Břežanský hřbitov získal cenu v soutěži Park roku 2019

Dolnobřežanský park a hřbitov se ve veřejném hlasování soutěže Park roku 2019 umístil na třetím místě. Odborná porota ocenila hřbitov zvláštní cenou Václava Weinfurtera.

Přírodně krajinářský park, jehož součástí je hřbitov, nebo hřbitov v přírodně krajinářském parku? To je místo v Dolních Břežanech, komponované do proměnlivé krajiny navazující na obec, pole a Břežanské údolí.  Lidé ho ve veřejném hlasování ocenili třetím místem, celkem získal 4805 hlasů.

Hřbitov v Dolních Břežanech získal také Cenu Václava Weinfurtera, který v Klatovech tradici soutěže založil. Park s hřbitovem filozofií navazuje na historii obce, na její osídlení – přes Kelty, Slovany až po křesťanství. Vzniklo zde místo k zamyšlení a vzpomínání, místo setkávání, a to nejen to poslední.

„V současnosti vnímá člověk jako dominantní výseče kruhových kamenných zdí, stromy jsou zdánlivě něčím okrajovým, doplňkovým,“ říká autor projektu krajinářský architekt Zdeněk Sendler. „Ale za pár desítek let, až budou mít lípy metrové kmeny a třicetimetrovou výšku, budou zdi jenom takový nenápadný prstýnek. A teprve tehdy získá místo ty správné proporce a správnou atmosféru,“ dodává Sendler.

Hřbitov je ohraničen kamennými zdmi a habrovými stěnami, které mají tvar kruhové výseče. Pomyslný keltský kříž odkazující k dávné historii místa vymezují lipové aleje rozbíhající se do krajiny i směrem k obci. Na pozemku zahradníci vysázeli 2500 stromů, remízky z keřů, vyseli květnaté louky a hlavní cesty jsou tvořeny štěrkovým trávníkem. Stromy jsou rozmístěny zdánlivě nahodile, ale ve skutečnosti jsou v pravidelném rastru, tento efekt je patrný především z leteckých snímků.

Soutěž Park roku vyhlašuje Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003. Účelem soutěže je zdůraznit nutnost tří etap vzniku díla: projektu, realizace a údržby, jejichž postavení je nezastupitelné a časově neopominutelné.

Václav Weinfurter (1952–2006) patřil k zakladatelům soutěže o nejlépe realizované dílo v oboru zahradní a krajinářské tvorby. Byl renesanční osobností schopnou obsáhnout svou profesi od filozofických výšin k zájmu o nejmenší zahradnický detail, který dílo dotváří, i o údržbu, která zajišťuje tomuto dílu život pro další generace.

Dnes, 09:30
Začátek rekreační sezóny klepe na dveře a s ním oblíbené koupání. Kvůli koronaviru je ale...
29.5.2020
Nová cyklostezka z Mnichovic do Prahy už je plná cyklistů, bruslařů i chodců a mají...
28.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
28.5.2020
Začátek rekreační sezóny klepe na dveře a s ním oblíbené koupání. Kvůli koronaviru je ale...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
9.5.2020
Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na...
22.4.2020
Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť...
7.4.2020
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
Reklama