13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Ekotým ZŠ Jílové u Prahy mapoval stromy svobody a památné stromy

Základní škola v Jílovém u Prahy je nositelkou mezinárodního titulu Ekoškola, který bude v letošním školním roce obhajovat. Koordinátorem školních aktivit v tomto programu je Ekotým, který je tvořen zástupci většiny tříd a učiteli.

Reklama

„Členové Ekotýmu se zapojují do práce minitýmů, které se zabývají konkrétními úkoly. Jeden z nich jsme zvolili u příležitosti 100. výročí vzniku naší republiky. Jednalo se o mapování tzv. stromů svobody, tedy stromů, které byly vysazeny na počest vzniku republiky v roce 1918 nebo při pozdějších kulatých výročích. Naším cílem bylo také vysadit nový strom svobody, to se nám ale nakonec nepodařilo a mrzí nás to. Jsme ale rádi, že v okolí Jílového bylo nových stromů svobody vysazeno hned několik,“ uvedl koordinátor a vedoucí Ekotýmu Jan Vrtiška.

„Později jsme k této aktivitě přidali i mapování památných stromů, tedy významných stromů, které byly vyhlášeny jako chráněné dle zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů,“ dodává Vrtiška.

Stromy jsou většinou dlouhověké organismy a v krajině plní mnoho funkcí. Poskytují stín, zvlhčují vzduch, vyrábějí kyslík, zpracovávají oxid uhličitý a tím přispívají k regulaci nebezpečných klimatických změn, jsou útočištěm i potravou mnoha druhů organismů. Navíc jsou památníkem uplynulých časů. Kdybyste rozuměli jejich řeči, určitě byste se dozvěděli mnoho zajímavých informací o životě v minulých desetiletích a často i staletích.

„Stromy jsou prostě důležité a měli bychom si to všichni uvědomovat. I proto jsme se do tohoto projektu pustili. Chtěli jsme poznat významné stromy našeho okolí, něco se o nich dozvědět a poskytnout tuto informaci i ostatním,“ tvrdí členka Ekotýmu z řad žáků.

V rámci tohoto mapování pátrali zástupci po informacích na úřadech, u kronikářů či v kronikách, na webových stránkách či studovali starší výzkumné práce. Také uspořádali tři výzkumné výpravy, které byly otevřené i případným zájemcům z řad veřejnosti. Jejich cílem bylo obejít všechny vytipované stromy, vyfotografovat je, změřit jejich výšku, obvod kmene, šířku koruny a posoudit laickým způsobem jejich zdravotní stav. Také se snažili porovnat zjištěná fakta se staršími údaji. Pokud nebyli spokojeni se zdravotním stavem stromu, podali podnět příslušnému úřadu, aby ke stromu vyslal odborníka.

Jejich výzkumy se zaměřily na území obcí, z nichž chodí žáci do jílovské školy – tedy Jílové u Prahy, Libeř, Kamenný Přívoz, Psáry, Okrouhlo, Petrov a Pohoří.

Ke každému stromu vytvořili kartu a celou práci pak sešili do brožury, která je v elektronické verzi přístupná zájemcům i na webu Ekotýmu: https://ekoskola-zsjilove.webnode.cz/news/pamatne-stromy-a-stromy-svobody/

Filipa Janoušková a Honza Vrtiška

 

 

Včera, 11:41
Policisté okrsku Praha-jih v minulých dnech přijali oznámení o obtěžování nezletilé dívky neznámým mužem. Mělo...
15.2.2019
Životní příběhy neobyčejně obyčejných lidí budou dokumentovat žáci sedmých až devátých tříd ze základních škol....
14.2.2019
Pražský Újezd má novou hasičskou zbrojnici. V městské části na jihovýchodě metropole chybělo zázemí dobrovolných...
13.2.2019
Zpěvačka Helena Vondráčková upozornila na bezhlavé kácení v Řitce, ke kterému přistoupilo vedení místní radnice,...
13.2.2019
Psy, křečka, uniformu pilota, lednici, rotoped, ale i urnu s popelem zapomněli loni cestující v...
11.2.2019
Letošní zimní údržba je pro silničáře ve Středočeském kraji náročnější než předchozí. V řadě měst...
11.2.2019
Požár chaty v rekreační oblasti v Senohrabech u Prahy včera způsobil škodu za 800.000 korun....
11.2.2019
Praha letos vydá na investice 19,4 miliardy Kč. Rada hlavního města dnes přidala na investice...
11.2.2019
Zastupitelstvo Jesenice schválilo rozpočet města na rok 2019. Hospodařit bude s příjmy 263,9 milionu korun,...
8.2.2019
Největší zdražení vody letos čeká domácnosti v Průhonicích a Sedlčanech. Tady se cena vodného a stočného...
Reklama