12℃
Dnes je 21. srpen , svátek má Johana

Ekotým ZŠ Jílové u Prahy mapoval stromy svobody a památné stromy

Základní škola v Jílovém u Prahy je nositelkou mezinárodního titulu Ekoškola, který bude v letošním školním roce obhajovat. Koordinátorem školních aktivit v tomto programu je Ekotým, který je tvořen zástupci většiny tříd a učiteli.

Reklama

„Členové Ekotýmu se zapojují do práce minitýmů, které se zabývají konkrétními úkoly. Jeden z nich jsme zvolili u příležitosti 100. výročí vzniku naší republiky. Jednalo se o mapování tzv. stromů svobody, tedy stromů, které byly vysazeny na počest vzniku republiky v roce 1918 nebo při pozdějších kulatých výročích. Naším cílem bylo také vysadit nový strom svobody, to se nám ale nakonec nepodařilo a mrzí nás to. Jsme ale rádi, že v okolí Jílového bylo nových stromů svobody vysazeno hned několik,“ uvedl koordinátor a vedoucí Ekotýmu Jan Vrtiška.

„Později jsme k této aktivitě přidali i mapování památných stromů, tedy významných stromů, které byly vyhlášeny jako chráněné dle zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů,“ dodává Vrtiška.

Stromy jsou většinou dlouhověké organismy a v krajině plní mnoho funkcí. Poskytují stín, zvlhčují vzduch, vyrábějí kyslík, zpracovávají oxid uhličitý a tím přispívají k regulaci nebezpečných klimatických změn, jsou útočištěm i potravou mnoha druhů organismů. Navíc jsou památníkem uplynulých časů. Kdybyste rozuměli jejich řeči, určitě byste se dozvěděli mnoho zajímavých informací o životě v minulých desetiletích a často i staletích.

„Stromy jsou prostě důležité a měli bychom si to všichni uvědomovat. I proto jsme se do tohoto projektu pustili. Chtěli jsme poznat významné stromy našeho okolí, něco se o nich dozvědět a poskytnout tuto informaci i ostatním,“ tvrdí členka Ekotýmu z řad žáků.

V rámci tohoto mapování pátrali zástupci po informacích na úřadech, u kronikářů či v kronikách, na webových stránkách či studovali starší výzkumné práce. Také uspořádali tři výzkumné výpravy, které byly otevřené i případným zájemcům z řad veřejnosti. Jejich cílem bylo obejít všechny vytipované stromy, vyfotografovat je, změřit jejich výšku, obvod kmene, šířku koruny a posoudit laickým způsobem jejich zdravotní stav. Také se snažili porovnat zjištěná fakta se staršími údaji. Pokud nebyli spokojeni se zdravotním stavem stromu, podali podnět příslušnému úřadu, aby ke stromu vyslal odborníka.

Jejich výzkumy se zaměřily na území obcí, z nichž chodí žáci do jílovské školy – tedy Jílové u Prahy, Libeř, Kamenný Přívoz, Psáry, Okrouhlo, Petrov a Pohoří.

Ke každému stromu vytvořili kartu a celou práci pak sešili do brožury, která je v elektronické verzi přístupná zájemcům i na webu Ekotýmu: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/pamatne-stromy-a-stromy-svobody/

Filipa Janoušková a Honza Vrtiška

 

 

Dnes, 15:00
Senioři a osoby s průkazem ZTP v Jesenici mohou dále využívat službu SENIOR TAXI při...
Dnes, 12:11
Státní plavební správa vymezila na nádrži vodního díla Vrané nad Vltavou vodní plochu pro provozování...
Dnes, 09:00
Platba předem za osobní automobil se šestačtyřicetiletému muži vymstila. Nechal se totiž zjevně napálit dosud...
Včera, 18:33
Hodnotící komise vybírala z pěti studií na nový polyfunkční dům v Pitkovicích. Do druhého kola...
Včera, 16:39
Město nabízí svým obyvatelům 648 kompostérů k bezplatnému zapůjčení. Získalo na ně dotaci 1,2 milionu...
Včera, 12:26
V noci z 10. na 11. srpna zemřela majitelka firmy Sushiqueen Bára Rektorová, která proslula jako...
19.8.2019
V budově vybuchl plyn, její část se zřítila a je pravděpodobné, že pod sutinami zůstali...
19.8.2019
Do letošního ročníku soutěžní přehlídky Stavby roku Středočeského kraje 2019 se přihlásilo 20 staveb. Soutěží...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Lávku v ulici Ke Kříži, která povede vedle stávajícího železničního mostu, bude stavět Magistrát hlavního...
Reklama