22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Doprava je stále největším problémem Jesenice

Předvolební debata, kterou uspořádal s jesenickými politiky Radiožurnál, znovu ukázala na letitý problém s dopravou všeho druhu. Lidé cestují za prací, s dětmi do škol a nepříjemné jsou místním i kamiony.

Reklama

Jesenice patří k nejzastavěnějším obcím a každodenním problémem je houstnoucí doprava. Uchazeči o místa v zastupitelstvu města však vidí problémy i jinde. Jesenici chybí centrum, kde by se mohly usadit služby nebo alespoň cukrárna, do města by mohla vést tramvaj, chybí obchvat a problémem je také základní škola s detašovanými pracovišti.

Opoziční zastupitelka Naďa Karasová (Rozumný rozvoj – TOP 09) vidí jako řešení problémů s dopravou zákaz vjezdu vozidel nad 12 tun do města. „Řešením by byl zákaz kamionové dopravy ve městě, což je ale v kompetenci hlavně Středočeského kraje,“ uvedla Karasová. Jesenice také postrádá přirozené centrum. „Na tom se shodneme asi všichni, protože nám chybí centrum, kde by se mohly kumulovat všechny služby, kde by mohla být i jakási pěší zóna a klidně i nějaká ta cukrárna,“ dodává. Faktem je, že za zmizením přirozeného centra města stojí nekontrolovaná výstavba z 90. let.

Současná starostka Radka Vladyková (ANO) připomněla: „Problém je, že městem vedou takzvaná Stará Benešovská a okruh kolem Prahy se silnicí 101, které se tam kříží. Další zátěž v dopravě nám dělají i okolní obce, kde mají stejně nekontrolovatelný rozvoj, do Prahy se pak dostávají přes Jesenici.“

Další kandidát Jiří Hynek (kandiduje za Stranu svobodných občanů) řekl, že částečně si za složitou situaci mohou sami místní a tranzit. „Obojí se dá omezit,“ uvedl Hynek. „Motivujme místní lidi, aby nejezdili mimo město a řešili vše u nás. Lidi vozí děti do škol, malí podnikatelé nemají provozovny, tak podnikají jinde a zase jen víc zahušťují dopravu. Důležité je i přesvědčit starosty z okolních obcí, aby nám neblokovali sjezd z okruhu,“ myslí si.

„My Zelení chceme úplně jinou variantu dopravy,“ tvrdí Jana Vidímová (Za zelenou Jesenici). „Rádi bychom sem dostali jakoukoli kolejovou dopravu, případně tramvaj, která je ekologická. Protože když postavíme další silnici, zas nám sem vjedou další auta,“ říká Vidímová.

Místostarosta Radek Zápotocký (ODS) dodal: „Já bych vyzdvihl velký dluh, který tady máme od ŘSD, jež nám slíbilo jižní obchvat silnic 603 a 101. Ty nejsou zrealizovány dodnes, ačkoli okruh už tady funguje nějakých osm let. Přesně tohle by nám v centru Jesenice určitě ulevilo. Hlavně to křížení silnic.“

Pavel Smutný (STAN) připomenul možnost omezení tranzitu dopravním značením. „V roce 2013, kdy jsem byl starostou, jsme už byli před schválením vytěsnění tranzitní dopravy z Jesenice. Dokonce jsme měli už i schválené zákazové značky a dobrozdání ministerstva dopravy. Do konce to ale nikdy nikdo nedotáhl,“ říká Smutný.

Důvod, proč městem, kudy vedou silnice II. třídy, stále jezdí kamiony, pak vidí v odvolání vůči tomuto rozhodnutí městem Říčany. „Protože s dopravou je to tak, že když se někde ucpe, tak se jen přesune jinam. Za celé čtyři roky to ale lidé na radnici nezvládli dořešit,“ dodává Smutný. V minulých dnech Říčany dosáhly zákazu vjezdu kamionové dopravy do města.

Integrace středočeské dopravy má být dokončena do konce roku 2019

13.7.2019
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a...
5.7.2019
Běhá půlmaratony a zároveň zkoumá procesy v kvantovém vakuu. Hedvika Kadlecová z laserového centra ELI Beamlines...
30.6.2019
Středočeští hasiči zasahovali na žádost Policie České republiky 15. června po 17. hodině u plachetnice....
28.6.2019
Praha 22 se zapojila do projektu balené vody od Pražských vodovodů a kanalizací. V době...
28.6.2019
Zpestřete si sobotu netradičním výletem vlakem. Motorák s označením 810 v retro nátěru 80. let minulého...
27.6.2019
Říčanští obyvatelé rozhodli o pěti milionech korun z rozpočtu města už potřetí. Vybírali z 26...
27.6.2019
Přátelské mezigenerační setkání s Uhříněveskými muzikanty zorganizovali bigbítoví nadšenci v rekordně krátkém čase za podpory Městské části Praha...
26.6.2019
Největší žákovský fotbalový turnaj v České republice - 22. ročník McDonald’s Cupu - vyvrcholil v...
26.6.2019
Zastupitelstvo města Jesenice rozhodlo o zrušení veřejné zakázky na stavbu nové základní školy ve Zdiměřicích....
24.6.2019
Třiatřicetiletý muž se nechal zaměstnat v jedné středočeské firmě jako servisní technik. Místo práce ale nářadí...
Reklama