Doprava je stále největším problémem Jesenice

Předvolební debata, kterou uspořádal s jesenickými politiky Radiožurnál, znovu ukázala na letitý problém s dopravou všeho druhu. Lidé cestují za prací, s dětmi do škol a nepříjemné jsou místním i kamiony.

Jesenice patří k nejzastavěnějším obcím a každodenním problémem je houstnoucí doprava. Uchazeči o místa v zastupitelstvu města však vidí problémy i jinde. Jesenici chybí centrum, kde by se mohly usadit služby nebo alespoň cukrárna, do města by mohla vést tramvaj, chybí obchvat a problémem je také základní škola s detašovanými pracovišti.

Opoziční zastupitelka Naďa Karasová (Rozumný rozvoj – TOP 09) vidí jako řešení problémů s dopravou zákaz vjezdu vozidel nad 12 tun do města. „Řešením by byl zákaz kamionové dopravy ve městě, což je ale v kompetenci hlavně Středočeského kraje,“ uvedla Karasová. Jesenice také postrádá přirozené centrum. „Na tom se shodneme asi všichni, protože nám chybí centrum, kde by se mohly kumulovat všechny služby, kde by mohla být i jakási pěší zóna a klidně i nějaká ta cukrárna,“ dodává. Faktem je, že za zmizením přirozeného centra města stojí nekontrolovaná výstavba z 90. let.

Současná starostka Radka Vladyková (ANO) připomněla: „Problém je, že městem vedou takzvaná Stará Benešovská a okruh kolem Prahy se silnicí 101, které se tam kříží. Další zátěž v dopravě nám dělají i okolní obce, kde mají stejně nekontrolovatelný rozvoj, do Prahy se pak dostávají přes Jesenici.“

Další kandidát Jiří Hynek (kandiduje za Stranu svobodných občanů) řekl, že částečně si za složitou situaci mohou sami místní a tranzit. „Obojí se dá omezit,“ uvedl Hynek. „Motivujme místní lidi, aby nejezdili mimo město a řešili vše u nás. Lidi vozí děti do škol, malí podnikatelé nemají provozovny, tak podnikají jinde a zase jen víc zahušťují dopravu. Důležité je i přesvědčit starosty z okolních obcí, aby nám neblokovali sjezd z okruhu,“ myslí si.

„My Zelení chceme úplně jinou variantu dopravy,“ tvrdí Jana Vidímová (Za zelenou Jesenici). „Rádi bychom sem dostali jakoukoli kolejovou dopravu, případně tramvaj, která je ekologická. Protože když postavíme další silnici, zas nám sem vjedou další auta,“ říká Vidímová.

Místostarosta Radek Zápotocký (ODS) dodal: „Já bych vyzdvihl velký dluh, který tady máme od ŘSD, jež nám slíbilo jižní obchvat silnic 603 a 101. Ty nejsou zrealizovány dodnes, ačkoli okruh už tady funguje nějakých osm let. Přesně tohle by nám v centru Jesenice určitě ulevilo. Hlavně to křížení silnic.“

Pavel Smutný (STAN) připomenul možnost omezení tranzitu dopravním značením. „V roce 2013, kdy jsem byl starostou, jsme už byli před schválením vytěsnění tranzitní dopravy z Jesenice. Dokonce jsme měli už i schválené zákazové značky a dobrozdání ministerstva dopravy. Do konce to ale nikdy nikdo nedotáhl,“ říká Smutný.

Důvod, proč městem, kudy vedou silnice II. třídy, stále jezdí kamiony, pak vidí v odvolání vůči tomuto rozhodnutí městem Říčany. „Protože s dopravou je to tak, že když se někde ucpe, tak se jen přesune jinam. Za celé čtyři roky to ale lidé na radnici nezvládli dořešit,“ dodává Smutný. V minulých dnech Říčany dosáhly zákazu vjezdu kamionové dopravy do města.

Integrace středočeské dopravy má být dokončena do konce roku 2019

21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
9.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
9.5.2020
Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na...
22.4.2020
Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť...
7.4.2020
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
29.3.2020
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
Reklama