18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Drahota ohrožuje stavbu nové školy, obec hledá úspory

Nová budova 1. základní školy na Komenského náměstí v Říčanech bude možná vypadat jinak. Původní plány stavby ohrožují vysoké ceny ve stavebnictví, zdražování by mohlo dostat projekt nad finanční možnosti města. Architekti teď hledají stamilionovou úsporu. Projektují školu pro 540 žáků v 18 kmenových třídách. Úsporu nákladů přinese nižší počet kabinetů, odborných učeben a družin. Pokud radnice nesežene finance, bude jižní křídlo školy postaveno až ve druhé etapě. Vedení města jedná o možnosti navýšení státní dotace, Náš REGION o tom informovala tisková mluvčí Říčan Kateřina Lauerová.

Reklama

Současný raketový růst cen nemovitostí, který tlačí i na ceny ve stavebnictví, začal ohrožovat stavbu nové základní školy v Říčanech u Prahy. „V návaznosti na podrobnější stupeň projektové dokumentace byl zpracován také předběžný rozpočet zohledňující aktuální ceny ve stavebnictví. Ten zaznamenal výrazný nárůst cen, který málokdo čekal,“ uvedla mluvčí Lauerová, „mimo tento fakt rozpočet navýšily i další požadavky, například vlastní kuchyň s kapacitou 600 až 900 jídel, řešení úpravy ulice Chelčického, která zajistí lepší prostupnost lokalitou. Necelých pět milionů si vyžádá přeložka sítí vysokého napětí a uložení trafostanice pod zem, což přispěje ke kultivaci veřejného prostoru náměstí.“

Vedení města proto zadalo architektům řešení úspor v podobě vypracování několika variant. Zpracovány byly čtyři návrhy. Tyto varianty byly projednány s pracovní komisí pro výstavbu ZŠ. Ta doporučila ke schválení variantu A zahrnující snížený standard při zachování stávajícího objemu ZŠ, případně variantu C bez jižního křídla v případě, že nedojde k dostatečnému finančnímu zajištění realizace dle varianty A. Stejné řešení odhlasovalo Zastupitelstvo města Říčany v prosinci.

„Vedení říčanské radnice zároveň intenzivně jedná o možnosti navýšení vyjednané státní dotace MŠMT ze 160 na 300 milionů korun. Ucházet se chce i o dotace ministerstva životního prostředí, jelikož se jedná o budovu pasivní se zelenou střechou,“ dodává Lauerová. To by případně pokrylo zhruba 90 milionů. Dalších odhadem 20 milionů korun by mohlo čerpat od ministerstva financí na vybavení školy, pokud budou vypsány dotační tituly.

Z periferie městem. Výstava o proměnách Motolského údolí

19.5.2019
V Uhříněvsi na setkání u skateparku si nejen děti, ale i další účastníci všech věkových kategorií...
17.5.2019
Město Říčany začalo v Kuří s přestavbou 110 let staré obecné školy na mateřskou školu....
16.5.2019
Hygienická stanice hlavního města Prahy už má připravený plán kontrol zaměřený na kvalitu přírodních koupacích...
16.5.2019
Před plánovanou rekonstrukcí rybníka Rozpakov rybáři udělali výlov 9000 kusů kaprů a dalších ryb. Nádrž...
15.5.2019
Obličej zahleděný do displeje chytrého telefonu nebo tabletu, to je trend rozšířený mezi teenagery, dětmi...
15.5.2019
Z Týnce nad Sázavou a Jílového jezdí do Prahy nově 12 nových kloubových autobusů. Jejich...
15.5.2019
Už v sobotu 18. června bude Černokostelecký pivovar pořádat prohlídky unikátních prostor a technologického zařízení. Hlavním...
9.5.2019
Z tramvajových tratí z Prahy do Středočeského kraje se v současnosti připravuje pouze trať z...
7.5.2019
Dlouho plánované rozšíření hřbitova v Hostivaři by mohlo začít letos, ovšem jen za předpokladu, že...
7.5.2019
Dolní Břežany pokračují v hledání dobrovolníků pro bezpečné převádění školáků. Nabízejí i finanční odměnu.
Reklama