Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu u Prahy

Další fotky

Na konci října se stal areál bývalého plicního sanatoria v Kostelci nad Černými lesy v okrese Praha-východ místem pro cvičení integrovaného záchranného systému. Námětem bylo statické narušení objektu vlivem stavebních prací s následným vyhledáním a záchranou osob.

Podle scénáře cvičení se při demoličních pracích zřítily vodorovné nosné konstrukce budovy. V objektu se před vznikem mimořádné události nacházelo celkem 33 dělníků, kteří prováděli různé demoliční a udržovací práce. Cvičení počítalo se zraněními různého rozsahu, mrtvými a zavalenými pod sutinami s nutností vyhledání a následného vyproštění.

Kromě profesionálních hasičů ze stanic Český Brod a Říčany se cvičení zúčastnily i jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Kostelec nad Černými lesy, Mnichovice, Mukařov, Říčany a Tehovec, dále šest posádek Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a čtyři hlídky Policie ČR z kolínského územního odboru. Současně bylo do cvičení zapojeno pět kynologů se psy pražské městské policie, kteří mají specializaci na vyhledávání osob v sutinách.

„Hlavním cílem cvičení bylo ověření součinnosti jednotlivých zúčastněných složek IZS při spolupráci na místě neštěstí, zejména v souvislosti s vyhledáním a záchranou osob ze zřícené budovy a třídění raněných u události s větším počtem raněných osob pomocí metody START,“ uvedl velitel stanice Říčany Roman Hejzlar.

„V první fázi řízení zásahu bylo místo mimořádné události rozděleno na bojové úseky s důrazem na prohledání prostor budovy umožňující bezpečný vstup pro zasahující složky IZS s cílem zraněné osoby vyhledat, roztřídit dle typu zranění a transportovat mimo objekt,“ dodává Hejzlar.

V blízkosti sanatoria zdravotnická záchranná služba vytvořila místo pro třídění raněných a poskytnutí lékařské pomoci. Zdravotnický personál prakticky nacvičoval ošetření různých zranění u postižených osob a jejich následný přesun do zdravotnických zařízení.

Policisté spolupracovali při vyhledávání a odsunu raněných a soustředili osoby na bezpečném místě před budovou s cílem zjistit jejich totožnost i přesný počet.

V další fázi zásahu kynologický tým pomocí psů vyhledával osoby ve druhém nadzemním podlaží, kde psi označili nález osoby, kterou poté záchranné týmy pomocí lezecké techniky transportovaly k ošetření posádce zdravotnické záchranné služby.

Současně kynologové vyhledávali osoby v podzemním podlaží objektu, kde byli nalezeni další dva přeživší dělníci. Za součinnosti jednotek požární ochrany a lékaře byly osoby vyproštěny, stabilizovány a odsunuty v transportním prostředku k dalšímu ošetření.

V průběhu zásahu byla na místo cestou operačního střediska povolána i starostka Kostelce nad Černými lesy, která pak byla na štábu seznámena s řešením nastalé situace.

FOTO: Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu

Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 06-006Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 20-020Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 40-040Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 58-058Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 65-065
Další fotky
Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 79-079Hasiči cvičili záchranu lidí zavalených v plicním sanatoriu - 84-084
Včera, 18:25
Město Říčany se proti rozsudku soudu neodvolá a zahájí převod 31 bytů na Komenského náměstí...
16.11.2020
Realitní a developerská společnost Getberg staví na lukrativním místě ve Strančicích u Prahy projekt rezidenčního...
13.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
13.11.2020
Říčany obhájily potřetí první místo v projektu Obce v datech, letos dokonce zvýšily náskok před druhou Prahou....
12.11.2020
Policisté zaslavili během několika dní dvě řidičky a jednoho řidiče, kteří řídili pod vlivem alkoholu....
11.11.2020
Domov seniorů Říčany potřebuje pomoc s péčí o klienty. Testy na covid-19 totiž odhalili nákazu...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
5.11.2020
Říčany u Prahy začaly tažení proti dlouhodobě odstaveným autům. Ty blokují ve městě parkovací místa....
1.11.2020
Městská část už koupila pozemky pro lesní školku a skautskou klubovnu, informoval o tom starosta...
31.10.2020
Ve čtvrtém ročníku Překvapte Říčany, rozhodli lidé v Říčanech o tom, na co radnice použije pět...
Reklama