oboru zahradní a krajinářské tvorby. Byl renesanční osobností schopnou obsáhnout svou profesi od filozofických výšin k zájmu o nejmenší zahradnický detail, který dílo dotváří, i o údržbu, která zajišťuje tomuto dílu život pro další generace.

Dnes, 14:33
U pořádně rozpálené sauny v obci Bohuliby zasahovali hasiči první prosincovou neděli. Příčinou požáru byla...
Včera, 15:33
Nezaměstnanost ve středních Čechách v listopadu stagnovala na hodnotě 2,3 procenta. Úřady práce v kraji...
9.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
9.12.2019
Počty toulavých koček představují problém, každá z nich totiž může za sedm let dát život...
9.12.2019
Sdružení Arnika informovalo o chystaném rozšíření lisovny v Úvalech, která dlouhá léta místním lidem ztrpčuje...
9.12.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) minulý týden zahájil rekonstrukci stanice metra C Opatov. Podnik stanici nejen...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
5.12.2019
Památný dub na Točné si kdysi zahrál v české filmové pohádce Třetí princ a v...
5.12.2019
Pražský magistrát poskytne radnici Prahy 22 dotaci 7,85 milionu korun na výkup pozemků a zajištění...
Reklama