Břežanský hřbitov získal cenu v soutěži Park roku 2019

Dolnobřežanský park a hřbitov se ve veřejném hlasování soutěže Park roku 2019 umístil na třetím místě. Odborná porota ocenila hřbitov zvláštní cenou Václava Weinfurtera.

Přírodně krajinářský park, jehož součástí je hřbitov, nebo hřbitov v přírodně krajinářském parku? To je místo v Dolních Břežanech, komponované do proměnlivé krajiny navazující na obec, pole a Břežanské údolí.  Lidé ho ve veřejném hlasování ocenili třetím místem, celkem získal 4805 hlasů.

Hřbitov v Dolních Břežanech získal také Cenu Václava Weinfurtera, který v Klatovech tradici soutěže založil. Park s hřbitovem filozofií navazuje na historii obce, na její osídlení – přes Kelty, Slovany až po křesťanství. Vzniklo zde místo k zamyšlení a vzpomínání, místo setkávání, a to nejen to poslední.

„V současnosti vnímá člověk jako dominantní výseče kruhových kamenných zdí, stromy jsou zdánlivě něčím okrajovým, doplňkovým,“ říká autor projektu krajinářský architekt Zdeněk Sendler. „Ale za pár desítek let, až budou mít lípy metrové kmeny a třicetimetrovou výšku, budou zdi jenom takový nenápadný prstýnek. A teprve tehdy získá místo ty správné proporce a správnou atmosféru,“ dodává Sendler.

Hřbitov je ohraničen kamennými zdmi a habrovými stěnami, které mají tvar kruhové výseče. Pomyslný keltský kříž odkazující k dávné historii místa vymezují lipové aleje rozbíhající se do krajiny i směrem k obci. Na pozemku zahradníci vysázeli 2500 stromů, remízky z keřů, vyseli květnaté louky a hlavní cesty jsou tvořeny štěrkovým trávníkem. Stromy jsou rozmístěny zdánlivě nahodile, ale ve skutečnosti jsou v pravidelném rastru, tento efekt je patrný především z leteckých snímků.

Soutěž Park roku vyhlašuje Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003. Účelem soutěže je zdůraznit nutnost tří etap vzniku díla: projektu, realizace a údržby, jejichž postavení je nezastupitelné a časově neopominutelné.

Václav Weinfurter (1952–2006) patřil k zakladatelům soutěže o nejlépe realizované dílo v oboru zahradní a krajinářské tvorby. Byl renesanční osobností schopnou obsáhnout svou profesi od filozofických výšin k zájmu o nejmenší zahradnický detail, který dílo dotváří, i o údržbu, která zajišťuje tomuto dílu život pro další generace.

Dnes, 11:00
Současná epidemická situace bohužel nedovoluje lidem setkávat se tak, jak by si přáli. Rozsvícení vánočního...
Dnes, 10:08
Nasazené roušky, dezinfekce rukou a dozor pedagogů u vchodu, ale hlavně radostné vítání se spolužáky...
Včera, 18:45
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 18:45
Toto sousloví popisuje staré Rómské přísloví, které znamená něco jako: „Hovno neschováš, i když ho...
Včera, 10:10
Léčebné pobyty v Olivově dětské léčebně v Říčanech u Prahy probíhají i přes nepříznivou epidemickou...
28.11.2020
Změna územního plánu v Říčanech umožní developerům zalít betonem o čtvrtinu větší plochu zeleně při...
27.11.2020
Děti v základních školách náměstí Bratří Jandusů a U Obory mají k dispozici moderní 3D tiskárny. Ty...
26.11.2020
V Jílovém u Prahy zastavili policisté auto řízené cizincem, který měl před jízdou pít alkohol. Jeho...
26.11.2020
Starosta Říčan u Prahy Vladimír Kořen (Klidné město) se vzdá 16. prosince funkce starosty města...
25.11.2020
Město Říčany se proti rozsudku soudu neodvolá a zahájí převod 31 bytů na Komenského náměstí...
16.11.2020
Realitní a developerská společnost Getberg staví na lukrativním místě ve Strančicích u Prahy projekt rezidenčního...
Reklama