Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu u Prahy

Další fotky

Na konci října se stal areál bývalého plicního sanatoria v Kostelci nad Černými lesy v okrese Praha-východ místem pro cvičení integrovaného záchranného systému. Námětem bylo statické narušení objektu vlivem stavebních prací s následným vyhledáním a záchranou osob.

Podle scénáře cvičení se při demoličních pracích zřítily vodorovné nosné konstrukce budovy. V objektu se před vznikem mimořádné události nacházelo celkem 33 dělníků, kteří prováděli různé demoliční a udržovací práce. Cvičení počítalo se zraněními různého rozsahu, mrtvými a zavalenými pod sutinami s nutností vyhledání a následného vyproštění.

Kromě profesionálních hasičů ze stanic Český Brod a Říčany se cvičení zúčastnily i jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Kostelec nad Černými lesy, Mnichovice, Mukařov, Říčany a Tehovec, dále šest posádek Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a čtyři hlídky Policie ČR z kolínského územního odboru. Současně bylo do cvičení zapojeno pět kynologů se psy pražské městské policie, kteří mají specializaci na vyhledávání osob v sutinách.

„Hlavním cílem cvičení bylo ověření součinnosti jednotlivých zúčastněných složek IZS při spolupráci na místě neštěstí, zejména v souvislosti s vyhledáním a záchranou osob ze zřícené budovy a třídění raněných u události s větším počtem raněných osob pomocí metody START,“ uvedl velitel stanice Říčany Roman Hejzlar.

„V první fázi řízení zásahu bylo místo mimořádné události rozděleno na bojové úseky s důrazem na prohledání prostor budovy umožňující bezpečný vstup pro zasahující složky IZS s cílem zraněné osoby vyhledat, roztřídit dle typu zranění a transportovat mimo objekt,“ dodává Hejzlar.

V blízkosti sanatoria zdravotnická záchranná služba vytvořila místo pro třídění raněných a poskytnutí lékařské pomoci. Zdravotnický personál prakticky nacvičoval ošetření různých zranění u postižených osob a jejich následný přesun do zdravotnických zařízení.

Policisté spolupracovali při vyhledávání a odsunu raněných a soustředili osoby na bezpečném místě před budovou s cílem zjistit jejich totožnost i přesný počet.

V další fázi zásahu kynologický tým pomocí psů vyhledával osoby ve druhém nadzemním podlaží, kde psi označili nález osoby, kterou poté záchranné týmy pomocí lezecké techniky transportovaly k ošetření posádce zdravotnické záchranné služby.

Současně kynologové vyhledávali osoby v podzemním podlaží objektu, kde byli nalezeni další dva přeživší dělníci. Za součinnosti jednotek požární ochrany a lékaře byly osoby vyproštěny, stabilizovány a odsunuty v transportním prostředku k dalšímu ošetření.

V průběhu zásahu byla na místo cestou operačního střediska povolána i starostka Kostelce nad Černými lesy, která pak byla na štábu seznámena s řešením nastalé situace.

FOTO: Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu

Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 06-006Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 20-020Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 40-040Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 58-058Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 65-065
Další fotky
Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 79-079Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 84-084
21.2.2020
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
21.2.2020
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
20.2.2020
Říčanská radnice vyzvala žáky základních škol, aby pilně studovali angličtinu. Ti nejlepší se pojedou na...
19.2.2020
Muzeum Říčany se nebojí nových vzdělávacích forem. Historii, kulturu i přírodu přibližuje hravým a zážitkovým...
19.2.2020
Základní a mateřská škola Na Beránku se nedočká nové pětipodlažní budovy pro vzdělávací program Montessori,...
18.2.2020
Na výstavě Mince doby lucemburské měli návštěvníci jedinečnou příležitost vidět unikátní numismatický soubor. Skutečnou třešničkou...
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
17.2.2020
Městská část Praha 22 v letošním roce uspořádá čtyři jednodenní autokarové výlety pro seniory starší...
15.2.2020
Desítky let nevyužitý pozemek v Říčanech u Prahy, kde měla původně stát věznice, našel využití....
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
Reklama