19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Hedvika Kadlecová získala ocenění pro ženy ve vědě

Běhá půlmaratony a zároveň zkoumá procesy v kvantovém vakuu. Hedvika Kadlecová z laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech se stala jednou ze tří vítězek prestižní soutěže L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Právě českých žen pracuje ve vědě stále méně, upozorňuje Sociologický ústav Akademie věd ČR.

Reklama

„Srážíme proti sobě dva laserové svazky a analyzujeme vycházející záření pomocí metod kvantové elektrodynamiky a nelineární vlnové teorie pro potřeby reálného experimentu,“ popisovala Kadlecová svoji práci ve videomedailonu. Podle Kadlecové lze díky zkoumání částicových procesů ve vakuu „otevřít okno do nové fyziky a dosáhnout většího pochopení vakua jako důležitého média“. Součástí centra v Dolních Břežanech jsou čtyři vysoce výkonné lasery, s jejichž pomocí chtějí vědci studovat extrémní fyzikální jevy, jako je stimulace dějů uvnitř hvězd.

Společně s Kadlecovou zvítězila i Jana Žďárová Karasová, která se věnuje vojenské toxikologii a působí na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. „Ve své profesi se setkávám se stereotypy neustále,“ řekla v debatě na francouzském velvyslanectví Karasová, jejíž projekt souvisí se schopností nových molekul prostupovat do mozku.

Třetí oceněnou je Silvie Rimpelová, která zkoumá potenciál diagnostiky a léčby nádorového onemocnění prostřednictvím fluorescenčních konjugátů přírodních látek. Pracuje v Ústavu biochemie a mikrobiologie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a v debatě s vítězkami přiznala, že jako matka malého syna jen obtížně hledá koncentraci a čas na vědeckou práci − přesčasy, na které byla zvyklá, si nyní už nemůže dovolit.

Ocenění se v Česku uděluje již 13 let a má podpořit ženské vědecké talenty. Stejně jako další laureátky získala Hedvika Kadlecová finanční odměnu ve výši 200 tisíc korun, kterou převzala na slavnostním ceremoniálu na francouzském velvyslanectví v Praze. Do soutěže se přihlásila na popud svého profesora a budoucím vědkyním vzkazuje, aby včas odešly studovat do zahraničí a vytvořily si síť mezinárodních kontaktů. Ve svém projektu zkoumá kvantové částicové procesy ve vakuu.

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová na ceremoniálu uvedla, že ženy to mají ve vědecké kariéře těžší než muži, protože na nich spočívá hlavní váha starosti o děti. Apelovala také na zástupce výzkumných institucí, aby svým zaměstnankyním umožňovaly pružnou pracovní dobu a práci z domova. „Jsem sama příkladem ženy ve vědě a mohu říci, že tu stále přetrvává přesvědčení, že věda je v případě žen koníček, více či méně trpěný. A to je potřeba změnit. O jedno vás prosím: Vydržte!“

Do letošního ročníku se zapojilo celkem 40 českých vědkyň, přičemž do dubnového finále jich postoupilo 13. Oproti předchozím ročníkům se soutěžilo pouze v jedné věkové kategorii do 40 let. Předsedkyní odborné poroty, složené ze zástupců Akademie věd ČR, UNESCO a společnosti L’Oréal, byla známá imunoložka Blanka Říhová.

Poslední v Evropské unii

Sociologický ústav Akademie věd ČR dlouhodobě upozorňuje na nízké zastoupení žen mezi výzkumníky. V mezinárodním srovnání se v mnoha ukazatelích řadíme na poslední místo mezi zeměmi Evropské unie. Podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda pracovalo ve vědeckém prostředí v roce 2017 v České republice pouze 26,8 procenta žen a jejich zastoupení rok od roku klesá.

5 důvodů, proč ženy pouští k vodě muže, které milují

20.9.2019
V sobotu 21. září 2019 si příznivci městské hromadné dopravy i všichni, kteří se chtějí...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
18.9.2019
Vodní záchranáři na Slapské přehradě zaznamenali během letních prázdnin 79 zásahů, meziročně o sedm více....
17.9.2019
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku, Kněžiček na Nymbursku, Zlaté...
17.9.2019
V pražské městské části Nedvězí začne pracovat nové zastupitelstvo. Výsledek byl jasný předem, do komunálních...
16.9.2019
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
15.9.2019
Hospodaření radnice Prahy 11 skončilo k letošnímu 30. červnu přebytkem zhruba 19,6 milionu korun. Příjmy...
14.9.2019
Zoo v Praze-Troji by měla mít v budoucnu dva hlavní vchody. Nový vstup by mohl...
14.9.2019
Pražský magistrát nechal přepracovat projekt části Městského okruhu zvaného Vlasta navazujícího na Pelc-Tyrolce na tunel...
Reklama