-2℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu u Prahy

Další fotky

Na konci října se stal areál bývalého plicního sanatoria v Kostelci nad Černými lesy v okrese Praha-východ místem pro cvičení integrovaného záchranného systému. Námětem bylo statické narušení objektu vlivem stavebních prací s následným vyhledáním a záchranou osob.

Podle scénáře cvičení se při demoličních pracích zřítily vodorovné nosné konstrukce budovy. V objektu se před vznikem mimořádné události nacházelo celkem 33 dělníků, kteří prováděli různé demoliční a udržovací práce. Cvičení počítalo se zraněními různého rozsahu, mrtvými a zavalenými pod sutinami s nutností vyhledání a následného vyproštění.

Kromě profesionálních hasičů ze stanic Český Brod a Říčany se cvičení zúčastnily i jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Kostelec nad Černými lesy, Mnichovice, Mukařov, Říčany a Tehovec, dále šest posádek Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a čtyři hlídky Policie ČR z kolínského územního odboru. Současně bylo do cvičení zapojeno pět kynologů se psy pražské městské policie, kteří mají specializaci na vyhledávání osob v sutinách.

„Hlavním cílem cvičení bylo ověření součinnosti jednotlivých zúčastněných složek IZS při spolupráci na místě neštěstí, zejména v souvislosti s vyhledáním a záchranou osob ze zřícené budovy a třídění raněných u události s větším počtem raněných osob pomocí metody START,“ uvedl velitel stanice Říčany Roman Hejzlar.

„V první fázi řízení zásahu bylo místo mimořádné události rozděleno na bojové úseky s důrazem na prohledání prostor budovy umožňující bezpečný vstup pro zasahující složky IZS s cílem zraněné osoby vyhledat, roztřídit dle typu zranění a transportovat mimo objekt,“ dodává Hejzlar.

V blízkosti sanatoria zdravotnická záchranná služba vytvořila místo pro třídění raněných a poskytnutí lékařské pomoci. Zdravotnický personál prakticky nacvičoval ošetření různých zranění u postižených osob a jejich následný přesun do zdravotnických zařízení.

Policisté spolupracovali při vyhledávání a odsunu raněných a soustředili osoby na bezpečném místě před budovou s cílem zjistit jejich totožnost i přesný počet.

V další fázi zásahu kynologický tým pomocí psů vyhledával osoby ve druhém nadzemním podlaží, kde psi označili nález osoby, kterou poté záchranné týmy pomocí lezecké techniky transportovaly k ošetření posádce zdravotnické záchranné služby.

Současně kynologové vyhledávali osoby v podzemním podlaží objektu, kde byli nalezeni další dva přeživší dělníci. Za součinnosti jednotek požární ochrany a lékaře byly osoby vyproštěny, stabilizovány a odsunuty v transportním prostředku k dalšímu ošetření.

V průběhu zásahu byla na místo cestou operačního střediska povolána i starostka Kostelce nad Černými lesy, která pak byla na štábu seznámena s řešením nastalé situace.

FOTO: Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu

Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 06-006Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 20-020Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 40-040Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 58-058Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 65-065
Další fotky
Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 79-079Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 84-084
Včera, 15:15
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
Včera, 13:11
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
5.12.2019
V koridoru plánované tramvajové tratě z pražské Písnice do Jesenice bude platit stavební uzávěra. O...
5.12.2019
Památný dub na Točné si kdysi zahrál v české filmové pohádce Třetí princ a v...
5.12.2019
Pražský magistrát poskytne radnici Prahy 22 dotaci 7,85 milionu korun na výkup pozemků a zajištění...
4.12.2019
Dopravní policisté na Říčansku vyšetřují okolnosti dopravní nehody a jízdy autobusu příměstské hromadné dopravy linky...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
2.12.2019
Pavla má následkem nemoci těžké postižení, její zdravotní stav se zhoršil a neobejde se bez...
1.12.2019
Rada hlavního města Prahy schválila žádost Prahy 22 o převod investiční akce výstavby nové ZŠ...
Reklama