20℃
Dnes je 24. duben , svátek má Jiří

Ekotým ZŠ Jílové u Prahy mapoval stromy svobody a památné stromy

Základní škola v Jílovém u Prahy je nositelkou mezinárodního titulu Ekoškola, který bude v letošním školním roce obhajovat. Koordinátorem školních aktivit v tomto programu je Ekotým, který je tvořen zástupci většiny tříd a učiteli.

Reklama

„Členové Ekotýmu se zapojují do práce minitýmů, které se zabývají konkrétními úkoly. Jeden z nich jsme zvolili u příležitosti 100. výročí vzniku naší republiky. Jednalo se o mapování tzv. stromů svobody, tedy stromů, které byly vysazeny na počest vzniku republiky v roce 1918 nebo při pozdějších kulatých výročích. Naším cílem bylo také vysadit nový strom svobody, to se nám ale nakonec nepodařilo a mrzí nás to. Jsme ale rádi, že v okolí Jílového bylo nových stromů svobody vysazeno hned několik,“ uvedl koordinátor a vedoucí Ekotýmu Jan Vrtiška.

„Později jsme k této aktivitě přidali i mapování památných stromů, tedy významných stromů, které byly vyhlášeny jako chráněné dle zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů,“ dodává Vrtiška.

Stromy jsou většinou dlouhověké organismy a v krajině plní mnoho funkcí. Poskytují stín, zvlhčují vzduch, vyrábějí kyslík, zpracovávají oxid uhličitý a tím přispívají k regulaci nebezpečných klimatických změn, jsou útočištěm i potravou mnoha druhů organismů. Navíc jsou památníkem uplynulých časů. Kdybyste rozuměli jejich řeči, určitě byste se dozvěděli mnoho zajímavých informací o životě v minulých desetiletích a často i staletích.

„Stromy jsou prostě důležité a měli bychom si to všichni uvědomovat. I proto jsme se do tohoto projektu pustili. Chtěli jsme poznat významné stromy našeho okolí, něco se o nich dozvědět a poskytnout tuto informaci i ostatním,“ tvrdí členka Ekotýmu z řad žáků.

V rámci tohoto mapování pátrali zástupci po informacích na úřadech, u kronikářů či v kronikách, na webových stránkách či studovali starší výzkumné práce. Také uspořádali tři výzkumné výpravy, které byly otevřené i případným zájemcům z řad veřejnosti. Jejich cílem bylo obejít všechny vytipované stromy, vyfotografovat je, změřit jejich výšku, obvod kmene, šířku koruny a posoudit laickým způsobem jejich zdravotní stav. Také se snažili porovnat zjištěná fakta se staršími údaji. Pokud nebyli spokojeni se zdravotním stavem stromu, podali podnět příslušnému úřadu, aby ke stromu vyslal odborníka.

Jejich výzkumy se zaměřily na území obcí, z nichž chodí žáci do jílovské školy – tedy Jílové u Prahy, Libeř, Kamenný Přívoz, Psáry, Okrouhlo, Petrov a Pohoří.

Ke každému stromu vytvořili kartu a celou práci pak sešili do brožury, která je v elektronické verzi přístupná zájemcům i na webu Ekotýmu: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/pamatne-stromy-a-stromy-svobody/

Filipa Janoušková a Honza Vrtiška

 

 

Včera, 17:00
Vyšetřovatel hasičů vyloučil úmyslné zapálení jako příčinu sobotního požáru obchodního centra v Říčanech. Oheň v...
22.4.2019
Lavičky v Říčanském lese byly pořízeny v rámci druhého ročníku projektu Překvapte Říčany. V městských lesích podél...
20.4.2019
Na dva nové zvony do zvonice kostela Panny Marie Sněžné se složili lidé, město a...
19.4.2019
Na dálnici D1 u Prahy se vrátily stavební práce kolem křížení s Pražským okruhem. Řidiči by měli...
18.4.2019
Až třikrát rychleji oproti běžné výuce se mohou školáci z říčanských škol učit anglický jazyk....
18.4.2019
Děti z rybářského kroužku ve Zdiměřicích a Jesenici se teď budou chytání ryb učit z...
15.4.2019
V Říčanech u Prahy se žena rozhodla jet autem do školy pro dceru. Byla ale...
13.4.2019
U lanové pyramidy v Uhříněvsi se objevila výstražná cedule NEPOUŽÍVAT DO ODVOLÁNÍ. V písku se...
5.4.2019
Problematický zoopark ve Zvoli u Prahy se nejspíše přestěhuje. Jeho majitel Tomáš Machač se nemovitost...
5.4.2019
Zápach šířící se z kanalizace v okolí jesenické základní školy obtěžoval místní dlouhou dobu. Problém...
Reklama