1℃
Dnes je 11. listopad , svátek má Martin

Den kozla. Oblíbený svátek piva ve Velkých Popovicích. Opravdu jste ještě neměli Mistrův Ležák?

Přijeďte i se svými přáteli 9. června do Pivovaru Velké Popovice oslavit největší svátek svého oblíbeného piva. Tradiční akce Den Kozla se uskuteční již po šestadvacáté.

Na co se můžete těšit? Především na skvělé pivo, čerstvého Kozla přímo z pivovaru. Ochutnat budete moci nový Mistrův Ležák. Připraveny jsou i speciální prohlídky nazvané Z pekla až do nebe, na kterých uvidíte místa, která jsou jindy veřejnosti nepřístupná. Dále se můžete těšit na poctivá řemesla, skvělou kuchyni a také spoustu dobré muziky. Vstup je jako každý rok zdarma.

Vepřové hody jako z obrázků Josefa Lady ovládnou Velké Popovice

Součástí oslav piva bude bohatý hudební program, kdy na dvou pódiích uvidíte a uslyšíte řadu kapel a hudebníků. Největším lákadlem budou legendární české kapely a interpreti jako Jiří Schmitzer, Václav Neckář a Bacily, Jelen, Lenka Filipová či Tomáš Linka a Přímá linka.

Oslava dobře odvedené práce

Den Kozla je oslava dobře odvedené práce a poctivého řemesla, jemuž se ve Velkých Popovicích věnují více než 140 let od doby, kdy pivovar založil František Ringhoffer. V průběhu celého dne budou probíhat na několika místech areálu ukázky tradičních manuálních profesí, které více či méně souvisejí s pivovarnickou tematikou. Stánky budou navíc připraveny tak, abyste si řemesla mohli vyzkoušet. Můžete se na jeden den stát řezbáři či kováři, uplést si pivní podtácek z orobince, malovat na keramiku, lisovat olej či nahlédnout do tajů výroby sýru a zelí. Všechny vlastní výrobky si budete moci za symbolické ceny odnést domů. Pivovarský um vám pak bude představen v rámci komentovaných prohlídek pivovaru, u kterých samozřejmě nebude chybět ani ochutnávka.

Kniha o historii pivovaru i rodiny Ringhofferů

V průběhu akce si můžete zakoupit novou knihu o rodině barona Ringhoffera. Kdo se zajímá o historii pivovarnictví či místního kraje, neměla by mu uniknout právě vydaná kniha autorky Evy Kršňákové s názvem Velkopopovická legenda. Prostřednictvím textu i množství dobových dokumentů a fotografií představuje legendární podnikatelskou rodinu Ringhofferů, založení pivovaru ve Velkých Popovicích, jeho proměny i další vývoj až do dnešních dnů.

Krajina barona Ringhoffera je o krásné přírodě i dobrém pivě

Navštívit svátek piva autem či na kole, to dost dobře nejde, Kozla přece musíte ochutnat a ochutnávat! Proto bude doprava z Prahy posílena na trase Stránčice – Velké Popovice speciálními autobusovými linkami. Autobusy budou jezdit ze Stránčic do Velkých Popovic a zpět v pravidelných intervalech od 9 do 20 hodin a budou navazovat na vlakové spoje dle platných jízdních řádů.

Z pekla až do nebe

Na této prohlídce se dostanete do srdce pivovaru – do varny, a to kompletně odspodu až nahoru, proto prohlídka nese symbolický název „Z pekla až do nebe“. Nejprve poznáte podsvětí varny, dále uvidíte nově rozšířené prostory a poznáte tajemství varního procesu. Dostanete se až do nebe – ke kónickým násypkám, kde ochutnáte světlou a tmavou sladinu, kterou jinak běžně chutnají pouze naši sládci. Prohlídky budou začínat v návštěvnickém centru, budou se konat čtyřikrát do hodiny a vstupné bude v tomto případě 100 korun.

Po stopách barona Ringhoffera

Akce Den kozla se koná ani ne měsíc po jiné úspěšné akci Velkopopovického pivovaru, kterou byl pěší pochod nazvaný Krajem barona Ringhoffera. Třináctý ročník dvacetikilometrové trasy vedl z Mirošovic přes Dolní Lomnici, Velké Popovice, Kostelec u Křížků a končil v Kamenici.

Velkolepé Ringhofferovy trhy znovu ožívají. Jaké pochoutky a v jakých obcích přinesou?

Pochod kopíroval stejnojmennou naučnou stezku připomínající významného průmyslníka 19. století, který měl dominantní vliv na kulturu krajiny Velkopopovicka a Kamenicka. Baron František Ringhoffer, majitel strojního impéria na pražském Smíchově a představitel tehdejší společenské elity, založil pivovar ve Velkých Popovicích a řadu dalších výrob jako měděný hamr, pilu, cihelnu, mlékárnu. On a jeho rodina s velkou péčí udržovali krajinu, vysazovali aleje, upravovali cesty a okolí svých rezidencí zámku Štiřína a zámku Kamenice. Dodnes je tato jejich starost o krajinu patrná.

Posmrtný odpočinek v luxusu. Od hrobky barona Ringhoffera po stopách slavného rodu

Cesta vypovídá o tehdejším životě

Turistická cesta Krajinou barona Ringhoffera je výjimečnou procházkou v okolí Prahy. Informační tabule na deseti zastaveních seznamují s tváří Ringhofferovy krajiny v průběhu ročních období stejně jako s historií rodiny – životem a dílem, podnikatelskými aktivitami. Přečtete si o pamětihodnostech a obcích na trase. Projdete se kolem pivovarských studní v Habří, pivovaru ve Velkých Popovicích, Struhařovského rybníka, zámku Štiřín, hrobky rodiny v Kamenici i rotundy sv. Martina v Kostelci u Křížků.

9.11.2019
Plynový pedál auta sešlápl řidič trochu více, než bylo potřeba, obálka s pokutou za překročení...
6.11.2019
Přesně po dvou týdnech, od vyhlášení omezení a změn v pražské MHD, přichází ROPID s...
6.11.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.11.2019
Společnost ROPID potvrdila, že obdržela nabídky na zajištění provozu linek MHD od soukromým dopravců v...
5.11.2019
Ve středních Čechách chce ve volbách do krajského zastupitelstva, které se konají příští rok na...
5.11.2019
K ohlášené středeční stávce kvůli platům pedagogů se i dnes připojují další středočeské školy, přesný...
5.11.2019
Ozval se další soukromý dopravce, který nabízel své kapacity pro zajištění pražské MHD. Stanislav Jirásek...
4.11.2019
Tentokrát nešlo o žádné cvičení, v Jevanech se střílelo ostrými. Říčanští hasiči si na likvidaci...
3.11.2019
Řidiči v hlavním městě se musí připravit na omezení provozu na vytížené Modřanské ulici mezi...
3.11.2019
Stavba tělocvičny v Ohrobci začala loni v listopadu, kolaudována byla letos v srpnu. Obec za...
3.11.2019
Cyklostezka s in-line dráhou, která má navazovat na pražské cyklostezky, dosáhne až do Mnichovic. Hotová...
Reklama