30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Dobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic

Další fotky

V Dobřejovicích vzniklo občanské sdružení nazvané „Za naše Dobřejovice”, které se stane účastníkem všech řízení ohledně připravované změny územního plánu Čestlic v souvislosti s plány společnosti Domo Development na stavbu komerční zóny těsně za hranicí jejího katastru podél dálnice D1. Občanské sdružení se připojí k dosavadnímu postoji Dobřejovic, aby v případě možného budoucího vstřícného postoje zastupitelstva, chránilo obyvatele obce před dopady navrhované výstavby na život v ní.

Reklama

O co Dobřejovicím jde?

Obci, která je sevřená v trojúhelníku mezi dálnicí D1 a Pražským okruhem, vadí nejen to, že by přišla o další kus zeleně a kvalitní orné půdy v okolí, ale také to, že ji zcela zahltí doprava. Nájezd do zóny, stejně jako výjezd má být totiž ze strany Dobřejovic. A kritizuje i to, že jí developer tajil, co chce vlastně postavit. Obec nehledá alibisticky cesty a podmínky, za kterých by s výstavbou souhlasila, neboť, jak zdůrazňuje, jejím cílem „je udržet takové podmínky života v obci, které lidem zajistí Dobřejovice jako dobré místo pro život.“

Úřad zrušil veřejné jednání ke stavbě průmyslových hal u Zdib

Provoz je už nyní na hranici únosnosti

Obcí dnes projede více jak 7500 aut denně. Řidiči si totiž zkracují cestu do Jesenice, Vestce a dalších obcí. Při realizaci záměru developera by narostla doprava v obci o další tisíce aut denně, s čímž by se pojilo zvýšení hluku a koncentrace škodlivých látek včetně polétavého prachu v ovzduší. Limit hluku je již nyní „díky“ Pražskému okruhu často překračován a například u polétavého prachu dosahuje hraničních hygienických limitů. To vše má dopad na kvalitu bydlení, krajinný ráz, množství zvěře žijící v krajině a podobně. Rovněž by došlo k výraznému zhoršení odtoku povrchových vod.

Druhý nejvyšší kamenný most ve střední Evropě slouží už 118 let. Víte, kde je?

Stavba by zabrala vysoce kvalitní půdu

Kromě výše uvedeného je třeba připomenout, že bonita půdy na předmětném území je výhradně v I. a II. třídě a smí se na takovýchto půdách stavět jen ve veřejném zájmu. Tím komerční výstavba rozhodně není. Ve vyjádřeních Průhonic a Čestlic ke stavbě je odkaz na zpracované dokumenty SEA. O naprosté účelovosti těchto dokumentů svědčí fakt, že území, kterým se zabývají, leží mezi dálnicí D1 a Dobřejovicemi, a přestože dopady se dotknou převážně Dobřejovic, nikoliv Čestlic, není v nich o Dobřejovicích prakticky žádná zmínka.

„Zaplať pánbůh, že se vás zbavím,“ řekl rezignující starosta Dobřejovic. Zastupitelé mu zatleskali

Prý vysadí tisíce stromů a keřů

Developer tvrdí, že i když zabere ornou půdu, vysadí kolem svého projektu tisíce stromů a keřů, jež budou mít mnohem příznivější vliv na životní prostředí než pole, které tam nyní je. Zachytí prý mnohem víc prachu a hluku, a navíc udělají přirozený stín. „Budou generovat kyslík a čistit ovzduší. Projekt s tolika vzrostlými stromy v republice zřejmě není,“ uvádí s tím, že ani kvalitní půda nepřijde vniveč. Domluvil se prý s Agro Jesenice, že ji převezou na nedaleký pozemek, který se tím zúrodní.

FOTO: Dobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic

Dobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic - Dobřejovice proti komerční zóně (7)Dobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic - Dobřejovice proti komerční zóně (6)Dobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic - DobřejoviceDobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic - Dobřejovice proti komerční zóně (2)Dobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic - Dobřejovice proti komerční zóně (3)
Další fotky
Dobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic - Dobřejovice, střed obceDobřejovičtí bojují proti megalomanské výstavbě komerční zóny u Průhonic - Dobřejovice, obecní úřad

Jednání developera s obcí jsou neúspěšná

Firmě Domo Development se nedaří přemluvit obec Dobřejovice, aby stáhla protesty proti chystané komerční zóně těsně za hranicí jejího katastru podél dálnice D1. Obří zóna má měřit dva kilometry, z toho na třetinu pod názvem Kostka Čestlice, která leží těsně u Průhonic, už má Domo Development územní rozhodnutí. Zbytek je v územním plánu veden stále jako pole.

Letadla nám tu budou lítat přímo nad hlavou, zlobí se místní z Vodochod

Po nabídce peněz výhrůžky

Když developer neuspěl s nabídkou daru deseti milionů korun výměnou za to, že obec přestane stavbě bránit, zaslal jí dopis, v němž vyhrožoval, že obec s tisícovkou obyvatel bude muset hradit způsobenou škodu v řádu mnoha milionů korun. Ředitel firmy Jakub Andrle ji vyčíslil na 18 milionů korun, ale zmařené investice prý mohou dosáhnout až 1,5 miliardy. „Obec Dobřejovice brání rozvoji sousedních obcí a adresuje účelová a obstrukční podání s motivem způsobení škody naší společnosti za pomoci zneužívání procesních institutů odvolání a žalobních návrhů,“ uvedl Jakub Andrle v dopise. A upozornil také na to, že vedení obce vyhazuje statisíce korun za podle něj zbytečné právní služby advokátní kanceláře Frank Bold, která ji proti developerovi zastupuje.

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Podle advokáta hájí obec oprávněné zájmy obyvatel

Advokát Jiří Nezhyba z renomované kanceláře Frank Bold ale uvádí, že vedení obce odvoláváním proti rozhodnutím, která můžou zhoršit životní prostředí, hájí oprávněné zájmy obyvatel a zdůrazňuje, že „je to úkol, který jim vyplývá ze zákona o obcích, a nikdo je za uplatňování práv ve správních řízeních nemůže popotahovat. Je pak na úřadech, jak s těmi námitkami nebo odvoláními obce naloží,“ poukazuje Jiří Nezhyba. „Ale chápu, že takové výhrůžné dopisy od investora mohou zastupitele, zvlášť když jde o malou obec, znejistět,“ dodává.

FOTO: Dobřejovice

Dobřejovice - DobřejoviceDobřejovice - DobřejoviceDobřejovice - DobřejoviceDobřejovice - DobřejoviceDobřejovice - Dobřejovice

Domo Development má na projekt Kostka Čestlice platné územní rozhodnutí, které již nabylo právní moci. Obec Dobřejovice se zřejmě pokusí napadnout i to. Protože, jak uvádí právník Jiří Nezhyba, „zrušení souhlasu s odnětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu je důvodem pro obnovu řízení.“

Občany Mníšku pod Brdy trápí hluk z dálnice. Město usiluje o protihlukovou směnu

 

Před 57 minutami
Středočeský kraj plánuje postavit více záchytných P+R parkovišť v blízkosti železničních stanic. Integrovaná doprava Středočeského...
Před 3 hodinami
Premiér Andrej Babiš se odvolal proti novému rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho možného střetu...
Dnes, 11:04
Přes čtyři stovky stromů a bezmála třináct a půl tisíc keřů na celkové výměře přes...
Dnes, 09:00
Přes 14 kilometrů cyklostezky, která propojí městskou část Praha Kolovraty – Říčany – Světice -...
Včera, 15:01
Radnice Jižního Města chce na svém území zvýšit počet parkovacích míst. V současné době připravuje...
23.8.2019
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
22.8.2019
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
21.8.2019
Senioři a osoby s průkazem ZTP v Jesenici mohou dále využívat službu SENIOR TAXI při...
21.8.2019
Státní plavební správa vymezila na nádrži vodního díla Vrané nad Vltavou vodní plochu pro provozování...
Reklama