18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Doprava je stále největším problémem Jesenice

Předvolební debata, kterou uspořádal s jesenickými politiky Radiožurnál, znovu ukázala na letitý problém s dopravou všeho druhu. Lidé cestují za prací, s dětmi do škol a nepříjemné jsou místním i kamiony.

Reklama

Jesenice patří k nejzastavěnějším obcím a každodenním problémem je houstnoucí doprava. Uchazeči o místa v zastupitelstvu města však vidí problémy i jinde. Jesenici chybí centrum, kde by se mohly usadit služby nebo alespoň cukrárna, do města by mohla vést tramvaj, chybí obchvat a problémem je také základní škola s detašovanými pracovišti.

Opoziční zastupitelka Naďa Karasová (Rozumný rozvoj – TOP 09) vidí jako řešení problémů s dopravou zákaz vjezdu vozidel nad 12 tun do města. „Řešením by byl zákaz kamionové dopravy ve městě, což je ale v kompetenci hlavně Středočeského kraje,“ uvedla Karasová. Jesenice také postrádá přirozené centrum. „Na tom se shodneme asi všichni, protože nám chybí centrum, kde by se mohly kumulovat všechny služby, kde by mohla být i jakási pěší zóna a klidně i nějaká ta cukrárna,“ dodává. Faktem je, že za zmizením přirozeného centra města stojí nekontrolovaná výstavba z 90. let.

Současná starostka Radka Vladyková (ANO) připomněla: „Problém je, že městem vedou takzvaná Stará Benešovská a okruh kolem Prahy se silnicí 101, které se tam kříží. Další zátěž v dopravě nám dělají i okolní obce, kde mají stejně nekontrolovatelný rozvoj, do Prahy se pak dostávají přes Jesenici.“

Další kandidát Jiří Hynek (kandiduje za Stranu svobodných občanů) řekl, že částečně si za složitou situaci mohou sami místní a tranzit. „Obojí se dá omezit,“ uvedl Hynek. „Motivujme místní lidi, aby nejezdili mimo město a řešili vše u nás. Lidi vozí děti do škol, malí podnikatelé nemají provozovny, tak podnikají jinde a zase jen víc zahušťují dopravu. Důležité je i přesvědčit starosty z okolních obcí, aby nám neblokovali sjezd z okruhu,“ myslí si.

„My Zelení chceme úplně jinou variantu dopravy,“ tvrdí Jana Vidímová (Za zelenou Jesenici). „Rádi bychom sem dostali jakoukoli kolejovou dopravu, případně tramvaj, která je ekologická. Protože když postavíme další silnici, zas nám sem vjedou další auta,“ říká Vidímová.

Místostarosta Radek Zápotocký (ODS) dodal: „Já bych vyzdvihl velký dluh, který tady máme od ŘSD, jež nám slíbilo jižní obchvat silnic 603 a 101. Ty nejsou zrealizovány dodnes, ačkoli okruh už tady funguje nějakých osm let. Přesně tohle by nám v centru Jesenice určitě ulevilo. Hlavně to křížení silnic.“

Pavel Smutný (STAN) připomenul možnost omezení tranzitu dopravním značením. „V roce 2013, kdy jsem byl starostou, jsme už byli před schválením vytěsnění tranzitní dopravy z Jesenice. Dokonce jsme měli už i schválené zákazové značky a dobrozdání ministerstva dopravy. Do konce to ale nikdy nikdo nedotáhl,“ říká Smutný.

Důvod, proč městem, kudy vedou silnice II. třídy, stále jezdí kamiony, pak vidí v odvolání vůči tomuto rozhodnutí městem Říčany. „Protože s dopravou je to tak, že když se někde ucpe, tak se jen přesune jinam. Za celé čtyři roky to ale lidé na radnici nezvládli dořešit,“ dodává Smutný. V minulých dnech Říčany dosáhly zákazu vjezdu kamionové dopravy do města.

Integrace středočeské dopravy má být dokončena do konce roku 2019

19.5.2019
V Uhříněvsi na setkání u skateparku si nejen děti, ale i další účastníci všech věkových kategorií...
17.5.2019
Město Říčany začalo v Kuří s přestavbou 110 let staré obecné školy na mateřskou školu....
16.5.2019
Hygienická stanice hlavního města Prahy už má připravený plán kontrol zaměřený na kvalitu přírodních koupacích...
16.5.2019
Před plánovanou rekonstrukcí rybníka Rozpakov rybáři udělali výlov 9000 kusů kaprů a dalších ryb. Nádrž...
15.5.2019
Obličej zahleděný do displeje chytrého telefonu nebo tabletu, to je trend rozšířený mezi teenagery, dětmi...
15.5.2019
Z Týnce nad Sázavou a Jílového jezdí do Prahy nově 12 nových kloubových autobusů. Jejich...
15.5.2019
Už v sobotu 18. června bude Černokostelecký pivovar pořádat prohlídky unikátních prostor a technologického zařízení. Hlavním...
9.5.2019
Z tramvajových tratí z Prahy do Středočeského kraje se v současnosti připravuje pouze trať z...
7.5.2019
Dlouho plánované rozšíření hřbitova v Hostivaři by mohlo začít letos, ovšem jen za předpokladu, že...
7.5.2019
Dolní Břežany pokračují v hledání dobrovolníků pro bezpečné převádění školáků. Nabízejí i finanční odměnu.
Reklama