12℃
Dnes je 20. listopad , svátek má Nikola

Hazard bude mít v Říčanech utrum od roku 2022, radnice osm milionů ročně raději oželí

Říčany se připojily ke zhruba 500 obcí, které zakázaly na svém území provozování hazardních her. Výsledky studie Nadačního fondu proti korupci i praxe měst totiž jasně dokazují, že pokud města hazard omezí nebo úplně zakážou, sníží se ve městech kriminalita. Závislost, která je s hraním automatů spojená, má vážné společenské dopady, kterým je lépe předcházet než řešit její následky.

Stejně jako u jiných neřestí, například alkoholu a tabáku, stojí proti dlouhému výčtu negativních dopadů jedno „pozitivum“, a to je příjem v podobě daní. V případě hazardu se za loňský rok přikutálelo z rulet a automatů přímo do městské kasy téměř osm milionů korun díky dani z hazardních her.

„Jde o peníze, které jsou často spojené s lidským neštěstím, závislostí, drobnou kriminalitou… Přijde mi trochu amorální po takových penězích prahnout a říkat, že je to dobrý příjem do rozpočtu. Není,“ říká starosta Vladimír Kořen.

Dluhy, následné exekuce majetku, negativní vliv na rodinu, rozpad partnerských vztahů, problémy v práci, to jsou většinou následky gamblerství. Často je v souvislosti s touto závislostí zmiňována i zvýšená kriminalita a narušování veřejného pořádku ve městech, kde jsou herny provozovány. Omezit tato společenská rizika má nová vyhláška, která stanovuje úplný zákaz provozování hazardních her na celém území města Říčany.

„Konec tolerance hazardu, zejména úplný zákaz výherních automatů už mělo zastupitelstvo několikrát na stole. Pro podporu vyhlášky se ale nikdy nenašel potřebný počet hlasů. Až teď,“ vysvětluje Kořen a dodává, „a jsem tomu rád. Ukázalo se, že některé potíže neodstranil ani nový loterijní zákon, který výrazně zpřísnil provozování.“

„Provozování hracích automatů v hernách, kasinech či různých typech restauračních zařízení zvyšuje kriminalitu. Prokázala to studie Nadačního fondu proti korupci a sdružení Naši politici, která srovnala ukazatele kriminality a hazardu u všech měst České republiky s více než 5000 obyvateli,“ dodává tisková mluvčí města Kateřina Lauerová.

Dosud mělo město platnou obecně závaznou vyhlášku z roku 2013, kterou určovalo místa, kde mohou být provozovány loterie a jiné podobné hry. Na území města v současné době funguje pět z původně povolených 15 míst. Herna Kryšpín, Cotton Club, Riviera a Eso mají platné povolení do června 2022, herně Florida vyprší platnost již posledního ledna 2021. Provozovatelé tedy mají čas se připravit na úplný zákaz.

Podle informace radnice pro vyhlášku hlasovalo v září 14 zastupitelů z 18 přítomných. Proti vystoupil zastupitel J. Kozák (ODS). Konstatoval, že samotný zákon z roku 2016 je poměrně přísný, a domnívá se, že narušování veřejného pořádku se dopouštějí spíše hosté podniků restauračních zařízení, kde se podává alkohol. Hazardní hry se podle jeho názoru nevymýtí a město se podle něho připravuje o peníze. Provozovatelů heren se zastala i další zastupitelka ODS K. Egidová, když připomněla, že se podniky spolupodílely na pořízení bezpečnostních kamer v podnicích v době, kdy to ještě nebylo povinností.

Úplný zákaz naopak podpořili v diskusi i v hlasování zastupitelé Klidného města i zastupitelé STAN, pro byl i Finanční výbor, který projednal dopad do rozpočtu a přijetí vyhlášky doporučil.

Před 1 hodinou
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
Před 3 hodinami
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
Včera, 14:33
Návrh nového dopravního terminálu má detailní podobu. Smíchovský terminál lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí...
18.11.2019
Městská část Praha 22 připravuje výstavbu nové mateřské školy, která bude v tepelně pasivním standardu....
18.11.2019
Lídrem kandidátky České strany sociálně demokratické (ČSSD) do krajských voleb ve Středočeském kraji bude předseda...
17.11.2019
Dolnobřežanský park a hřbitov se ve veřejném hlasování soutěže Park roku 2019 umístil na třetím...
17.11.2019
Na konci října se stal areál bývalého plicního sanatoria v Kostelci nad Černými lesy v...
17.11.2019
Uhříněveskou oboru čeká prořízka, vytěženy mají být jasany napadené nekrózou. Město jedná o možnosti zpracování...
16.11.2019
Od začátku tohoto roku do konce října v územním odboru Praha venkov - JIH evidovala...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
Reklama